Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Fendt 1100 Vario MT – jest moc

ciągnik Fendt 1100 Vario MT

Poprzez wprowadzenie serii Fendt 1100 Vario MT marka zajmuje segment mocy od 511 do 673 KM dla ciągników gąsienicowych. Oznacza to, że Fendt 1167 Vario MT ma najwyższą na rynku moc spośród wszystkich ciągników gąsienicowych wyposażonych w przekładnią bezstopniową.

Seria Fendt 1100 Vario MT rozszerza swoje spektrum mocy o cztery modele od 511 KM do 673 KM (zgodnie z ECE R 120). Obecnie ciągniki Fendt, włącznie z modelami gąsienicowymi, są obecnie oferowane w wariantach o mocy od 70 do 673 KM. Ponadto nowe technologie, takie jak obrotowy dyszel, jak i podnośnik tylny, całkowicie nowa koncepcja zawieszenia Smart Ride+ i znana już obsługa maszyn Fendt zwiększają ogólną wydajność.

Fendt VarioDrive – Układ napędowy zapewniający maksymalną siłę pociągową i ekonomiczne zużycie paliw

Działanie skrzyni biegów przedstawia się podobnie, jak w przypadku ciągników kołowych. Ze względu na brakującą oś przednią oba silniki hydrauliczne mają napęd na oś tylną. Innowacyjny układ napędowy Fendt VarioDrive oraz koncepcja niskich prędkości obrotowych Fendt iD są już znane z dużych ciągników Fendt 1000 Vario i Fendt 900 Vario oraz ciągnika gąsienicowego Fendt 900 Vario MT. Koncepcja niskich prędkości obrotowych Fendt iD idealnie współgra z układem napędowym VarioDrive i jest zaprojektowana z myślą o dużych rezerwach mocy. Umożliwia to pracę silnika przy zapewniającej niskie zużycie paliwa prędkości obrotowej 1500 obr/min i maksymalnym momencie obrotowym 3 100 Nm. Oba silniki hydrauliczne hydrostatyczno-mechanicznego układu napędowego w modelach Fendt 1100 Vario MT obracają się niezależnie od siebie. Ponadto drugi silnik hydrauliczny jest automatycznie i całkowicie odłączany przy wysokich prędkościach obrotowych w stanie bez obciążenia. Pozwala to wyeliminować straty z powodu ciągnięcia. Wentylator hydrauliczny zapewnia optymalne chłodzenie silnika niezależnie od prędkości obrotowej silnika. Przekłada się to na znaczny wzrost wydajności.

Modele Fendt 1151 Vario MT, Fendt 1156 Vario MT i Fendt 1162 MT wyposażone są w 6-cylindrowy silnik MAN o pojemności 15,2 l. Model Fendt 1167 Vario MT wyposażony jest w 6-cylindrowy silnik MAN o pojemności skokowej 16,2 l i maksymalnej mocy 673 KM. Silnik ten jest zwymiarowany pod kątem wysokiej klasy wydajności wiodącego modelu Fendt 1100 Vario MT. Topowy model Fendt 1167 Vario MT został zaprojektowany specjalnie do zastosowań narzędzi pomocniczych o dużym zapotrzebowaniu na moc, takich jak siewnik pneumatyczny o dużej mocy. Większy silnik zapewnia bezpieczeństwo pracy i wydajność we wszystkich obszarach zastosowań.

Oba silniki spełniają wymogi europejskiej normy emisji spalin Stage V dzięki zastosowaniu recyrkulacji spalin, katalizatora utleniania oleju napędowego (DOC), filtra cząstek stałych (DPF) oraz znanej technologii SCR (selektywna redukcja katalityczna). Ponadto odstęp pomiędzy pracami serwisowymi wydłużył się aż do 500 godzin.

Odpowiednia waga dla każdego zastosowania

Niezależnie od tego, czy chodzi o ciężkie prace uprawne lub wczesne przygotowanie podłoża pod siew: szeroki wachlarz opcji balastowania umożliwia obszerne spektrum zastosowań w pracy z ciągnikiem gąsienicowym Fendt 1100 Vario MT. Ciągnik gąsienicowy oferuje możliwość balastowania na tylnych kołach napędowych, przednim kole prowadzącym oraz za pomocą dodatkowych obciążników po bokach gąsienic i z przodu za pomocą różnych obciążników przednich.

Gąsienica Fendt może ciągnąć duży siewnik punktowy z lekkim balastem i większą prędkością na polu lub być używana z ciężkim balastem i małą prędkością do ciężkich prac uprawnych.

Dłuższa żywotność i dodatkowe zawieszenie

Zawieszenie SmartRide zostało zaadaptowane i rozszerzone z myślą o modelu Fendt 1100 Vario MT, aby dostosować je do jego segmentu mocy. SmartRide+ składa się z dwóch sterowanych siłowników hydraulicznych. Kompensują one zmiany masy podczas procesu roboczego. Oznacza to, że model Fendt 1100 Vario MT osiąga maksymalną moc trakcyjną w polu bez przerywania mocy trakcyjnej. Siłownikami hydraulicznymi można również sterować bezpośrednio z kabiny, aby obniżyć pojazd z przodu. Oznacza to, że obciążnik przedni można łatwo zamontować i odłączyć bez konieczności stosowania dodatkowego wyposażenia.

Stanowiące część podwozia gąsienicowego cztery środkowe rolki gąsienicowe Fendt Longlife są zawieszone w taki sposób, że dostosowują się do konturów podłoża w bardzo elastyczny sposób, maksymalizując trakcję. Rolki gąsienicowe Fendt Longlife posiadają pierścień wykonany z opatentowanej mieszanki poliuretanowej. Zapewnia to większą odporność na wysokie temperatury i rozdarcia oraz wydłuża żywotność bieżni. Ponadto pierścienie rolek gąsienicowych Fendt Longlife są łatwe do wymiany, co zmniejsza wysiłek związany z konserwacją, a tym samym koszty utrzymania.

Wysokowydajny układ hydrauliczny Fendt – zorientowany na zapotrzebowanie

Podobnie jak Fendt 900 Vario MT, również nowy model Fendt 1100 Vario MT wyposażony jest w wysokowydajny system hydrauliczny z dwoma opcjonalnymi pompami Load-Sensing (2 x 220 l/min). Mogą one zasilać dwa oddzielne obwody i osiągać maksymalne natężenie przepływu przy prędkości obrotowej silnika wynoszącej 1 700 obr./min. Przykładowo pracująca dmuchawa siewnika pneumatycznego nieustannie wymaga niskiego ciśnienia oleju i nieustannie wysokiej jego ilości. Podczas zawracania na uwrociach, kombinacja gąsienic i siewników pneumatycznych wymaga jednak wysokiego ciśnienia oleju przy jego małej ilości. Dzięki dwóm pompom LS i regulacji zależnej od zapotrzebowania system może zawsze zapewnić odpowiednie ciśnienie oleju i odpowiednią ilość oleju. Zmniejsza to straty związane z dławieniem, a tym samym zwiększa wydajność.

Wychylny dyszel pociągowy, jak również obrotowy podnośnik tylny dla większej dokładności prowadzenia po torze

Na szczególną uwagę zasługuje w maszynie unikalny na rynku dyszel obrotowy lub obrotowy podnośnik tylny. Dolna belka zaczepowa może być obracana o 28 stopni w obu kierunkach, zaś podnośnik tylny z zawieszeniem trzypunktowym ma promień ruchu 12 stopni w obu kierunkach. Oznacza to, że punkt obrotu podłączonego narzędzia przesuwa się do naturalnego punktu obrotu ciągnika i w połączeniu z systemem prowadzenia po właściwym pasie podłączane narzędzie porusza się znacznie precyzyjniej. Jeżeli w obszarze, który powoduje boczne ciągnięcie narzędzia, znajduje się jakaś przeszkoda, narzędzie może skręcić bez wysuwania się ciągnika z właściwego pasa.

Model Fendt 1100 Vario MT z obrotowym dyszlem lub obrotowym podnośnikiem tylnym może zademonstrować swoje zalety również na polach o wielu zakrętach lub nietypowych granicach pola. Oznacza to, że kontur może być śledzony bardzo dokładnie i precyzyjnie nawet w przypadku podłączenia dużych narzędzi. Dzięki temu rozwiązaniu sterowanie wymaga mniej wysiłku, a zużycie jest znacznie mniejsze. Ogólnie rzecz biorąc, zmniejsza się zużycie paliwa, zwiększa się prędkość pracy, a zestawy pracują wydajniej i precyzyjniej.

Dostępny system prowadzenia po właściwym pasie VarioGuide

Podobnie jak w przypadku ciągników kołowych, system prowadzenia gąsienic po właściwym pasie Fendt VarioGuide jest obecnie dostępny również dla serii Fendt 1100 Vario MT. W zależności od systemu prowadzenia po właściwym pasie i usług korekcji ciągnik wyposażony w system VarioGuide może pracować z dokładnością od 20 cm do 2 cm. Klienci mogą wybierać pomiędzy odbiornikiem Trimble a odbiornikiem NovAtel nowej generacji. Może on dodatkowo odbierać sygnały z chińskich satelitów Beidou, a tym samym sygnały z łącznie około 30 satelitów. Zmniejsza to zaniki sygnału. Odbiornik Trimble, oprócz dobrze znanych usług korekcji, obsługuje również inne usługi, takie jak RangePoint RTX™ i CenterPoint RTX™, dzięki czemu można zmostkować utratę sygnału nawet do 20 minut.

Praca w stylu Fendt

Aby kierowca mógł jak najlepiej wykorzystać maszynę, jego stanowisko pracy musi być ergonomicznie zaprojektowane, jego wyposażenie przejrzyście rozmieszczone i wygodne. Dlatego Fendt 1100 Vario MT wyposażony jest obecnie również w kabinę znaną z modelu Fendt 900 Vario MT. Przestronna kabina Fendt oferuje dużo przestrzeni i zapewnia doskonałą widoczność oraz komfort obsługi, z którego znana jest marka Fendt. Parametry maszyny można wygodnie kontrolować i monitorować za pomocą terminala Varioterminal 10,4″ z dużym ekranem dotykowym. Maszyna jest obsługiwana sprawnie i ergonomicznie za pomocą znanego wielofunkcyjnego podłokietnika Fendt ze zintegrowanym wielofunkcyjnym joystickiem Fendt.

Źródło: Fendt

Exit mobile version