maszyny-rolnicze

Jakie maszyny rolnicze podlegają rejestracji?

Prowadzisz gospodarstwo rolnicze lub planujesz zająć się tym i nie wiesz, jakie maszyny będą ci potrzebne do pracy na roli? Zastanawiasz się, które z nich trzeba zarejestrować? Wyjaśniamy, jakie maszyny rolnicze podlegają rejestracji.

Maszyny rolnicze – gdzie ich szukać?

Maszyny rolnicze to urządzenia, które są niezbędne podczas pracy w każdym gospodarstwie rolnym. Dzięki nim uprawa jest znacznie prostsza i szybsza. Maszyny dla rolników odciążają ich w najtrudniejszych pracach. To, co dawniej musieli robić siłą własnych ramion, ewentualnie przy pomocy koni, dzisiaj są w stanie wykonać za pomocą sprzętów.

A o jakich maszynach mowa? Choć ze wsią kojarzy się głównie traktor, to jednak jest sprzętów znacznie więcej. W zależności od tego, jaką pracę w polu się wykonuje, da się do niej znaleźć odpowiednią pomoc w postaci maszyny. Najpopularniejsze maszyny rolnicze zobacz na Sprzedajemy, gdzie zamieszczane są ogłoszenia o sprzedaży tego typu sprzętów. Widać wyraźnie, które z nich cieszą się największą popularnością. To pokazuje, które z maszyn do pracy na roli są niezastąpione.

Rodzaje maszyn rolniczych

Do maszyn rolniczych można zaliczyć wiele sprzętów, które pomagają usprawnić pracę na roli i odciążyć człowieka. Do najpopularniejszych z nich należą pojazdy, takie jak ciągniki, znane jako traktory. One mają najbardziej wszechstronne zastosowanie, bowiem zmienia się ono w zależności od doczepionej przyczepy. Można więc uznać, że trudno pracować w polu, jeśli nie posiada się ciągnika rolniczego.

Choć do traktora można doczepić wiele przyczep i maszyn, to jednak nie takie, które zbiorą uprawy. W tym celu niezbędne jest posiadanie kombajnu rolniczego. Najpopularniejsze są kombajny zbożowe. Pozwalają na zebranie: pszenicy, jęczmienia, żyta i rzepaku. Równie popularne są kombajny rolnicze, które pomagają w zbiorze ziemniaków, buraków i innych warzyw oraz roślin sadowniczych. Są kombajny, które można wykorzystać również do siewu i sadzenia roślin.

Wielu rolników nie wyobraża sobie pracy w polu bez pługa, który służy do wykonywania orki. Poszczególne jego rodzaje różnią się między sobą budową i zastosowaniem, czy sposobem montażu.

Z maszyn, które są równie potrzebne podczas pracy w polu, wymienić należy: sieczkarnie, rozsiewacze nawozów, opryskiwacze i agregaty uprawowe. A które z maszyn trzeba zarejestrować?

Które maszyny rolnicze podlegają rejestracji?

Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem są maszyny i pojazdy, które wymagają urzędowej rejestracji i takie, które nie muszą być zgłaszane. W Ustawie o ruchu drogowym maszyny rolnicze określane są jako pojazdy wolnobieżne. Najprościej je zdefiniować jako takie pojazdy, które posiadają silnik, ale z powodu swojej konstrukcji nie są w stanie rozwinąć prędkości wyższej niż 25 km/h. Z definicji tej wyłączono jednak ciągnik rolniczy. Tak więc maszyny rolnicze będące pojazdami wolnobieżnymi mogą poruszać się po drogach publicznych bez homologacji, tablic i dowodu rejestracyjnego.

Zgodnie z przepisami każdy pojazd, niezależnie od tego, czy porusza się po drogach publicznych, czy tylko po polu uprawnym, musi mieć tablice rejestracyjne. Tak jest w przypadku ciągnika rolniczego. Traktor może być dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o ograniczeniu prędkości konstrukcyjnej do 25 km/h.

artykuł partnera