Co wyróżnia Finer SL? Na pewno jego konstrukcja z kompaktową sekcją zębów z odstępem między śladami wynoszącymi 15 cm i wysokością ramy 55 cm. Odstęp między śladami o długości 15 cm w połączeniu z redlicą skrzydełkową o szerokości 22 cm zapewnia podcięcie całej powierzchni gleby.
Redlice skrzydełkowe dostępne są także z otoczką z twardego metalu. To całopowierzchniowe cięcie w połączeniu z dwurzędowym zgrzebłem nadaje się szczególnie do płytkiego zwalczania chwastów towarzyszących bezpośrednio przed siewem, ale również do przygotowania łoża siewnego lub do mechanicznej uprawy wschodzących chwastów towarzyszących przez cały rok i dzięki temu utrzymania „czarnych pól”.
Zęby maszyny Finer SL są rozmieszczone na czterech belkach i dzięki wymiarom 70×12 mm idealnie nadają się do intensywnej pracy. W trudniejszych warunkach pracy zęby mogą zostać wyposażone w podwójną sprężynę, co podwaja siłę odbicia. Dzięki solidnej konstrukcji ramy, Finer SL jest w stanie dynamicznie pracować całopowierzchniowo i praktycznie całkowicie odcinać wszelkie odrosty. Oprócz równych powierzchni płytka uprawa gwarantuje bardzo precyzyjne prowadzenie narzędzi roboczych na głębokości.
Dzięki obszarom montażowym przed i za polem zębowym Finer SL można wyposażyć na wiele różnych sposobów. Narzędzie to idealnie dopasowuje się do powierzchni za pomocą przednich kół podporowych w połączeniu z wałem lub kołami podporowymi umieszczonymi za polem zębowym. Finer SL może być zawieszony na trójpunkcie ciągnika. Jego górne cięgno połączone jest poprzez otwór fasolkowy z agregatem Finer SL i – niezależnie od ciągnika – bardzo dobrze dopasowuje się do konturów pola. Jeśli główny nacisk położony jest na przygotowanie łoża siewnego, to do kontroli głębokości w wielu warunkach wystarczy wał umieszczony z tyłu.
W przyszłości przednią przestrzeń montażową można będzie opcjonalnie wyposażyć w szynę niwelującą CrossBar. Wał zapewnia dodatkową glebę drobnogruzełkowatą w łożu siewnym, aby stworzyć niezbędny kontakt z glebą dla nasion. Głównym celem rozwoju Finer SL była jak największa elastyczność pracy maszyny. Na przykład w przypadku bardzo wilgotnych warunków lub do mechanicznej walki z odrostami chwastów maszynę z wałem można w krótkim czasie przestawić na koła podporowe.
Opcjonalne zgrzebło Finerze SL kończy na czysto pracę maszyny. Klient ma do wyboru trzy warianty: zgrzebło jednorzędowe, zgrzebło dwurzędowe i dwurzędowe zgrzebło z hydrauliczną regulacją nachylenia. To ostatnie znajduje swoje zastosowanie gdy zależy nam na tym, by odcięte resztki roślin zostały pozbawione kontaktu z ziemią. Operator może wówczas, siedząc w kabinie ciągnika, kontrolować spiętrzenia gleby w przestrzeni zgrzebła w zależności od warunków glebowych, a tym samym osiągnąć optymalny wynik wyczesywania roślin i produkcję drobnogruzełkowatej gleby.
Finer SL jest oferowany z szerokim programem wałów, by można było optymalnie dostosować go do konkretnych wymagań danego pola. W przyszłości w ofercie pojawi się dodatkowy zestaw do siewu poplonów siewnik HORSCH MiniDrill . Dzięki pneumatycznej jednostce siewnej z 400-litrowego zbiornika można będzie bardzo dokładnie dozować wysiew nasion lub mieszanki nasion i rozprowadzać przed wałem lub zgrzebłem za pomocą płytki rozpryskującej. Ponadto siewnik Finer SL można również skonfigurować z pełnowartościowym zestawem wysiewającym z dwoma głowicami rozdzielacza i klapami na ścieżki technologiczne, aby móc siać bez wału w bardzo mokrych warunkach z rozstawem międzyrzędzi wynoszącym 15 cm. Zbiornik HORSCH Partner FT dostarcza wtedy nasiona. Od 2022 roku HORSCH planuje wprowadzić na rynek Finer SL o szerokości roboczej 5 m. Pierwsze prototypy wersji ciągnionej pracują już na polach.
Źródło: HORSCH