Technologia oparta jest na hodowli odmian buraków cukrowych tolerancyjnych na działanie herbicydów z grupy inhibitorów ALS o szerokim spektrum zwalczania chwastów.
System CONVISO® SMART stworzy rolnikom nowe możliwości, dzięki którym uprawa buraków cukrowych stanie się łatwiejsza, elastyczniejsza pod względem stosowania herbicydów i jednocześnie bardziej dostosowana do środowiska. Technologia początkowo dostępna będzie w przyszłym roku głównie dla rolników w Europie wschodniej i północnej, a następnie zostanie wprowadzona na inne kluczowe rynki, jak np. Niemcy, Francja i Polska od sezonu 2019/2020.
„Porozumienie zawarte ze spółką SESVanderHave to pierwsza licencja udzielona przez spółki KWS i Bayer na ten nowy system uprawy. Przewidywane są dalsze licencje na CONVISO® SMART” – mówi Sabine Stolz, Kierownik Sekcji Globalnej ds. herbicydów dla soi, rzepaku oleistego i buraków cukrowych w Crop Science. – „Chcemy, aby jak najwięcej hodowców zastosowało tę technologię. Jeżeli wiodący dostawcy nasion będą pracowali wspólnie w celu rozwoju tej technologii, wielu rolników będzie mogło skorzystać z jej zalet. SESVanderHave, nasz obecny silny partner z wieloletnim doświadczeniem w zakresie hodowli i uprawy buraków cukrowych, będzie mógł wnieść ważny wkład w tej kwestii. Cieszy nas osiągnięcie porozumienia ze spółkami Bayer i KWS umożliwiającego dostęp do technologii CONVISO® SMART” – wyjaśnia Rob van Tetering, Dyrektor Generalny SESVanderHave.
„Wkrótce wprowadzimy na rynek nasze hybrydy stworzone w technologii CONVISO® SMART. Ta nowa technologia pozwoli hodowcom buraków cukrowych i przemysłowi cukrowniczemu na większą elastyczność i konkurencyjność w porównaniu do trzciny cukrowej i innych upraw.” Dr Peter Hofmann, członek Zarządu KWS, dodaje: „CONVISO® SMART to prawdziwa innowacja w uprawie buraków cukrowych umożliwiająca zwalczanie chwastów przy użyciu mniejszych ilości herbicydów i ograniczonej częstotliwości ich stosowania. Chcemy, aby wszyscy hodowcy mieli dostęp do tej technologii. Potrzebne są stałe wysiłki badawcze, aby utrzymać buraki cukrowe jako najbardziej konkurencyjne wśród wszystkich środków słodzących. Dobre zarządzanie odpornością na chwasty ma istotne znaczenie dla utrzymania długoterminowych korzyści płynących z systemu. W celu osiągnięcia tego celu zapewnimy zaangażowanie wszystkich kluczowych zainteresowanych stron takich jak instytuty zajmujące się badaniem buraków cukrowych i organy doradcze.”
Nowe buraki cukrowe posiadają naturalnie występującą zmianę w enzymie biorącym udział w biosyntezie istotnych aminokwasów. W trakcie rozwoju buraki cukrowe z tym samoistnie zmienionym enzymem zostały specjalnie wyselekcjonowane i wykorzystane w celu dalszej hodowli.
Źródło: KWS Polska