Horsch Transformer VF stanowi fundament nowej rodziny urządzeń do pielenia powstałych w niemieckiej firmie. Oprócz w pełni zintegrowanej ramy z przesunięciem bocznym do najważniejszych zalet tego pielnika należy także kompatybilność z wieloma różnymi systemami kamer. Ponadto Horsch Transformer VF pozwala też na dużą zmienność w narzędziach prowadzonych na parallelogramie.
Horsch Transformer VF (VF oznacza VariableFrame/zmienna rama) jest dostępny w szerokościach roboczych wynoszących od 6 do 12 metrów. Cechą, która wyróżnia go w szczególny sposób, jest w pełni zintegrowana rama przesuwu bocznego. Przede wszystkim jest ona zintegrowana z maszyną podstawową i nie pracuje na wspólnej, dobrze znanej pośredniej ramie sprzęgającej. Dzięki pełnej kompatybilności ze standardem ISOBUS maszynę tę można łączyć z wieloma systemami kamer.
Maszyny o szerokości roboczej wynoszącej 6 i 8 m składają się na trzy części. Wersje o szerokości roboczej rzędu od 9 m do 12 m można złożyć na pięć części do szerokości transportowej wynoszącej 3 m i wysokości transportowej równej 4 m. Prześwit pod ramą jest imponujący i wynosi 660 mm, co jest szczególnie korzystne w przypadku późniejszego stosowania w uprawach rzędowych, takich jak kukurydza czy burak cukrowy.
Profile zaciskowe tych narzędzi są umieszczone wewnątrz. Powoduje to maksymalną zmienność rozmieszczenia narzędzi na ramie. Transformer VF może pracować przy rozstawie rzędów od 25 do 90 cm.
We wszystkich narzędziach najważniejsza jest precyzja związana z osiąganiem określonych wyników pracy, a także łatwe i szybkie ustawienie. Dzięki temu głębokość robocza może być ustawiana bardzo łatwo bez użycia dodatkowych narzędzi. Nośnik narzędzi bazuje na doświadczeniach wyniesionych z pracy z innymi produktami HORSCHA, wykorzystując szerokie i stabilne parallelogramy do zapewnienia długiej żywotności i dobrych efektów roboczych, w tym nawet na glebach ciężkich i kamienistych. Jednostki te mogą być również dodatkowo obciążane hydraulicznie dla szczególnie twardych gleb. System hydrauliczny jest także wykorzystywany do podnoszenia pojedynczych rzędów przez SectionControl.
Pielnik Horsch Transformer VF można też opcjonalnie wyposażyć w tarcze osłonowe, aby np. jak najlepiej chronić kultury we wczesnym stadium rozwoju. Dodatkową przestrzeń można wykorzystać do rolek palczastych lub innych narzędzi, które pracują w systemie rzędowym.
źródło: Horsch