HORSCH Maschinen GmbH ma już za sobą pierwszy udany sezon pracy opryskiwaczami Leeb VN i Leeb VL. Ze względu na to, że maszyny te były używane na całym świecie, zdobyto szeroką wiedzę na temat różnych warunków pracy i wyzwań. W wyniku tych doświadczeń i zgromadzonej w ten sposób wiedzy producent postanowił rozszerzyć paletę produktów i wyposażenie opryskiwaczy samojezdnych. Tym samym sprawdzona technologia jest obecnie dostosowywana i poszerzana w celu spełnienia wszystkich wymagań i oczekiwań klientów.
Portfolio opryskiwaczy samojezdnych zostało rozszerzone szczególnie pod kątem gospodarstw, które potrzebują dużego prześwitu i przestawnych kolein.
Obie maszyny zostały zbudowane na tej samej platformie, dzięki czemu oferują to samo wyposażenie techniczne i komfort jazdy, a także zapewniają tę samą technologię oprysku. Różnice dotyczą między innymi osi i wariantów kolein. Szerokie rozstawy, które są znane głównie z rynków eksportowych z uprawami rzędowymi, stają się coraz bardziej interesujące dla gospodarstw w Europie, a zwłaszcza firm z uprawami specjalnymi, gdzie wymagane są zmienne rozstawy większe niż 2,25 metra.
I tak dzięki hydraulicznie regulowanej szerokości śladu Leeb VN (VariableNarrow) i mechanicznie lub na życzenie klienta hydraulicznie regulowanemu opryskiwaczowi Leeb VL (VariableLarge) HORSCH oferuje odpowiedni produkt dla szerokiej gamy potrzeb różnych przedsiębiorstw.
Leeb VN nadaje się szczególnie do europejskich warunków drogowych, ponieważ w pozycji transportowej ma mniej niż 3 metry szerokości zewnętrznej i rozstaw śladu o szerokości 2,25-3,00 metrów. Leeb VL jest przeznaczony przede wszystkim na rynki, które nie mają specjalnych wymagań dotyczących szerokości transportowej. Dzięki temu HORSCH może dostosować się do każdego rolnika, oferując mu to, czego najbardziej potrzebuje do ochrony roślin.
Unikalne sterowanie belką BoomControl aktywnie reguluje belkę i zapewnia dokładne utrzymanie wysokości roboczej przy jednoczesnej dużej prędkości jazdy na płaskim lub lekko pagórkowatym terenie. Także w tym obszarze firma wprowadziła pewne optymalizacje. Rolnicy posiadający szczególnie duże obszary, na przykład w Kanadzie, Brazylii czy Australii, mają różne wymagania dotyczące prędkości jazdy, a tym samym również stabilności maszyn.
Szczególnie na zakrętach działają bardzo duże siły. To doświadczenie przełożyło się na nowe rozwiązania, dzięki czemu VN i VL nadają się przede wszystkim do trudnych warunków na dużych obszarach rolnych, ponieważ mają jeszcze bardziej stabilne belki. Dostosowując się do większego prześwitu dla wyższych upraw i zmiennego rozstawu osi dla upraw rzędowych, firma chce zaspokoić wszystkie potrzeby rolników.
Wyjątkowy jest przede wszystkim rozkład masy wynoszący niemal 50:50. Komfortowa kabina przednia jest niedościgła, jeśli chodzi o idealne rozłożenie ciężaru i stabilność maszyny w terenie. Aby uzyskać tak doskonały rozkład masy, została zachowana koncepcja przedniej kabiny. Daje ona bardzo dobrą widoczność, a wnętrze zaprojektowane zostało w taki sposób, by zapewnić operatorowi dużo wolnej przestrzeni. Kabina ta jest wykorzystywana we wszystkich pojazdach samobieżnych Leeb. Poza tym do wyposażenia należy znane już ciągłe czyszczenie wnętrza, CCS Pro, dzięki któremu dostępne są różne programy mycia. Podwozie ComfortDriveFlex, które gwarantuje dużą elastyczność w zakresie rozstawu kół i prześwitu. Ze względu na to, że koła są zamontowane na ramie przesuwnej, opryskiwacz można dostosować do każdej uprawy.
W zależności od życzeń klienta dostępne są zbiorniki o pojemności 5000 i 6000 litrów, które można otrzymać wraz z regulacją wysokości, dzięki czemu zapewniają prześwit do 2,00 metrów. Z opcjonalnym zbiornikiem o pojemności 8000 litrów można uzyskać prześwit do 1,60 metra
Dwa lata temu Leeb PT zapoczątkował nową generację opryskiwaczy samobieżnych z nowo utworzoną platformą. Kwestia funkcji oraz nowej platformy technologicznej nadal jest aktualna i wciąż rozwijana, co zapewnia, iż w najbliższym czasie firma HORSCH poczyni kolejne kroki w stronę nowych, innowacyjnych pomysłów.
Źródło: HORSCH