Fundacja CLAAS kolejny raz docenia młode talenty

Również w tym roku Fundacja CLAAS w uznaniu wybitnych prac końcowych przyznała studentom z wydziałów rolnictwa i inżynierii nagrody o łącznej wartości około   50 000 euro. 19 października zwycięzcy odebrali swoje nagrody w CLAAS Greenhouse w Harsewinkel, a prace uhonorowane nagrodami głównymi studenci przedstawili w ramach krótkich prezentacji.

Cathrina Claas-Mühlhäuser, od 2021 roku przewodnicząca Rady Naukowej, po raz kolejny z przyjemnością powitała młodych przyszłych specjalistów z siedmiu krajów Europy, a także z Afryki. „Talenty w rolnictwie oraz inżynierii, są bardzo ważne, aby sprostać wyzwaniom, przed którymi stoimy dziś i będziemy stawać w przyszłości” – powiedziała Claas-Mühlhäuser. Fundacja CLAAS została założona w 1999 roku i od tego czasu co roku przyznaje stypendia Helmuta Claas’a, nagrody premiowe oraz nagrody międzynarodowe. W tym roku do nagród dołączyła nowa kategoria: „AgTex Doctoral Thesis Price” wręczana jest doktorantom II roku studiów, którzy prowadzą badania nad maszynami rolniczymi i mechanizacją, ciągnikami i silnikami lub automatyzacją i elektroniką.

Stypendia

  1. Nagroda: Patricia Ulbricht ze swoją pracą licencjacką na temat rolnictwa regeneracyjnego napisaną na Uniwersytecie w Lipsku zajęła pierwsze miejsce i otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 7200 euro.
  2. Nagroda: Paul Speitelsbach z Uniwersytetu Hohenheim pracował nad projektem opartego na zębach systemu trakcji w lekkich robotach przeznaczonych do pracy w terenie. Ze swoją pracą zajął drugie miejsce i otrzymał nagrodę 6000 euro.
  3. Nagroda: Richard Geary studiował na brytyjskim Harper Adams University i zdobył trzecią nagrodę. Jego praca zatytułowana „Maise belongs to the Farmer, Not the Field” („Kukurydza należy do rolnika, a nie do pola”) jest poświęcona optymalizacji technologii zbioru i zapewniła mu wsparcie finansowe w wysokości 4800 euro.
  4. Nagroda: Lasse Clausen przeanalizował pracę polową kombajnu zbożowego CLAAS. Absolwent Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych FH Neubrandenburg otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 3600 euro.

Nagrody premiowe

Oprócz rocznych stypendiów przyznano cztery nagrody premiowe o wartości 1500 euro każda.

W kategorii „Technical solutions to improve animal welfare” („Rozwiązania techniczne poprawiające dobrostan zwierząt”) nagrodzono pracę Johna Davida Kendala Morgana z Harper Adams University w Anglii. Pracował on nad rozwijaniem ekonomicznego systemu obrazowania do analizy zachowań drobiu w małych kenijskich kurnikach. W kategorii „Improved nutrient management for food production” („Ulepszone zarządzanie składnikami odżywczymi do produkcji żywności”) zwyciężył James Patrick Nicol Shaw, również absolwent Harper Adams University. Zajmował się on wytrzymałością mechaniczną granulatu z pofermentu. Nathanael Ebertshäuser za pomocą testu polowego określił i porównał opory toczenia trzech ciągników i tym samym zwyciężył w kategorii „Technical Engagement” („Zaangażowanie techniczne”). Jest on absolwentem Uniwersytetu Hohenheim.

W kategorii „Innovation” ze swoją pracą na temat elektryfikacji w technice rolniczej zwyciężyła Jessica Emminghaus, również z Uniwersytetu Hohenheim.

AgTEx Doctoral Thesis Prize (nagroda za pracę doktorską z inżynierii rolniczej)

Malte von Bloh otrzymał przyznawaną w tym roku po raz pierwszy nagrodę w wysokości 5000 euro za pracę doktorską w dziedzinie inżynierii rolniczej. Von Bloh w ramach swojego projektu doktorskiego na Uniwersytecie Technicznym w Monachium bada cyfrowe monitorowanie roślin. Patronem nagrody jest dr Hermann Garbers, zastępca przewodniczącej Rady Naukowej.

Claas fundacja Fundacja CLAAS kolejny raz docenia młode talenty

Inż. Maciej Kubicki prezentuje dyplom potwierdzający otrzymanie wyróżnienia w kategorii International Student Prize.

Nagrody międzynarodowe

Nagrody międzynarodowe o wartości 2000 euro każda otrzymali Maciej Kubicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Polska), Henk Nap z Uniwersytetu Wageningen (Holandia), Christian Ciocirlie z Uniwersytetu Przyrodniczego „King Mihai I” w Timisoarze (Rumunia), Benjamín Zvara ze Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze (Słowacja) oraz János Péter Jakus z Uniwersytetu Technologii i Ekonomii w Budapeszcie (Węgry).

Stypendium Weihenstephan-Triesdorf otrzymał Ibrahima Traore z Gwinei.

Pan inż. Maciej Kubicki, absolwent studiów I stopnia na kierunku inżynieria rolnicza prowadzonych na   Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przygotował pracę inżynierską w ramach, której powstał projekt stanowiska do pomiaru momentu obrotowego powodującego rozłączanie sprzęgieł przeciążeniowych stosowanych w wałach odbioru mocy. Inspiracją dla tego projektu był duży rozrzut pomiędzy wartościami nominalnymi a rzeczywistymi momentami obrotowymi wyłączającymi sprzęgła przeciążeniowe, stwierdzony dla wałów dostępnych na polskim rynku.

 

Źródło: CLAAS