Przed ponad 30 laty firma Krone zaprezentowała po raz pierwszy prasy zwijające z przenośnikami łańcuchowo – listwowymi. Dziś gama pras Comprima X-treme ponownie osiąga tę wydajność i jest przeznaczona dla szczególnie ekstremalnych warunków (np. zielonka o wyjątkowo dużej wilgotności). Nowe modele osiągnęły większą wydajność dzięki zwiększonym prędkościom obrotowym podbieracza, bębna rozdrabniającego i NovoGrip, wzmocniono wiele elementów, aby zapewnić przenoszenie większej mocy w najtrudniejszych warunkach, a także w Comprima X-treme może być stosowana do owijania zarówno folia, jak i siatka.
Konstrukcja
Szerokość robocza podbieracza wynosi 2150 mm. Średnica palców została zwiększona z 5,5 mm do 6,0 mm. W celu zapewnienia wzorowej stabilności, również przy dużych prędkościach jazdy, dokonano bocznego wzmocnienia podbieracza. Do standardowego wyposażenia nowego typoszeregu Comprima X-treme zalicza się dociskacz rolkowy oraz zoptymalizowana blacha odbojowa. Również te rozwiązania ograniczają możliwość zapchania prasy i zapewniają dużą przepustowość.
Ciągłość doprowadzania zielonki z podbieracza do komory prasy zapewnia bęben rozdrabiający, który przeprowadza pokos przez 17 noży (2 palce na nóż). Istnieje możliwość załączania rozstawu noży 64 mm lub 128 mm (2x).
Również sprawdzony przenośnik taśmowo – listwowy NovoGrip firmy Krone został w wersji X-treme wzmocniony, w wariantach ze stałą komorą prasowania do szerokości 147 mm (dotąd 115 mm), a w prasach ze zmienną komorą prasowania do 115 mm (dotąd 90 mm). Dodatkowo zastosowano materiał o większej wytrzymałości na uchwyty listew i wzmocniono śruby przenośnika podłogowego.
Zasada działania Novogrip: W komorze prasy zastosowane są z lewej i z prawej strony taśmy gumowo – tekstylne do napędu właściwego przenośnika łańcuchowo – listwowego. Listwy przenośnika są połączone z lewej i z prawej strony z taśmami tekstylnymi. Gdy pokos dotrze do komory prasy, poprzeczne listwy wcinają się w zebrany materiał. Dzięki temu bela jest obracana podczas formowania. W prasach ze stałą komorą prasowania ma ona na początku procesu obracania kształt wieloboczny; efekt ugniatania zapewnia bardzo duże sprasowanie wstępne w fazie początkowej.
Wcinanie się poprzecznych listew w zebraną paszę gwarantuje obrót beli we wszystkich warunkach. Nie dochodzi do poślizgu pomiędzy belą i elementami prasy, jak to się dzieje w innych systemach, co powoduje zatrzymanie beli albo zwiększenie strat spowodowanych kruszeniem. W porównaniu z systemami wykorzystującymi walce albo paski osiąga się znacznie większą niezawodność eksploatacyjną, ryzyko zatrzymania się beli zostało znacząco zminimalizowane.
Typy i cechy szczególne
Prasa Comprima V 150 XC X-treme ze zmienną komorą prasowania pozwala na formowanie bel o średnicach od 1,00 do 1,50 m. Ciśnienie hydrauliczne w tej maszynie jest regulowane i mierzone. Dzięki temu można je w każdej chwili dostosować do wszelkich warunków; ponadto kierowca ma zawsze kontrolę nad gęstością bel, również bez zastosowania elektroniki.
Prasowanie i owijanie w jednej operacji – umożliwiają to prasy Comprima CV 150 XC X-treme ze zmienną komorą prasowania i Comprima CF 155 XC X-treme z półzmienną komorą prasowania. Prasa CV o zwartej konstrukcji umożliwia uzyskiwanie bel o średnicach od 1,00 do 1,50 m, a wariant CF o średnicach od 1,25 do 1,50 m.
Wszystkie prasy Comprima X-treme ze zmienną komorą prasowania są standardowo wyposażone w mechanizm do formowania miękkiego rdzenia. Oznacza to, że miękki rdzeń może być zmieniany w trzech różnych położeniach przez przesuwanie ograniczników. W ten sposób można dostosowywać pracę maszyny do właściwości zbieranego materiału, bez zastosowania skomplikowanej elektroniki albo mechaniki.
Zarówno prasy CF jak i CV mają miejsce na dwanaście rolek folii. Teraz wyjmowanie folii jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ uchwyt można odchylić w bok. Dostosowana do wymagań praktyki jest również hydraulika pokładowa: typy CF i CV mają hydraulikę pokładową niezależną od ciągnika, zapewniającą właściwą ilość i ciśnienie oleju we wszystkich komponentach układu hydraulicznego. Również proces przekazywania bel został zmieniony, aby jeszcze bardziej skrócić postoje na polu. Krótki odcinek przekazywania i usytuowanie komory prasy względem stołu do owijania umożliwiają grawitacyjne przekazywanie bel. Jeżeli w terenie pagórkowatym bela nie dotrze na stół do owijania, wówczas proces ten jest wspomagany przez podnośnik bel.
Dostępne na życzenie
Wszystkie prasy X-treme mogą być wyposażone w miernik wilgotności. Ponadto dla typoszeregów CF i CV dostępna jest waga bel. Wszystkie typy X-treme mają elektronikę przystosowaną do współpracy z magistralą ISOBUS; na życzenie mogą być wyposażone w terminal CCI-Isobus.
źródło: KRONE/Agromix