Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

John Deere 7290R i Kverneland u-drill 6000 sieją rzepak (VIDEO)

 

Mimo trudnych warunków polowych spowodowanych ciągłymi opadami deszczu rolnicy próbowali dotrzymać terminów siewu rzepaku lecz już wiadomo, że w woj. Kujawsko-Pomorskim udało się to tylko nielicznym lub tylko częściowo. Zła passa spowodowana beznadziejną pogodą niestety trwa nadal i również kolejne terminowe siewy ozimin stoją pod dużym znakiem zapytania. Przez intensywne opady jakie przyniósł wrzesień na większości pól nadal „świeci” ściernisko a o jakiejkolwiek uprawie na tę chwilę można zapomnieć.

 

 

Agregat uprawowo-siewny Kverneland u-drill

Ciągany agregat uprawowo-siewny Kverneland u-drill jest dostępny w szerokościach roboczych 3 lub 4 m (rama sztywna) oraz 6 m (rama składana hydraulicznie) do wykonywania uprawy gleby, wyrównania, zagęszczenia, siewu i docisku w jednym przejeździe. W projektowaniu konstrukcji zwrócono w szczególności uwagę na możliwość pracy z wysokimi prędkościami (10-18 km/h) zapewniając jednocześnie prawidłowe umieszczenie nasion w ziemi.

Zbiornik może być napełniany zarówno z „big-bagów”, jak i ładowarką teleskopową. Siewnik u-drill w szerokości roboczej 6.0 m może być także wyposażony opcjonalnie w żmijkę załadowczą. Pojemność zbiornika dla wersji 3 i 4 m wynosi 3000 l, natomiast dla modelu 6000 o szerokości 6 m 4350 l.

Kverneland u-drill jest w pełni kompatybilną maszyną z systemem ISOBUS, operator ma całkowitą kontrolę nad wszystkimi parametrami podczas pracy. Agregat uprawowo-siewny u-drill jest również przygotowany do korzystania z systemu GEOCONTROL dla automatycznej kontroli dawki wysiewu i zamykania połowy szerokości siewnika (dla 6 m). Ponadto tylko jeden zawór dwustronnego działania zapewnia w pełni automatyczne zarządzanie maszyną na uwrociach.

Budowa agregatu Kverneland u-drill

Strefa 1: Równanie – przedni wał oponowy

Dla przygotowania gleby pod siew, przedni wał oponowy wyrównuje ją, rozbija duże bryły ziemi, a tym samym zapewnia możliwość optymalnej kontroli głębokości pracy kolejnych narzędzi. Przedni wał oponowy z kołami o średnicy 800 mm oraz szerokości 380 mm (31×15.5-15) jest podnoszony hydraulicznie. W ten sposób, przez naciśnięcie przycisku w komputerze, jest możliwość pracy bez użycia wału.

Strefa 2: Uprawa – brona talerzowa 

Dwa rzędy kompaktowej brony talerzowej – znanej z Kverneland Qualidisc – z talerzami o profilu stożkowym zawieszonymi na łożyskach bezobsługowych oraz zamontowanymi do ramy indywidualnie. Głębokość pracy sekcji talerzowej jest ustawiana bezstopniowo elektrohydraulicznie za pomocą terminala ISOBUS z kabiny ciągnika.

Strefa 3: Ugniatanie i zagęszczanie – tylny wał oponowy Off-Set

W celu kontroli głębokości pracy redlic wysiewających oraz optymalnego umieszczenia nasion w glebie, wcześniej rozluźniona ziemia jest ugniatana i zagęszczana przez tylny wał oponowy z kołami o średnicy 900 mm oraz szerokości 400 mm (420/55-17). Duża średnica oraz rozmieszczenie kół w systemie „off-set” zmniejsza zapotrzebowanie na uciąg oraz ułatwia pracę także w glebach lekkich.

Strefa 4: Siew i docisk – redlica wysiewająca CD

Redlica wysiewająca CD zbudowana z dwóch talerzy metalowych w systemie „off-set” o bardzo wąskim profilu zapewnia łatwą penetrację gleby. To oznacza mniej przemieszczania ziemi, a tym samym wymagany jest mniejszy nacisk redlicy dla osiągnięcia żądanej głębokości siewu. Maksymalny nacisk redlic wynosi 100 kg i jest regulowany płynnie hydraulicznie z kabiny ciągnika. Jak zapewnia producent u-drill zapewnia jednolitą głębokość siewu nawet przy wysokich prędkościach roboczych! Głębokość siewu jest ustawiana elektrohydraulicznie przez terminal ISOBUS. Ponadto rolki dociskowe mają spowodować precyzyjną kontrolę głębokości siewu oraz optymalny docisk ziarna dla lepszego efektu podsiąkania wody w strefie kiełkowania nasion, co zapewnia równe i szybkie wschody roślin.

Strefa 5: Zagarnianie – zagarniacz

W celu zapewnienia optymalnego przykrycia nasion, u-drill może być wyposażony w dwa rodzaje zagarniaczy: zgrzebło typu „S” lub bronę palcową. Regulacja nacisku jest przeprowadzana centralnie i bezstopniowo, a kąt natarcia może być ustawiony w trzech różnych pozycjach. Aby zapobiec uszkodzeniu zagarniacza podczas cofania, jest on wyposażony w dodatkowe sprężyny.

Zarządzanie na uwrociach

Agregat uprawowo-siewny u-drill jest wyposażony w pełni zautomatyzowany system zarządzania maszyną na uwrociach. Używając tylko jednego przycisku operator może zainicjować sekwencyjne podnoszenie na uwrociach przedniego wału oponowego, sekcji talerzowej oraz szyny redlic w odpowiednich odstępach czasowych. Sekwencja podnoszenia zaczyna się od sekcji talerzowej, co zapewnia stałą głębokość siewu aż do uwroci. W tym samym czasie aparat wysiewający zostaje zatrzymany, tak więc węże nasienne są puste na uwrociach. Do obsługi siewnika wymagane jest tylko jedno podwójne wyjście hydrauliczne w ciągniku.

ELDOS – Nowy aparat wysiewający

Nowy aparat wysiewający ELDOS występuje zawsze z napędem elektrycznym, a z oprogramowaniem e-com jest w pełni kompatybilny z systemem ISOBUS. Możliwa jest praca z wykorzystaniem sygnału GPS w połączeniu z aplikacją GEOCONTROL, dzięki czemu unikamy podwójnego wysiewu np. na uwrociach. Specjalne czujniki zapewniają pełną funkcjonalność i obsługę aparatu wysiewającego z kabiny ciągnika. Cztery koła dozujące w wyposażeniu standardowym umożliwiają wysiew zarówno nasion normalnych, jak i drobnych, a także nawozu. Piąte koło dozujące jest dostępne jako opcja dla wysiewu kukurydzy, słonecznika i nasion roślin poplonowych. Koła dozujące są numerowane i jeżeli operator przez pomyłkę zamontuje niewłaściwe koło dozujące, dostanie ostrzeżenie, ponieważ system jest w pełni kontrolowany przez terminal, który rozpoznaje rodzaj tych kół. Wymianę kół dozujących przeprowadzamy bez użycia narzędzi. Istnieje możliwość wysiewu dawki od 1 do 400 kg/ha.

Test kalibracji:

Test kalibracji, dzięki oddzielnym wskazówkom dotyczącym rodzaju nasion jest bardzo prosty. Specjalny przycisk umożliwia operatorowi wykonanie testu kalibracji przy aparacie wysiewającym. Przekładnia nie wymaga regulacji. Operator wprowadza żądane wartości do terminala, a następnie wciska przycisk Start przy aparacie wysiewającym. Test kalibracji jest wykonywany automatycznie. Klapa kalibracji zintegrowana z obudową zapobiega spadaniu nasion do węży.

Film i foto: Angelika Szumotalska

Tekst (na podst. informacji firmowych): M.K.

Exit mobile version