Mówiąc o kosiarkach dyskowych Vicon nie można pominąć faktu, że cechą charakterystyczną wszystkich kosiarek dyskowych produkowanych pod tą marką jest unikalny trójkątny kształt dysków dzięki czemu maszyny posiadają po trzy noże na każdym z nich. Dodatkowo prędkość obrotowa dysków tnących wynosząca 3 000 obr/min sprawia, że zawsze jeden nóż tnie pozwalając na wyeliminowanie powstawania grzywek pomiędzy dyskami, uzyskanie dużej prędkości roboczej, jak również dużo mniejszego zużycia paliwa.
Warto także podkreślić, że czołowa kosiarka posiada pływające zawieszenie sprężynowe pozwalające na kopiowanie terenu nie tylko góra – dół, ale również na wychył poprzeczny +/- 17o. Standardowe parametry umożliwiają wysoką wartość odchylenia do 430 mm w górę i do 210 mm w dół. To profesjonalne zawieszenie pozwala zatem na niezależnie względem ciągnika kopiowanie nierównego terenu nawet w trudnych warunkach polowych, bez ryzyka uszkodzenia listwy tnącej.
Dzięki ciąganej konstrukcji zapewniono pełną ochronę na skutek zmniejszenia obciążenia uderzeniowego poprzez możliwość odchylenia listwy tnącej do tyłu i w górę w chwili najechania na obcy przedmiot. Wówczas wszelkie przeszkody pozostają pod listwą tnącą, a ryzyko uszkodzenia elementów maszyny jest zminimalizowane.
Na szczególną uwagę zasługuje przemyślany sposób regulacji szerokości pokosu – patent firmy Kverneland. Zmiana pomiędzy poszczególnymi wariantami jest bardzo łatwa i nie wymaga przezbrajania maszyny, które zajęłoby sporo czasu. Regulacja szerokości pozostawianego pokosu odbywa się w ciągu minuty i można to zrobić bezpośrednio na polu, bez użycia narzędzi. Konieczne jest jedynie zwolnienie klamr płyt prowadzących zielonkę, przesunięcie ich do żądanej pozycji i ponowne zablokowanie. Jeżeli zachodzi potrzeba pozostawiania zielonki na polu bez jej zawężania, wystarczy zdjąć osłony i umieścić je w górnej części kosiarki, co również zajmuje niewiele czasu.
Nowa kosiarka czołowa Extra 332 XF marki Vicon daje operatorowi możliwość bycia niezwykle uniwersalnym w zakresie szerokości odkładanego pokosu. W zależności od gatunku i stanu zielonki, warunków pogodowych oraz typu maszyny zbierającej (zaczepionej za ciągnikiem), możliwe jest ustawienie jednej z trzech różnych szerokości pokosu (1,00; 1,15 oraz 1,30 m). W celu przyspieszenia schnięcia, dostępna jest także możliwość szerokiego rozłożenia masy na szerokości 2,20 m. Wielu rolników poszukuje uniwersalnej maszyny, która pozwala zarówno na formowanie wąskiego pokosu (mieszczącego się pomiędzy kołami ciągnika), jak i szerokiego rozprowadzania przyspieszającego schnięcie. Różne opcje pozostawienia zielonki na polu pozwalają operatorowi na uzyskanie oczekiwanej zawartości suchej masy oraz osiągnięcie zadowalającej jakości kiszonki.
źródło: VICON