Jak się okazuje, mimo zwiększonego zainteresowania tematem przechowywania oleju napędowego w gospodarstwach rolnych, przepisy, które nakazują przechowywanie paliwa w zbiornikach naziemnych dwupłaszczowych obowiązują już od kilku lat tylko nie były tak restrykcyjnie egzekwowane. Do tej pory Urząd Dozoru Technicznego kontrolował wyłącznie przedsiębiorców handlujących paliwem oraz tych, którzy posiadają pojemniki od 2,5 tys. l i wzwyż. Zgodnie z przepisami zbiorniki, aby spełniały wymogi powinny być zabezpieczone przed przenikaniem paliwa do gruntu i być ustawione na utwardzonym i nieprzepuszczalnym podłożu.
Większość rolników w chwili zakupu i montowania zbiornika objęta jest tzw. dozorem uproszczonym co oznacza, że do urządzeń tego typu nie wydaje się decyzji zezwalającej na jego użytek. Nie potrzebna jest także decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Dotyczy to jednak tych, którzy zakupią zbiornik o pojemności do 2,5 tys. litrów.
Sytuacja ulega zmianie kiedy pojemność zbiornika wynosi lub przekracza 2,5 tys. litrów. Wówczas rolnik objęty jest tzw. dozorem ograniczonym (zbiorniki do 15 m3). W tym przypadku, prócz uiszczania corocznych opłat do Urzędu Dozoru Technicznego należy spodziewać się kontroli przeprowadzanej raz na 2 lata. Dlatego wybierając zbiornik o takiej pojemności warto przede wszystkim pamiętać o tym, aby miał on zaprojektowane otwory inspekcyjne, które umożliwią oględziny wewnętrzne, jego czyszczenie, naprawę i ewentualne badania. Zbiornik, którego pojemność wynosi lub przekracza 2,5 m3, powinien być także wyposażony w urządzenie sygnalizujące powstanie wycieku i elementy zabezpieczające przed przenikaniem płynu do gruntu.
Posadowienie zbiornika również podlega odpowiednim regulacjom prawnym. musi ono spełniać podstawowe kryteria bezpieczeństwa. Zgodnie z przepisami, minimalna odległość od domu ma wynieść przynajmniej 10 m, z kolei od pozostałych budynków i granicy działki 5 m. Minimalna odległość mini stacji bądź zbiornika od drogi nie może być przy tym mniejsza niż 3 m, a od lasu 20 m. Jest to tylko część z wymogów dotyczących przechowywania paliwa.
Dwupłaszczowe zbiorniki charakteryzują się podwójną konstrukcją ścian w celach dodatkowego zabezpieczenia przed wyciekiem paliwa. Zbiornik wewnętrzny jest obudowany drugim – zewnętrznym, którego pojemność wynosi 110% pojemności wewnętrznego. Taka konstrukcja w przypadku np. wystąpienia rozszczelnienia wewnętrznego powoduje, że paliwo nie wycieka bezpośrednio do gruntu i nie zanieczyszcza środowiska naturalnego tylko gromadzi się w płaszczu zewnętrznym.
Jeżeli rolnik nie zdecyduje się na atestowany zbiornik w swoim gospodarstwie pozostaje mu tankowanie na stacjach paliw wprost do zbiorników ciągników i innych maszyn samobieżnych. Należy również pamiętać, że rolnik ma obowiązek archiwizowania dokumentacji potwierdzającej zakup paliw przez okres 5 lat. Zaś za niezgodne z wymogami przechowywanie paliwa grożą kary rzędu kilkuset złotych.
Przeglądając oferty producentów, do tej pory atestowany zbiornik dwupłaszczowy o pojemności 1500 litrów z podstawowym wyposażeniem był osiągalny za ok 4000 zł, jednak po nagłośnieniu tematu zbiorników na paliwo rolnicze, docierają do nas informacje o sporych podwyżkach tych urządzeń.
maszynydlafarmera.pl
fot. Swimer