Rozwój gospodarstwa rolnego nierozerwalnie związany jest z koniecznością realizacji różnego rodzaju inwestycji, tak aby możliwe stało poszerzenie obecnej działalności.
Chcąc jednak sfinalizować tego typu transakcje, niezbędne będzie odpowiednie źródło finansowania, bez którego żadna inwestycja nie może mieć miejsca. Jednym ze sposobów na pokrycie wszystkich kosztów jest rolniczy kredyt inwestycyjny. Jak go uzyskać?
Kredyt dla rolnictwa
Chcąc jednak przejść do procedury starania się o pomoc z banku, należy wiedzieć, na co środki z kredytu możemy przeznaczyć. Uzyskane pieniądze należy wykorzystać na zakup tak zwanych środków trwałych – zarówno nowych, jak i używanych. W ich skład wchodzą między innymi inwentarz żywy, urządzenia i maszyny rolnicze oraz elementy wchodzące w skład działalności agroturystycznej.
Warto pamiętać o tym, iż o inwestycyjne kredyty rolnicze starać się mogą rolnicy indywidualni, prywatne przedsiębiorstwa, spółdzielnie oraz spółki z minimum 51% kapitału polskiego. Poza finansowaniem zakupu środków trwałych, przyznane może zostać także tak zwane refinansowanie, które pokrywa kosztu już poniesione.
Procedura uzyskiwania pomocy finansowej
Chcąc uzyskać pomoc finansową, rolnik powinien złożyć wniosek kredytowy zgodnie z udostępnionym przez bank wzorem. Wraz z nim należy dostarczyć następujące dokumenty:
Przede wszystkim potrzebne jest stosowne potwierdzenie, iż rolnik jest płatnikiem KRUS-s i dokonuje wszelkich niezbędnych wpłat w sposób regularny. W innym bowiem wypadku bank może nie wyrazić zgody na udzielenie nam kredytu.
Kolejną istotną kwestią jest tak zwany udział własny w inwestycji. Wynosi on 10% wartości przedsięwzięcia, jednak nie jest wymagany w sytuacji, gdy otrzymaliśmy bądź otrzymamy dotację unijną. Jeżeli tak będzie, kwota dotacji zostanie potraktowana jako nasz udział własny. Dofinansowanie unijne może również sprawić, iż wartość kredytu zostanie odpowiednio pomniejszona. Niezwykle ważne jest oczywiście dostarczenie poświadczenia uzyskania dotacji.
W celu potwierdzenia płatności podatku rolnego za posiadane gospodarstwo, należy do banku dostarczyć nakaz płatniczy.
Musi być on oczywiście aktualny. W wielu przypadkach niezbędne okażą się także wyciągi bankowe za wyznaczony okres (najczęściej są to trzy bądź cztery miesiące).
Ostatnimi dokumentami, które są niezbędne w procedurze starania się o kredyt, są polisy OC gospodarstwa. W sytuacji, gdy staramy się o refinansowanie, powinniśmy również dostarczyć stosowne faktury za dokonane inwestycje.
Pożyczki dla rolników przyznawane są z reguły na bardzo długi okres. Przeważnie oscylują one w graniach 10 lat. Wiele banków, starając się ułatwić sprawę, nie wymaga również sporządzenia biznesplanu. Jeżeli temat ten Cię interesuje i chcesz znać więcej szczegółów, w sieci można znaleźć dużo kalkulatorów, które pokażą Ci, jak dokładnie działa kredyt dla rolnictwa i jak możesz z niego skorzystać.
źródło: Aconto.pl