Odkąd Grene Polska rozpoczęła swą działalność w 1996 roku, stała się czołowym dostawcą sprzętu rolniczego na polskim rynku. Jednym z głównych czynników stojących za sukcesem jest niezwykła wizja rozwojowa oraz inicjatywa kierownicza – dzięki temu Grene Polska przez lata stała się głównym graczem na rynku. W dniu 13 maja 2014 roku, Zarząd Firmy reprezentowany przez Mariana Fedko – Dyrektor Zarządzający oraz Ove Krogh – Dyrektor Finansowy został odznaczony honorowym medalem przez Księcia Fryderyka reprezentującego Stowarzyszenie Eksporterów Duńskich oraz Jego Królewską Wysokość – Księcia Danii Henryka.
Grene pojawiło się na polskim rynku w wyniku nabycia firmy Agroma Konin. Jej dyrektorem był Marian Fedko, którego wyznaczono do kontynuowania tej roli w Grene Polska. „Dużym plusem nabycia Agromy Konin był pozytywnie i entuzjastycznie nastawiony zespół zarządzający, gotowy i odpowiednio przygotowany do rozwoju marketingowego w przyszłości. Dlatego też Marian Fedko odgrywał i nadal odgrywa ważną rolę w zapewnieniu Grene ważnej pozycji na polskim rynku”, mówi Carsten Thygesen, CEO Grene.
Budowanie mostów pomiędzy Danią a Polską
Ove Krogh, podobnie jak Marian Fedko, swoją przygodę z Grene rozpoczął w 1996 roku. Poczynił on znaczący wkład w budowaniu mostów pomiędzy spółką macierzystą w Danii a spółką zależną w Polsce. Jens Thomsen, Radca Handlowy w Ambasadzie Danii w Warszawie uważa, że praca ta pozwoliła polskiej firmie na znaczący rozwój. Marian Fedko oraz Ove Krogh są bardzo ważnymi graczami strategicznym, odpowiedzialnymi za ekspansję firmy – stoją oni również za stabilizacją i silną pozycją Grene na polskim rynku, mówi Jens Thomsen.
Rozwój trwa
Grene Polska jak od samego początku kładzie nacisk na rozwój biznesu w zgodzie z wewnętrznym kodeksem etycznym. Tworząc nowe miejsca pracy mamy świadomość, że sukcesy firmy tworzą ludzie w niej pracujący. Naszą intencją jest, aby wszyscy pracownicy Grene mieli poczucie, że pracują w przyjaznej firmie, która umożliwia im rozwój i dostarcza codziennie nowych wyzwań. Chcemy stwarzać takie warunki pracy, by każdy pracownik chciał identyfikować się z firmą, angażować w jej działania i przyczyniać do jej rozwoju. Wierzymy, że to właśnie jest drogą prowadzącą do sukcesów, mówi Marian Fedko CEO Grene Polska.
W 1998 roku Grene Polska kupiła dwa przedsiębiorstwa Agroma, a w 2012 roku firma została podzielona na spółkę hurtową – Grene Dystrybucja oraz spółkę detaliczną – Grene Sp. z o.o. w celu profesjonalizowania obu kanałów dystrybucji. Dzisiaj GRENE to największa w Europie wschodniej sieć sklepów rolniczo-technicznych z 120 punktami sprzedaży, a GRENE Dystrybucja to największa hurtownia części do maszyn w Polsce. Dzięki połączeniu w ubiegłym roku z holenderskim partnerem KRAMP spółka stała się największym dostawcą części do maszyn rolniczych i technicznego zaopatrzenia rolnictwa w Europie.
W nadchodzących latach oczekujemy szybkiego rozwoju Grene Polska. Strategią naszej Grupy we Wschodniej Europie jest również rozwój, szczególnie na Ukrainie i w krajach bałtyckich. Grene Polska jest więc istotnym elementem umiędzynarodowienia Grupy Grene – wyjaśnia Carsten Thygesen, CEO Grene.
Na zdjęciu od lewej: Per Frank – CEO Grene Group w latach 1990-2004 , Marian Fedko – CEO Grene Polska, Ove Krogh – CFO Grene Polska, Carsten Thygesen – CEO Grene Group (foto: Gorajka Foto-Studio)
źródło: Grene