Mimo gospodarczych i geopolitycznych turbulencji na świecie rodzinne przedsiębiorstwo Pöttinger z siedziba w Grieskirchen w Austrii osiąga zadowalające wyniki. Niezmiennie wysoki eksport (90% sprzedaży) i stabilne udziały w rynku zapewniają Pöttingerowi ważne miejsce wśród globalnych graczy na rynku.
Maszyny Pöttinger pracują na polach całego świata. Po dwóch latach z bardzo wysokim wzrostem (2021/2022 plus 25% i 2022/2023 plus 27%), tegoroczny obrót firmy osiągnął 491 mln euro. Kluczowym krajem, mimo znacznych spadków obrotów pozostają Niemcy (18,2% całego obrotu 2024) oraz Francja (17,1 %) i Austria (10,4%). Pozostałe ważne z punktu widzenia sprzedaży kraje to Szwajcaria, Polska, USA, Czechy, Włochy, Wielka Brytania, Ukraina i Kanada.
Najlepsza gleba, najlepsza pasza
Zaspokajanie potrzeb klientów jest najwyższym celem Pöttingera. Niezależnie od tego, czy są to maszyny do pracy w górach, czy maszyny na gospodarstwa wielkoobszarowe, czy technika siewu, maszyny do zwalczania chwastów, zielonkowe, czy technika cyfrowa – zawsze liczy się efekt pracy maszyny. Dobry rezultat pracy maszyn to główny cel jaki stawia sobie firma. Najważniejsze w sprzedaży Pöttingera są nadal maszyny zielonkowe. Wprowadzając w zeszłym sezonie nowości, takie jak kosiarki NOVACAT, zgrabiarkę taśmowa na tereny górskie MERENTO F ALPIN, czy aktualizację aplikacji HARVEST ASSIST dla optymalizacji żniw zielonkowych, firma firma przyciągnęła uwagę światowych rynków. Od lat Pöttinger zajmuje pozycje lidera wśród producentów przyczep samozbierających. BOSS 2000 ALPIN wszedł na listę bestsellerów.
Koncentracja na maszynach do uprawy gleby
Około dwóch trzecich obrotów Pöttingera to maszyny zielonkowe. Firma nieustannie pracuje nad rozwojem maszyn do uprawy gleby. Jedną z innowacji w tym obszarze jest nowy plug SERVO 3000. Zmiany nastąpiły również w siewnikach VITASEM,TERRASEM oraz bronach wirnikowych LION. Dzięki możliwości łączenia kultywatorów TERRIA oraz bron talerzowych TERRADISC z przednim zbiornikiem AMICO F możliwe jest łączenie zabiegów uprawy gleby, siewu i nawożenia w jednym przejeździe. Od momentu przejęcia włoskiego producenta siewników do kukurydzy MaterMacc w roku 2022, technologia siewu punktowego jest kolejną grupą produktów z potencjałem na sukcesem w sprzedaży.
Plus cztery miliony w sprzedaży części zamiennych
Szybka i ciągła dostawa części zamiennych – kluczowa w rolnictwie – jest zapewniona przez dział „Oryginalne części zamienne”. Sprzedaż części zamiennych wyniosła 65 mln euro (plus 6% w stosunku do roku zeszłego). Zrealizowano 118.000 wysyłek.
Od lewej mag. Wolfgang Moser, mgr Gregor Dietachmayr, inż. dypl. (politechniki) Jörg Lechner, mgr Herbert Wagner, Dr. Markus Baldinger
Teamwork kluczem do sukcesu
Będąc firmą rodzinną Pöttinger stawia na bliskie kontakty osobiste. Firma stawia na samodzielne, odpowiedzialne, skierowane na sukces i rozwój działania wszystkich pracowników. Sukces firmy jest budowany na fundamencie zaangażowanej, kompetentnej i zmotywowanej załogi. Składa się ona z 2216 pracowników (plus 50 w stosunku do roku ubiegłego) o 37 narodowościach. 1266 pracowników jest zatrudnionych w Austrii, 447 w Czechach, 227 w Niemczech, a reszta w filiach na całym świecie. Pöttinger zapewnia obsługę serwisową, dostarcza części zamienne i zapewnia programy szkoleniowe dzięki 15 punktom serwisowym i siedmiu centrom szkoleniowym dla 85 krajów na całym świecie.
Bliska i partnerska współpraca jest kluczem do sukcesu w kooperacji z partnerami handlowymi i dostawcami. Pöttinger posiada punkty sprzedaży na całym świecie, a także pięć zakładów produkcyjnych w Europie – dwa z nich w Austrii (Grieskirchen, St. Georgen koło Grieskirchen), po jednym w Niemczech (Bernburg), Czechach (Vodnany) i we Włoszech (San Vito al Tagliamento).
Wydajnie i odpowiedzialnie
Pöttinger działa w poczuciu odpowiedzialności za środowisko. W ramach możliwości gospodarczych firma optymalizuje zużycie energii i w odpowiedzialny sposób gospodaruje odpadami. Właściwe innowacje redukują obciążenie dla środowiska. Pöttinger dokonał w ostatnich latach ogromnych inwestycji w zakresie wydajności i zrównoważonego rozwoju. Podczas budowy nowego zakładu w St. Georgen wdrożono cały szereg działań: pokrycie dachu trawą, kwietne nasadzenia dla pszczół, drewno jako główny materiał budowlany, ogrzewanie podłogowe, inteligentne oświetlenie LED, to nie tylko dbałość o środowisko , ale także ważny czynnik polepszenia klimatu pracy.
Zrównoważone gospodarowanie
Cała branża związana z rolnictwem była w roku 2023/2024 pod presją obniżonej gotowości do inwestycji ze strony klientów i słabych perspektyw. Pöttinger widzi te zjawiska jako szanse na podjęcie ukierunkowanych działań w celu dostosowania procesów, optymalizacji kosztów i zwiększenia wydajności przedsiębiorstwa. Szczególne znaczenie w tej sytuacji ma filozofia Kaizen, którą firma kieruj się od lat. W minionym roku finansowym 7493 pomysły przesłane przez pracowników przyniosły firmie oszczędności rzędu 9 mln euro.
Mimo napiętej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej Przewodniczący Zarządu Gregor Dietachmayr widzi pozytywy: Stale rozwijamy nasze produkty, szczególnie w obszarze pielników, maszyn uprawowych i siewu punktowego, wprowadzamy nowości, które swoimi rozwiązaniami i innowacyjnością trafiają w potrzeby naszych klientów. Razem z naszymi pracownikami pokonamy ten trudny czas i z optymizmem patrzymy w przyszłość.”
źródło: Pottinger