Maszyny marki Unia z cyfrowymi rozwiązaniami

Spółka Unia jest jednym z czołowych krajowych wytwórców sprzętu rolniczego. Producent ten idąc za nowymi trendami w produkcji rolnej, które zmierzają w kierunku cyfrowej rewolucji zwanej mianem Rolnictwo 4.0. nawiązał współpracę z firmami Vantage Polska (dystrybutorem rozwiązań marki Trimble i usług z zakresu Precyzyjnego Rolnictwa) i serwisem SatAgro. Dzięki temu maszyny marki Unia mogą wpisywać się nie tylko w koncepcję Rolnictwa Precyzyjnego ale również Internetu Rzeczy (IoT), który rewolucjonizuje również produkcję żywności.

Podczas konferencji prasowej w Łebie oraz pokazów polowych 30 km od tego miasta (miejscowość Gostkowo) co miało miejsce w dniach 10-11 września dziennikarze prasy branżowej mieli okazję zobaczyć maszyny zintegrowane z cyfrowymi rozwiązaniami. Mowa o nich poniżej.

Unia GeoPług

UN1 Maszyny marki Unia z cyfrowymi rozwiązaniami

Jedną z grup produktów oferowanych przez Unię są pługi serii Ibis. Narzędzia te dostępne są także w wersji Vario w której za pomocą siłownika hydraulicznego można zmieniać płynnie szerokość orki w zakresie od 35 do 50 cm. Pługi Ibios Vario mogą być wyposażone w od 2 do 5 korpusów. W polowych pokazach w Gostkowie uczestniczył pług w wersji 4-skibowej. Narzędzie wyposażono w system o nazwie GeoPług Unia, który montuje firma Vantage Polska. System ten miał swój debiut paręnaście lat temu pod nazwą GeoPloughX a w Polsce był on oferowany przez firmę Precyzyjnerolnictwo.com. Twórcą systemu jest holenderska firma AgroMethius – diler koncernu Trimble Agriculture. Bazujący na technologii satelitarnej system GeoPloughX w sposób automatyczny koryguje szerokość orki tak aby była ona wykonana prostoliniowo a ponadto aby ostatni przejazd odbył się pełną szerokością do granicy pola. Rozwiązanie współpracuje z systemem jazdy automatycznej AutoPilot, który pozwala wyznaczyć idealną linię bazową pracy oraz odpowiada za odczytywanie położenia zestawu ciągnik-pług na polu. Umieszczony na pługu potencjometryczny czujnik kąta przekazuje dane do sterownika GeoPloughX o aktualnej szerokości orki, co pozwala na bieżąco aktualizować pracę systemu. Zaletą systemu GeoPługa Unia jest zawsze prosta bruzda, wyrównana orka oraz łatwiejsza orka uwrotników.

Technika precyzyjnego nawożenia

UN3 Maszyny marki Unia z cyfrowymi rozwiązaniami

Podczas pokazów pod Łebą miała miejsce prezentacja modelu RCW 85H z nowej linii rozsiewaczy zaczepianych. Są one przeznaczone do wysiewu nawozów mineralnych oraz wapna granulowanego. W tej gamie maszyn dostępny jest też rozsiewacz Helix umożliwiający wysiew wapna pylistego. Nową serię tworzy 12 modeli ze skrzyniami opartymi na jednoosiowym podwoziu. Przenośnik taśmowy poprzez który jest podawany nawóz do zespołu dozującego na tarcze może mieć napęd mechaniczny lub hydrauliczny. Ten ostatni jest sterowany elektronicznie za pomocą sterowników Pilot Joy, Superior lub terminala pracującego w standardzie ISOBUS. Dzięki tym opcjom sterowanie maszyną odbywa się z kabiny ciągnika bez konieczności jej opuszczania. Z kabiny traktora operator zamknąć zasuwę blokującą podawania nawozu ze zbiornika zarówno lewą jak i prawą, złożyć lub rozłożyć plandekę chroniącą nawóz przed deszczem oraz uruchomić i wyłączyć deflektor stosowany w siewie granicznym.

Rozsiewacze RCW wyposażone w hydrauliczny napęd przenośnika podłogowego oraz sterowanie za pomocą terminala ISOBUS mogą wysiewać nawozy w technologii zmiennych dawek VRA (ang. Variable Rate Aplication) z wykorzystaniem systemu nawigacji satelitarnej GPS. W tym przypadku konieczny jest montaż czujnika obrotów umieszczonego na wałku na którym porusza się taśma. W ten sposób terminal sterujący otrzymuje informuje o aktualnym przesuwie taśmy co jest niezbędne przy zmianie dawki nawozu. Aplikacja określonej dawki w danym miejscu pola następuje automatycznie na podstawie odczytu z mapy aplikacyjnej wgranej do terminala.

Nabywcy tych wersji rozsiewaczy RCW mogą też nabyć pakiet usług oferowanych przez Vantage Polska, który zawiera pobór prób glebowych w tym również w oparciu o dane z serwisu SatAgro, opracowanie map zasobności gleby w składniki pokarmowe a następnie przygotowanie map aplikacyjnych nawożenia.

Do obsługi maszyn RCW pracujących w standardzie ISOBUS oferowane są dwa terminale z dotykowymi ekranami. Pierwszy z nich to model GFX350 (ekran 7-calowy) zaś drugi to GFX750 (ekran 10 cali). Urządzenia oprócz technologii VRA wykorzystywane są także jazdy automatycznej (prowadzenia równoległego) na podstawie sygnału GNSS (nawigacja GPS) oraz rejestrują dane zbierane podczas pracy maszyny (czas pracy, ilość obsianych hektarów itp.). Dane te mogą być przenoszone ręcznie za pomocą nośnika USB na komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem np. Trimble FarmWorks lub transferowane do chmury w której dostępne jest oprogramowanie Trimble Farmer Pro zawierające pakiet narzędzi do zarządzania gospodarstwem rolnym.

W technologię VRA można wyposażyć rozsiewacze Unii starszej generacji. W tym przypadku konieczny jest montaż napędu hydraulicznego przenośnika podłogowego i czujnika posuwu taśmy.

UN4 Maszyny marki Unia z cyfrowymi rozwiązaniami

Dzięki rozwiązaniom Trimble zmiennie można dawkować także nawozy organiczne. Taką możliwość oferuje rozrzutnik obornika Tytyan 18TD Premium dostępny z magistralą ISOBUS. Jest to maszyna o ładowności 14 000 kg wyposażona w adaptery pionowe i tarcze rozrzucające. Oprócz obornika Tytan rozrzuca również wapno defekacyjne, kompost oraz pomiot kurzy. Podobnie jak rozsiewacze RCW może być on sterowany za pomocą jednego z dwóch terminali serii GFX. Pracę maszyny można było oglądać podczas pokazów pod Łebą.

Technika siewu precyzyjnego

UN2 Maszyny marki Unia z cyfrowymi rozwiązaniami

Na pokazach pod Łebą Unia zaprezentowała dwie zestawy uprawowo-siewne, które można wyposażyć w cyfrowe urządzenia. Jednym z takich agregatów jest zestaw składający się z dzielonego na dwie części zbiornika USF 1600 zawieszonego na przednim TUZ-ie do którego można zasypać nawozy lub/i nasiona. Zbiornik o pojemności 1600 l może być wyposażony w jeden lub dwa aparaty wysiewające, dzięki czemu możliwy jest wysiew dwóch materiałów siewnych podawanych pneumatycznie. W połączeniu z rampą siewną 3 m i agregatem np. Ares L zbiornik jest wykorzystywany do wysiewu zbóż. Natomiast z agregatem Cross, sadzarką Kora i pielnikiem zbiornik dozuje nawozy mineralne. Aparat wysiewający może uzyskiwać napęd mechaniczny (koło ostrogowe) lub elektryczny sterowany z komputerem ISOBUS. Ten ostatni wariant umożliwia aplikowanie zmiennych dawek nasion w oparciu o mapy aplikacyjne z wykorzystaniem technologii GPS.

Pracować w systemie rolnictwa precyzyjnego może także zestaw uprawo-siewny Fenix, który obecnie jest dostępny także w wersji 6-metrowej. Zaprezentowany pod Łebą zestaw Fenix 3000/3 wyposażony był w sensore ProSeeder, które liczą ziarna. Sensory na bieżąco liczą ilość ziaren przepływającą przez układ wysiewu a układ sterujący do którego są one podłączone automatycznie dostosowuje dawkę tak, aby utrzymać normę wysiewu w sztukach na hektar a nie w kilogramach. Wyposażony w sensory ProSeeder układ może aplikować zmienne dawki nasion a co istotne nie wymaga on kalibracji w postaci próby kręconej.

Technika precyzyjnego oprysku

UN5 Maszyny marki Unia z cyfrowymi rozwiązaniami

Rozwiązania Trimble mają także zastosowanie w opryskiwaczach, które również mogą pracować w technologii VRA. Oprócz tego dostępna jest także funkcja Section Control, która umożliwia automatyczne wyłączanie/włączanie grup rozpylaczy (sekcji) z wykorzystaniem nawigacji GPS. Rozwiązania te są dostępne zarówno w opryskiwaczach Heron, które miały premierę rynkową w ubiegłym roku jak i nowych maszynach o których opowiedziano podczas konferencji w Łebie. Są to opryskiwacze serii Egret dostępne ze zbiornikami o pojemności 2000, 2500 i 3000 l i belkami o szerokościami 15, 18, 20 i 21 m.

Podczas pokazów zaprezentowano opryskiwacz Heron 5027 na którym zamontowano stację meteo. Urządzenie mierzy wilgotność i temperaturę powietrza oraz siłę i kierunek wiatru a także wylicza wartość różnic temperatur DeltaT (wpływ temperatury na proces parowania) czyli parametry jakie mają wpływ na jakość oprysku. Dzięki stacji meteo rolnik na bieżąco ma podgląd na warunki oprysku. Dane ze stacji zapisywane są na terminalu pokładowym.

 

Autor: dr inż. Jacek Skudlarski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie