Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Jak wsparcie profesjonalnego dealera może uratować żniwa

Żniwa to dla rolników kulminacyjny moment sezonu, który decyduje o rocznym bilansie zysków i strat. Najlepsze planowanie, podział obowiązków i wytężona praca mogą na nic się zdać, kiedy zawiedzie maszyna. Wówczas każda godzina przestoju może rolnika sporo kosztować. Jak autoryzowany dealer może wspierać rolnika w kryzysowych chwilach?

Ekstremalne warunki pogodowe powodują, że tegoroczne żniwa rozpoczną się wcześniej niż zazwyczaj. Już kilka dni temu m. in. na Opolszczyźnie na polach pojawiły się kombajny w ramach tzw. małych żniw jęczmienia ozimego. W trakcie prac rolnicy muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Obok upałów, muszą spodziewać się gwałtownych burz połączonych z porywistymi wiatrami i innymi niepożądanymi zjawiskami atmosferycznymi, które mogą wstrzymać pracę na kilka lub nawet, w przypadku najbardziej niekorzystnych scenariuszy, kilkadziesiąt godzin. Tym bardziej warto zadbać o to, by wykorzystywane maszyny były sprawne i nie sprawiły kolejnej niemiłej niespodzianki w najmniej oczekiwanym momencie.

Przegląd Expert Check wskaże słabe punkty

O szczegółowym przeglądzie technicznym maszyny warto pomyśleć bezpośrednio po zakończonym sezonie, kiedy dostępność fachowców jest największa. Gdyby z różnych przyczyn się to nie udało, zdecydujmy się na wizytę w serwisie bezpośrednio przed początkiem żniw.

– W trakcie przeglądu specjaliści nie tylko wymienią filtry i olej, lecz także zbadają stan techniczny całej maszyny i zespołu żniwnego. To pozwoli wykryć ewentualne usterki, wyeliminować je i tym samym uniknąć przestojów w czasie, gdy kombajn będzie najbardziej potrzebny – mówi Mariusz Zieliński Aftermarket Sales manager John Deere Polska.

W przypadku programu Expert Check John Deere szczegółowy przegląd przeprowadzany jest na podstawie wytycznych fabryki, która dostarcza listę 180 newralgicznych punktów maszyny i zespołu żniwnego. Specjaliści muszą poddać ocenie stan m. in.: stan bagnetów w zespole żniwnym, łańcuchów, zużycia cepów bębna młócącego, ustawienie kosza sitowego, pasy napędowe np. sieczkarni słomy. Obok sprawdzenia wszystkich wskazanych przez producenta elementów, serwisanci przeprowadzają też wywiad z operatorem, dopytując o jego odczucia związane z użytkowaniem maszyny.

Możliwość sprawnej reakcji

Ponadto podczas przeglądu mechanicy upewnią się, czy zainstalowane są wszystkie wymagane aktualizacje oprogramowania, aby zoptymalizować koszty eksploatacji, np. zużycie paliwa. Monitorowanie różnych parametrów pracy przez system JD Link pozwala zdiagnozować problemy techniczne na podstawie niepokojących przekroczeń.

– Po wykonaniu diagnostyki rolnik otrzymuje pełną wiedzę odnośnie stanu kombajnu i zespołu żniwnego. Po konsultacjach z mechanikami, ustalamy, które elementy wymagają natychmiastowej wymiany, by maszyna nie zawiodła w żniwa. Do kolejnych napraw możemy konsekwentnie wracać, kiedy rolnik znajdzie na nie środki, dzięki czemu systematycznie krok po kroku polepsza się stan techniczny maszyny – dodaje ekspert John Deere.

Bardzo ważny jest też fakt, że wszystkie prace są wykonywane przy użyciu narzędzi John Deere oraz najnowszych instrukcji fabrycznych dotyczących montażu części, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko błędów.

Czas to pieniądz – liczy się każda godzina

Wytężona praca, często prowadzona jest przez kilkanaście godzin dziennie, a okna pogodowe zbiorów stają się coraz krótsze. Przestój w pracy to kolejny stracony czas, niewykorzystany potencjał operatora i ryzyko utraty plonów. Dlatego też tak ważne jest fachowe wsparcie bez względu na porę dnia i nocy.

– Zapewniamy obsługę podczas sezonu zbiorów, tzw. dyżur żniwny 7 dni w tygodniu, w razie potrzeby wsparcie certyfikowanych mechaników maszyn żniwnych. Dzięki optymalnemu zarządzaniu zasobami magazynowymi, części jesteśmy w stanie dostarczyć w ciągu 24h. W razie niedostępności części we wskazanym terminie, jeżeli kombajn ma nie więcej niż 7 lat i jego konserwacja wykonywana była przez John Deere, nasz dealer dostarczy zapasową maszynę, dzięki czemu minimalizujemy przestoje, a tym samym straty – dodaje Bartosz Białas z John Deere Polska.

Fachowe przeprowadzenie napraw w oparciu o oryginalne części gwarantuje odpowiednią jakość i potrafi wydłużyć żywotność maszyny nawet o kilka lat. Co więcej, maszyna poddawana regularnym przeglądom, naprawiana z użyciem oryginalnych części będzie cieszyć się sporym zainteresowaniem na rynku wtórnym, a dodatkowo jej wartość nie będzie spadać tak szybko, jak w przypadku maszyn bez historii w autoryzowanym serwisie.

 

Źródło: John Deere Polska

 

Exit mobile version