Żniwa kukurydziane na kiszonkę dobiegają końca. W tym gorącym dla hodowców bydła mlecznego czasie, eksperci CLAAS, partnera programu „Krowie na Zdrowie”, zdradzają tajniki specjalnego kondycjonowania kukurydzy na kiszonkę. Specjalnego, bo pozwalającego zwiększyć wydajność mleczną nawet o 2 litry mleka na krowę.
Specjalistyczny corncracker i walce ze spiralnym rowkiem
Rolnicy stosują do żywienia krów sieczkę różnej długości – 8 mm, 12-15 mm, ale jest coraz większa grupa rolników, którzy karmią krowy sieczką o długości 20-30 mm. Do takiego długiego cięcia można wykorzystać specjalny corncracker SHREDLAGE® firmy CLAAS z dwoma walcami. Na jednym jest 110 zębów, na drugim 145 zębów. Między zębami jest bardzo duża różnica prędkości – jest to różnica 50 procent. Są to zęby piłokształtne, które dobrze rozgniatają ziarniaki kukurydzy. Ponadto, na walcach znajdziemy spiralny rowek, który powoduje to, że liście i fragmenty łodyg są rozwłóknione, roztarte, rozciągnięte, bardziej rozdrobnione. Dzięki temu, składniki odżywcze z roślin mogą być lepiej wykorzystane przez krowy. Zwierzęta odwdzięczą się za taki pokarm większą wydajnością mleczną.
Właściwie określić termin zbioru, odpowiednio ubić materiał i dostosować program żywienia do dłuższej sieczki
Żeby w pełni wykorzystać możliwości technologii długiego cięcia kukurydzy na kiszonkę, bardzo ważny jest moment zbioru kukurydzy. Optymalny czas jest wtedy, gdy zawartość suchej masy wynosi 35 procent. W przypadku dłuższego cięcia 20-30 mm należy zwrócić uwagę, że powinno się użyć większego ciężaru do ubijania. Ubicie to jeden z kluczowym elementów do uzyskania wysokiej jakości paszy. Do długości cięcia sieczki należy też przeanalizować i dostosować dawkę pokarmową w taki sposób, aby wykorzystanie paszy przez zwierzęta było jak najlepsze.
Korzyści długiego cięcia
- Lepsza dostępność skrobi zawartej we wszystkich częściach roślin
- Struktura kiszonki przyjazna dla krowich żołądków
- Lepszy stan zdrowia zwierząt
- Większa wydajność mleczna – nawet o 2 litry na krowę!
- Oszczędność – możliwość zmniejszenia użycia koncentratów paszowych, ograniczenie lub wyeliminowanie komponentów takich, jak słoma
Technologia SHREDLAGE® jest zaimplementowana w sieczkarniach samojezdnych CLAAS Jaguar.
Źródło: Krowie na zdrowie