Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Jak działa podkaszarka i kiedy się przydaje?

Dla wielu osób zakup podkaszarki wydaje się zbędnym wydatkiem; czy tak jest w rzeczywistości? Należy przecież pamiętać o tym, że używając zwykłej kosiarki, nie jesteśmy w stanie skosić kępek trawy w trudno dostępnych miejscach. W jakich jeszcze sytuacjach przydaje się podkaszarka i jak działa?

 

Kiedy warto zaopatrzyć się w podkaszarkę
Urządzenie, jakim jest podkaszarka, może okazać się zbędne tylko w dwóch przypadkach: kiedy nie posiadamy ogrodu lub kiedy przypomina on zielony plac z równo przystrzyżoną trawą, pozbawiony kwiatów, krzewów i drzew. Zazwyczaj jednak podkaszarka okazuje się przydatna w wielu różnych sytuacjach. Po pierwsze, koszenie przy pomocy kosiarki jest możliwe tylko wtedy, gdy teren jest stosunkowo równy; w innym razie koszenie będzie bardzo trudne lub niemal niemożliwe. Po drugie, kosiarka nie jest na ogół przystosowana do ścinania wysokiej trawy czy chwastów. Ponadto, tak jak to było już wspomniane, nie jesteśmy w stanie przy pomocy kosiarki dokładnie ściąć trawy, która znajduje się w trudno dostępnym miejscu. We wszystkich opisanych sytuacjach niezbędna okaże się właśnie podkaszarka, która dzięki specjalnej budowie jest przystosowana do koszenia w trudnych warunkach, niezależnie od ukształtowania terenu i wysokości trawy czy chwastów.

Jak działa podkaszarka?
Cięcie przy pomocy podkaszarki jest możliwe głównie dzięki nylonowej żyłce, która jest nawinięta na obrotową głowicę. Oba elementy są równie ważne; na przykład właściwie dobrana żyłka (o odpowiednim przekroju) znacznie lepiej tnie trawę. Z kolei w przypadku głowic mamy do wyboru trzy modele – ręczne, półautomatyczne i automatyczne. Czym się między sobą różnią? Ręczna głowica wymaga wysuwania żyłki po każdym jej zużyciu (czyli na przykład w momencie, gdy doszło do jej przerwania, ale również wtedy, gdy po prostu się skończy i będzie zbyt krótka). W głowicach półautomatycznych wysunięcie żyłki następuje pod wpływem siły odśrodkowej, jednak nadal musimy kontrolować jej stan. Z tego obowiązku jesteśmy zwolnieni tylko w wypadku głowicy automatycznej. Działanie podkaszarki jest uzależnione również od rodzaju jej zasilania.

Podkaszarki spalinowe i elektryczne
Podobnie jak w przypadku kosiarek, podkaszarki możemy podzielić – ze względu na rodzaj zasilania – na spalinowe i elektryczne. Oczywiście urządzenia spalinowe działają dzięki uzupełnianemu paliwu, natomiast modele elektryczne są podłączane do źródła zasilania. Które z nich warto wybrać? Zakup powinniśmy uzależnić od powierzchni naszego ogrodu, a także planowanej częstotliwości użytkowania; na przykład jeśli posiadamy duży ogród z wieloma trudno dostępnymi zakamarkami, powinniśmy zdecydować się na podkaszarkę spalinową. Z kolei podkaszarka elektryczna jest znacznie bardziej ekonomiczna i… tańsza. Jeśli zależy nam na mobilności, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się podkaszarki akumulatorowe.

Okazuje się, że podkaszarka może w wielu sytuacjach zastąpić kosiarkę, a czasem jest wręcz niezbędna. Jeśli zdecydujemy się na jej zakup, rozważmy, który rodzaj zasilania bardziej nam odpowiada, a także – jak często mamy zamiar korzystać z urządzenia.

castorama.pl/artykuł sponsorowany

 

Exit mobile version