Poza tym łączna długość tego urządzenia wynosi 9,56 m, przez co jest ono bardziej zwarte, bo krótsze od dotychczasowego o 1,2 m. Jest również lżejsze, co wynika głównie z faktu, że zbiornik wykonany jest z tworzywa sztucznego, które znakomicie sprawdza się w modelach Pronto i Sprinter. Zmianom uległ również podział zbiornika. O ile pojemność całościowa się nie zmieniła i nadal wynosi 5.000 l, o tyle zoptymalizowany został podział komór w stosunku: 6 do 4. Również specjalnie na potrzeby siewnika Focus HORSCH wprowadził na rynek inne innowacyjne rozwiązanie dotyczące zębów TerraGrip. Zmiana polega na tym, że obecnie można je zamocować pod zbiornikiem, przez co maszyna po złożeniu jest węższa. Wysokość ramy odpowiada wysokości kultywatora Terrano FM i wynosi 75 cm.
Siła wybicia zębów została zwiększona do 800 kg, co powoduje, że redlice zębowe pracują równomiernie i spokojnie również przy dużej głębokości spulchniania. Odległość między zębami została zmieniona na 30 cm. W wyniku tego zmniejszył się odstęp między śladami, co w przypadku zbóż (przy 15 cm szerokości międzyrzędzi) daje taki sam obraz wysiewu, jak w przypadku siewnika Pronto. Wysiew rzepaku dokładnie w szczelinę wykonaną zębem TerraGrip o odległości 30 cm daje równie dobre wyniki, przy czym nawozy można nadal odkładać płytko, głęboko lub pół na pół. W nowym Focusie można również szybko i nieskomplikowanie wymienić zęby na krótką bronę talerzową. W dużym stopniu zwiększa to dopasowanie maszyny do zmieniających się warunków glebowych i potrzeb w czasie siewów. System talerzowy w znacznym stopniu odpowiada nowej bronie Joker CT. Średnica talerzy wynosi 52 cm. Aby wymienić zęby, wystarczy jedynie w czterech miejscach odłączyć ramę z umocowanymi tam zębami i wyciągnąć ją spod maszyny. Następnie w to miejsce należy umocować DiscSystem. Ustawienie tarcz wyrównujących za DiscSystemem można przestawiać hydraulicznie. Tarcze te w zależności od potrzeb można ustawić jako tworzące redliny lub wyrównujące. Wał oponowy urósł o 2 cale na 18 cali co powoduje, że Focus jest przede wszystkim łatwiejszy w uciągu.
Ostatnia zmiana w koncepcji maszyny dotyczy szyny siewnej. Również w tym przypadku w zaledwie parę minut można zamienić w prosty sposób szynę do wysiewu rzepaku o rozstawie 30 cm na szynę siewną do wysiewu pszenicy o rozstawie 15 cm. Umieszczanie materiału siewnego odbywa się tu za pomocą sprawdzonych redlic siewnych typu TurboDisc z rodziny Pronto. Redlice te wyróżniają się wysokim naciskiem redlic i optymalnym dopasowaniem do powierzchni pola (+/-15 cm). Istnieją dwie możliwości łączenia z ciągnikiem: za pomocą ciągieł dolnych lub dyszla. Prowadzenie na głębokości ustawia się sprawdzonymi i odpornymi na zniszczenie klipsami aluminiowymi. Również koła podporowe znajdujące się przy ramie z zębami wspomagają prowadzenie na głębokości oraz płynność pracy maszyny.
Poniżej dwa przykłady zastosowania siewnika Focus TD:
Focus łączy w sobie uprawę gleby, nawożenie oraz równoczesny wysiew. Maszyna ta pozwala na uprawę tylko tych pasów, na których rosnąć będą rośliny uprawowe. Zęby TerraGrip spulchniają glebę w formie pasów i usuwają resztki pożniwne ze strefy wysiewu oraz ryzosfery. Za pomocą zębów umieszczany jest również depozyt nawozów (w zależności od potrzeb na różnych głębokościach, co w sposób istotny zwiększa wydajność nawożenia). W porównaniu z tradycyjnymi metodami pozwala to w sposób odczuwalny zaoszczędzić koszty nawożenia. Dzięki zębom wilgotna gleba zostaje przetransportowana w obszar kiełkowania. W zależności od potrzeb tarcze pracujące za zębami mogą tworzyć redliny lub wyrównywać powierzchnię pola. Wał oponowy zagęszcza glebę przed redlicami siewnymi TurboDisc z rodziny Pronto. Umożliwia to wysiew w wilgotną i wolną od resztek pożniwnych glebę.
Przykład wysiewu rzepaku w uprawie pasowej z 30 cm szerokością międzyrzędzi:
W tym przypadku redlica TurboDisc pracuje w jednej linii z zębem TerraGrip oraz z oponą z wału oponowego. W połączeniu z 30 cm rozstępem międzyrzędzi daje to bardzo dobry zwarty łan rzepaku. Głębokość spulchniania wynosząca od 10 do 35 cm stwarza idealne warunki do rozwoju rzepaku, gdyż w ten sposób wszystkie grudy zostają usunięte, a ryzosfera jest praktycznie wolna od resztek pożniwnych. Maszynę Focus można użyć do siewu bezpośredniego lub po jednym albo wielu przejściach uprawy ścierniska. Głębokość odkładania nawozów jest zmienna. W bardzo suchych latach odłożony głęboko azot działa idealne wabiąco na korzenie.
Przykład wysiewu zboża przy 15 cm szerokości międzyrzędzi:
W tym przypadku dwie redlice siewne TurboDisc podążają za jednym zębem TerraGrip oraz jedną oponą wału oponowego. Taka szerokość międzyrzędzi jest optymalna dla takich roślin uprawnych, jak pszenica czy żyto. Obie redlice siewne sieją symetrycznie względem pracy zęba TerraGrip i względem opony z wału oponowego. Ząb TerraGrip odkłada depozyt nawozów (w zależności od potrzeb na różnej głębokości). Korzenie rozwijają się idealnie w spulchnionym pasie gleby i mogą bez problemu osiągnąć umieszczony depozyt nawozów. Wysokość redlin można regulować przy pomocy tarcz wyrównujących, które pracują przed wałem oponowym, a w razie potrzeby mogą również stworzyć płaskie łoże siewne. Głębokość spulchniana jest dopasowana optymalnie do przedplonów.
źródło: HORSCH