W cyklu relacji filmowych „Z pola 2023” przedstawiamy opryskiwacza Horsch Leeb 12TD o pojemności 12.000 litrów na podwoziu tandemowym, z dwoma zbiornikami cieczy. Opryskiwacz należy do jednego z gospodarstw z Powiatu Tucholskiego. Nam udało się go uchwycić podczas czerwcowego zabiegu ochronnego plantacji ziemniaka. Opryskiwacz pracuje z ciągnikiem Fendt 933 Vario.
Horsch Leeb 12TD miał swoją światową premierę na targach Agritechnica 2020, w Polsce oficjalnie debiutował w listopadzie 2021 roku. Wraz z Leeb 12 TD firma HORSCH wkroczyła na rynek opryskiwaczy zaczepianych o dużej pojemności.
Koncepcja dwóch zbiorników zapewnia lepszą przyczepność w trudnym terenie i optymalne dociążenie tylnej osi ciągnika. oba zbiorniki opróżniane są jednocześnie dzięki czemu na zboczach ciecz nie przelewa się do tyłu lub do przodu co ma pozytywny wpływ na środek ciężkości całego zestawu. Opryskiwacz może być wyposażony w zbiorniki plastikowe lub ze stali nierdzewnej do wyboru.
Seryjnie opryskiwacz posiada funkcję czyszczenie wnętrza zbiorników w trybie ciągłym. Do tego celu wykorzystuje dwie pompy równocześnie działające – pompę czystej wody i pompę cieczy roboczej. Podczas automatycznego ciągłego mycia wnętrza zbiornika (Continous Cleaning System) pompa membranowo tłokowa pobiera porcjami czystą wodę i zmywa zbiornik od góry dyszami rotacyjnymi, natomiast główna pompa wirnikowa do cieczy roboczej o wydajności 1000 l/min. wysysa popłuczyny i wypryskuje je.
Horsch Leeb 12TD zbudowany jest na hydraulicznie amortyzowanym podwoziu typu tandem – z osią skrętną – wleczoną lub z aktywnym układem kierowniczym. Leeb 12TD można wyposażyć w belkę roboczą 5- i 7-segmentową o szerokościach od 24 do 45 m i od 6 do 42 sekcji wraz z systemem załączania pojedynczej dyszy co 25 cm. Aktywny system sterowania belką – hydraulicznie amortyzowane i tłumione zawieszenie równoległoboku, czujnik położenia kąta, żyroskop oraz czujniki ultradźwiękowe, które na bieżąco przesyłają dane do komputera, który kieruje siłownikami sterującymi belką zapewnia stabilną i bezpieczną pracę w każdych warunkach. Belka wyposażona jest także w dysze krawędziowe, dostępne z lewej i prawej strony w standardzie we wszystkich konfiguracjach dysz. Opcjonalnie istnieje możliwość zmniejszenia szerokości roboczej przez częściowe złożenie segmentów. Belka znana z opryskiwaczy PT wyposażona jest w aktywne prowadzenie BoomControl (Eco, Plus, ProPlus) – czujniki ultradźwiękowe stale mierzą odległość do powierzchni docelowej (od 30 cm) i prowadzą belkę na zadanej wysokości. Belka zapewnia szybkie składanie i rozkładanie w około 30 sekund przy pomocy jednego przycisku. Wydajność pompy wirowej wynosi 1.000 l/min. Szerokość śladu opryskiwacza wynosi od 2,00 do 2,25 m. Prześwit maszyny to 85 cm.
Ciekawym rozwiązaniem jest także system ATP Control, który reguluje ciśnienie w oponach opryskiwacza a co za tym idzie powierzchni przylegania. Rozwiązanie to zapobiega tworzeniu głębokich śladów i zagęszczeń gleby. Zwiększa się także bezpieczeństwo jazdy. Przystosowanie ciśnienia w oponach do ilości cieczy w zbiornikach oraz do jazdy po polu lub na drodze przebiega automatycznie.
Opryskiwacz dedykowany jest dla gospodarstw o wysokich wymaganiach z zakresu ochrony roślin, dla których ważna jest maksymalna wydajność przy dużych odległościach między polami lub które wymagają dużych ilości roztworu.
Opryskiwacz może być wyposażony we wszystkie systemy precyzyjnego wsparcia oprysku, które aktualnie HORSCH oferuje w swoich opryskiwaczach a możliwości konfiguracji maszyny są wręcz nieograniczone.
System Precision Spraying jest handlową nazwą hydropulsacyjnego systemu oprysku. W systemie tym każda dysza jest sterowana elektro zaworem z regulowanym czasem otwarcia pracującym z częstotliwością 20 Hz. System taki (regulacji czasu otwarcia) pozwala na uzyskanie różnego wydatku dyszy w różnych miejscach belki bez zmiany ciśnienia w całej belce. Np. Podczas pracy po łuku (gdy prawa i lewa strona belki poruszają się z różnymi prędkościami) opryskiwacz może pryskać mniej po wewnętrznej stronie a więcej po zewnętrznej stronie łuku, w rezultacie wyruwnując wydatek na całej powieszchni. Ponadto dzięki systemowi PWM jednym kompletem dysz użytkownik opryskiwacza Horsch Leeb może pracować z stałym ciśnieniem niezależnie do prędkości i założonego wydatku cieczy roboczej.
Więcej o opryskiwaczu HORSCH Leeb 12TD…
Tekst i film: Bartek Urban, M.K. / MDF