Ładowarki teleskopowe Faresin – przegląd aktualnej oferty

Ładowarki firmy Faresin teraz dostępne są w Polsce poprzez nowego przedstawiciela Spółkę Korbanek. W ostatnim roku firma Korbanek zaskoczyła wieloma zmianami w swojej ofercie. Po zmianie dostawców kombajnów i ciągników przyszedł czas na ładowarki. Z dotychczasowej oferty firmy Korbanek do końca roku zniknie marka Kramer, która zostanie zastąpiona przez włoskiego producenta firmę Faresin Industries. Przedstawiamy przegląd aktualnej oferty ładowarek włoskiej marki. Bliżej tym maszynom będzie można przyjrzeć się na wystawie Agro Show 2018 w Bednarach na stoisku Spółki Korbanek.

Faresin Industries to rodzinna firma założona w 1973 przez Sante Faresine. W 1989 roku firma rozpoczęła produkcję wozów paszowych samojezdnych oraz ciąganych klasy premium. W 2002 we współpracy z francuskim producentem ładowarek firmą Haulotte, Faresin skonstruował pierwszą ładowarkę teleskopową sygnowaną własnym logo. Od tego momentu firma Faresin rozwinęła gamę ładowarek teleskopowych, która w tym momencie składa się z 5 serii w obrębie których znajduję się 16 modeli. Faresin to producent od zawsze związany głownie z rynkiem rolniczym dlatego też ładowarki teleskopowe mogą być wyposażone we wszystkie popularne opcje dostępne w tej klasie maszyn takie jak wsteczne obroty wentylatora chłodnicy, tylny TUZ czy tez napęd WOM napędzany przekładnią mechaniczną.

 

Na XX Międzynarodowej Wystawie Rolniczej Agro Show w Bedanarach firma Korbanek zaprezentuje pierwsze egzemplarze już dostępne w ofercie handlowej. Będą to 4 maszyny reprezentujące 4 z 5 serii ładowarek teleskopowych. Po kolei od najmniejszej są to 6.26 o udźwigu 2600 kg i wysokości podnoszenia 6 metrów napędzana 75 konnym silnikiem Yanmar z przeznaczeniem dla mniejszych gospodarstw oraz tych z niskimi budynkami np. kurniki, następnie 7.30 z serii Compact w wersji Classic z 100 konnym silnikiem marki Deutz i 120 litrową pompą zębatą, 7.35 z serii Middle również w wersji Classic także z 100 konnym silnikiem i 120 litrową pompą zębatą oraz … wisienka na torcie potężna maszyna reprezentująca serię Heavy Duty model 9.60 VPS TOP. Ten model kierowany jest głownie do dużych gospodarstw które szukają maszyny o dużym zasięgu i udźwigu. Zgodnie z oznaczeniem ten właśnie model o maksymalnej wysokości podnoszenia 9m jest w stanie podnieść nawet 6 ton – to robi wrażenie. Ponadto napędzany jest 156 konnym silnikiem Deutz o pojemności 4.1 litra, który przekazuję swą moc na koła za pomocą unikalnej przekładni hydrostatycznej VPS. Oczywiście tak duży wysięgnik potrzebuje odpowiedniego zasilania dlatego odpowiedzialna jest za to pompa LS o wydatku 187 l/min.

 

Rok 2018 to nie tylko zmiana w ofercie firmy Korbanek to także zmiana modeli znajdujących się w ofercie firmy Faresin. Dlatego też w ofercie firmy Korbanek w roku 2018 i 2019 będą dostępne zarówno modele dostępne do tej pory jak i nowe konstrukcje. W aktualnej ofercie znajdziecie państwo 16 modeli dostępnych w 5 seriach i 4 wersjach wyposażenia. Są to Classic czyli podstawowa wersja maszyny dostępna w wszystkich seriach, następnie wersja AgriTop, która dostępna jest w serii Small, Compact oraz Middle. AgriTop to wersja wyposażenia cechująca się większymi niż w standardzie kołami, klimatyzacją oraz przygotowaniem do holowania przyczep w skład którego wchodzą: zaczep, złącze hydrauliczne do wywrotu przyczep oraz elektryczne złącza dla świateł. Zarówno wersja Classic oraz AgriTop są wyposażone w tą samą podstawową przekładnię hydrauliczną, pompę zębatą oraz silnik w podstawowej wersji mocy. Kolejną wersją wyposażenia jest wersja GLS, która dostępna jest w serii Compact, Middle oraz Heavy Duty. Decydując się na te wersje wyposażenia otrzymujemy maszyny z mocniejszym silnikiem 122 KM zamiast 100 koni, oraz pompą Load Sensing LS o wydatku 152 litrów na minutę a także wzmocnioną przekładnią hydrostatyczną, która dostępna jest w serii Middle oraz Heavy Duty. Ostatnią flagową najwyższą wersją wyposażenia jest VPS. Wersja VPS dostępna jest w Compact, Middle oraz Hevy Duty. Nazwa VPS ta to skrót od ang. Variable Power System czyli Bezstopniowy system przeniesienia napędu. W maszynach w tej wersji wyposażania zastosowana została specjalnie opracowana przy współpracy z firmą Bosh przekładnia, która cechuje się bardzo dużą siłą uciągu wynoszącą aż 11,2 kN. To imponujący wynik gdyż ogromna większość maszyn dostępnych na rynku nie przekracza 9 kN. Oczywiście najwyższa wersja napędzana jest mocniejszą 122 konną wersją silnika Deutz TCD 3.6l, który jest stosowany w wszystkich maszynach serii Compact, Middle oraz niektórych modelach z serii Heavy Duty dostępnych także z większą jednostką napędową.

 

Już na początku przyszłego roku, a być może na koniec 2018 w ofercie pojawią się nowe modele z nowymi wersjami silnikowymi oraz wersjami wyposażenia. Producent nie ujawnił jeszcze wszystkich szczegółów a katalog nie jest jeszcze dostępny aczkolwiek możemy uchylić rąbka tajemnicy i przedstawić najważniejsze zmiany. Do tej pory w zależności od serii były do wyboru maksymalnie 4 wersje wyposażenia a to uległo zmianie i by oferta była jeszcze bardziej przejrzysta i czytelna dla potencjalnych zainteresowanych zdecydowano że nie będzie wersji AgriTop, która cechowała się przygotowaniem do holowania przyczepy. Teraz jest to wyposażenie opcjonalne dostępne w wszystkich wersjach. Stąd też zamiast Classic, AgriTop, GLS, VPS mamy teraz Classic, HLS oraz VPS.

 

Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie silnika o mocy 75 koni do serii Compact oraz Middle gdzie oczywiście każda z maszyn w tych seriach będzie również dostępna z 100 konnym silnikiem w wersjach Classic oraz HLS a także 136 konnym w wersji VPS. Ilość dostępnych modeli w nowej ofercie pozostaje bez zmian ponieważ możemy wybierać z pośród 16 maszyn. Jednakże dzięki nowym możliwościom konfiguracyjnym w ofercie będzie to bardzo ciekawa propozycja. Chodzi tutaj konkretnie o model 7.30 compact w wersji HLS wyposażony w 75 konny silnik i aż 152 litrową pompę o zmiennym wydatku. Ta konstrukcja łączy w sobie niskie spalanie, duży udźwig i bardzo szybką hydraulikę dzięki czemu będzie jednym z najbardziej ekonomicznych i wydajnych maszyn w swojej klasie.

 

Podsumowując w ofercie firmy Korbanek znajdziemy 16 modeli ładowarek teleskopowych dostępnych w kilku wersjach wyposażenia, które na pewno zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Faresin to szeroka gama wyposażania opcjonalnego, różne wersje przekładni oraz układów hydraulicznych, które dają ogromne możliwości konfiguracyjne oraz przede wszystkim gwarantują wysoką jakość wykonania. O tej mogli się przekonać nie tylko użytkownicy ładowarek ale także, a może przede wszystkim setki użytkowników paszowozów zarówno ciąganych jak i samojezdnych, które Faresin produkuje już od prawie 30 lat. Trzeba podkreślić przy tym że Faresin jest firmą skupioną od początku swego istnienia na rynku rolniczym. Dlatego też konstrukcje ładowarek teleskopowych Faresin to maszyny zaprojektowane z myślą o rolniku w przeciwieństwie do wielu obecnych na rynku producentów maszyn budowlanych, którzy jedynie zaadaptowali swoje konstrukcje na potrzeby rolników.

 

źródło: Korbanek Sp. z o.o.