Kosiarki PRONAR – dopasowane do indywidualnych potrzeb

Pronar to światowy potentat w produkcji specjalistycznych maszyn i urządzeń rolniczych. W licznej gamie produkowanych maszyn znajduje się szeroka gama, niemal 20 modeli kosiarek dyskowych. Tak duża różnorodność pozwala optymalnie dopasować maszynę do indywidualnych potrzeb gospodarstw, wynikających np. ze struktury i wielkości areałów upraw oraz możliwości technicznych dostępnych nośników.


Doświadczona kadra konstruktorów, pracująca w Centrum Badawczo Rozwojowym Pronaru umożliwia systematyczne udoskonalanie i powiększania asortymentu produkowanych maszyn. Dzięki temu oferowane przez podlaskiego producenta maszyny wykorzystują najnowsze zdobycze techniki i z powodzeniem konkurują z ofertą pozostałych producentów. Tym bardziej, że inżynierowie Pronaru projektując nowe, bądź modernizując istniejące, maszyny uwzględniają uwagi użytkowników, co w efekcie skutkuje powstaniem urządzeń o większej wydajności i lepiej dopasowanych do potrzeb klientów.

PDD830C na strone 02 Kosiarki PRONAR   dopasowane do indywidualnych potrzeb

Według takich reguł powstała też gama kosiarek dyskowych. Aktualnie w ofercie Pronaru znajdują się modele agregowane zarówno z przodu, jak i z tyłu nośników. W obu przypadkach maszyny wykorzystują dyski charakteryzujące się nowatorskim kształtem, który przyczynia się do zmniejszenia oporów cięcia i zapotrzebowania mocy nośnika w przeliczeniu na jednostkę szerokości roboczej. Zaletą kosiarek Pronaru jest również stabilna konstrukcja dysków. Wynika ona z zastosowania dwóch łożysk kulkowych oraz wysokiej jakości kół zębatych o odpowiednio dużych rozmiarach i niskim poziomie emisji hałasu. Bardzo użytecznym mechanizmem jest system szybkiej wymiany noży. Usprawnia on ich obsługę, a tym samym skraca czas potrzebny na wykonanie pracy.

Kosiarki dyskowe tylne

Pronar produkuje następujące modele tylnych kosiarek dyskowych: PDK220, PDT260, PDT300, PDT340, a także PDD830 (maszyna dwustronna przystosowana do współpracy z kosiarkami przednimi o szerokości roboczej nie mniejszej niż 3,4 m, np. z PDT340).

PDT300 male1 Kosiarki PRONAR   dopasowane do indywidualnych potrzeb

Najważniejszym elementem roboczym każdej z tych maszyn jest wysoko wytrzymała listwa tnąca PRONAR z dodatkowym profilem usztywniającym, zamkniętym w jej korpusie. Z kolei optymalna pojemność mis olejowych listew zapewnia ich właściwe chłodzenie. Konstrukcje kosiarek są lekkie, ale solidne i odporne na uszkodzenia. W kosiarce PDK220 zastosowano zawieszenie klasyczne (boczne), a w kosiarkach PDT260, PDT300 i PDT340 – centralne. Oba typy zawieszenia gwarantują bardzo dobre kopiowanie terenu, czyste i elastyczne cięcie oraz optymalną wysokość koszenia. Szerokość robocza kosiarek wynosi od 2200 do 3400 mm. Trójstopniowy układ regulacji sprężyn odciążających – 70, 80 i 90 kg (w zależności od rodzaju podłoża: od gleb miękkich, torfowych aż po twarde i suche) – daje możliwość regulacji siły nacisku na podłoże.

Każdą z zawieszanych centralnie kosiarek tylnych Pronaru można wyposażyć w kondycjoner (spulchniacz). Urządzenie to skonstruowano z myślą o ułatwieniu pracy rolnikom poprzez skrócenie czasu przygotowania kiszonek. Podczas pracy kosiarką z kondycjonerem pokos zielonki jest jednocześnie spulchniany i formowany. Palce, rozmieszczone na wale kondycjonera, przetrząsają skoszoną zielonkę, a metalowe zgarniacze formują pokos, którego szerokość wynosi od 1,50 do 2,15 m. W trakcie tych czynności zniszczeniu ulega woskowa powierzchnia zielonek, co wpływa na przyspieszenie ich suszenia, Duża zawartość wody w zakiszanych zielonkach sprawia, że przebieg fermentacji jest niewłaściwy, ponieważ powstaje znaczna ilość kwasu octowego i masłowego. Takie kiszonki są niechętnie zjadane przez zwierzęta. A wraz z wypływającym sokiem kiszonkowym występują także znaczne straty składników pokarmowych. Intensywność pracy kondycjonera można regulować poprzez przestawienie dźwigni znajdującej się na jego obudowie. Wyposażenie kosiarek w to urządzenie sprawia, że po dodaniu litery C są one oznaczone symbolami: PDT260C, PDT300C, PDT340C i PDD830C.

PDD1050C 08 luty 2022 14 Kosiarki PRONAR   dopasowane do indywidualnych potrzeb

Kosiarki dyskowe czołowe

W skład czołowych kosiarek dyskowych Pronaru wchodzą modele: PDF300, PDF301, PDF340 i PDF390 oraz wyposażone w kondycjoner: PDF300C, PDF301C i PDF340C. Wszystkie są montowane na przednim, trzypunktowym układzie zawieszenia (TUZ), a do ich obsługi wymagany jest wał odbioru mocy (WOM) z przodu ciągnika i jedna sekcja hydrauliczna. Dodatkowo kosiarka czołowa PDF390 jest przystosowana do pracy z maszynami samobieżnymi Fortschritt serii E301-E303 wyposażonymi w przedni wałek odbioru mocy (900 obr./min).

Szerokość koszenia modeli PDF300 i PDF300C wynosi 3000 mm, co przy zalecanej prędkości 10 km/h pozwala osiągnąć wydajność nawet trzech hektarów na godzinę. Ponadto kosiarka PDF300C została wzmocniona kondycjonerem pokosu ze spiralnie ustawionymi i swobodnie mocowanymi palcami (podwójne, stalowe palce spulchniacza – z gumowymi amortyzatorami – osadzono w układzie V). Kondycjoner jest wyposażony w czterostopniową regulację siły spulchniania pokosu, którego zgarniacze wykonano z wytrzymałej stali.

Aby osiągnąć optymalną wydajność, kosiarki czołowe PDF300 i PDF301 wymagają ciągnika o mocy nie mniejszej niż 60 KM, zaś modele z zamontowanym kondycjonerem PDF300C i PDF301C – co najmniej 75 KM. Natomiast kosiarki dyskowe czołowe PDF340 i PDF340C (szerokości robocze 3,4 m) są znacznie wydajniejsze niż PDF300, PDF301, PDF300C i PDF301C (o 3-metrowej szerokości roboczej). Można je zagregować z kosiarkami dwustronnymi tylnymi, wymagającymi kosiarki przedniej o zbliżonej szerokości roboczej.

Szerokość robocza kosiarek PDF340 i PDF340C jest wynikiem zamontowania wytrzymałej, ośmiodyskowej listwy produkcji Pronaru. Zastosowano w niej dwa dyski z bębnami zgarniającymi z obu stron listwy i dzięki temu szerokość pozostawianego pokosu jest taka sama, jak w przypadku kosiarek trzymetrowych. Bezpieczeństwo użytkowania zapewnia sprzęgło cierne przeciążeniowe o wartości 1200 Nm. W połączeniu z dużym zakresem kopiowania terenu sprawia ono, że kosiarka dyskowa PRONAR PDF340 radzi sobie w każdych warunkach, zachowując przy tym doskonałą jakość cięcia. Jej wydajność koszenia przy prędkości 10 km/h wynosi 3,4 ha/h. Do napędu kosiarki dyskowej PRONAR PDF340 wymagany jest ciągnik o mocy co najmniej 80 KM, natomiast PDF340C- 95 KM.

PDF300C PDD830C na strone Kosiarki PRONAR   dopasowane do indywidualnych potrzeb

Dla właścicieli gospodarstw o dużych areałach użytków zielonych Pronar przygotował zestaw roboczy doskonale zastępujący drogie kosiarki samojezdne. Składa się on z kosiarek: tylnej dwustronnej PDD830 (PDD830C) i przedniej PDF300 (PDF300C). Tak skonfigurowany zestaw osiąga szerokość roboczą 8,3 m, a do efektywnej pracy wymaga ciągnika o mocy nie mniejszej niż 120 KM (zestaw złożony z maszyn wyposażonych w kondycjonery – 150 KM).

– W ostatnim czasie Pronar wprowadził do sprzedaży tylną kosiarkę PDD1050 o największej szerokości roboczej w tej grupie maszyn z Narwi – 10,5 m. Jest ona przeznaczona do koszenia dużych areałów użytków zielonych. Maszyny agregowana jest z tyłu ciągnika, a największą efektywność osiąga w duecie z kosiarką przednią o szerokości roboczej co najmniej 3,4 m. Nie oznacza to jednak, że PDD1050 nie może współpracować z maszynami o mniejszych szerokościach roboczych – kosiarkę można hydraulicznie zsunąć do szerokości roboczej 9,7 m i wówczas połączyć z kosiarką przednią o szerokości roboczej 3 m. Do takiego zestawu potrzeba ciągnika o mocy nie mniejszej niż 200 KM, a zestawu z kondycjonerami – 250 KM – informuje Paweł Lasoń, przedstawiciel handlowy Fabrycznego Punktu Sprzedaży Pronaru w Jaszczołtach

 

źródło: Pronar