Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Następstwo roślin po wymarzniętych zbożach i rzepakach

 

W tym roku okres stycznia i początku lutego okazał się wyjątkowo niesprzyjający dla upraw rzepaku i zbóż ozimych. Jak sprawdzić, które z upraw dobrze przezimowały, a które wymagają przesiania? Jaki zaleca się przesiew?

 

Rośliny następcze – jak wybrać?

Przy wyborze roślin następczych po wymarzniętych rzepakach i roślinach ozimych należy brać pod uwagę następujące czynniki:

Zalecenia:

Zestawienie zebrane na podstawie informacji z:

 

Ocena przezimowania – zrób prosty test

Po ustąpieniu mrozów i wzrostu temperatur pola zaczynają rozmarzać i można zaczynać ocenę przezimowania. Od wyniku tej oceny będą uzależnione następne kroki dotyczące postępowania wobec plantacji. By ułatwić wykonanie tej oceny dla zbóż proponujemy przeprowadzenie prostego testu:

1. Pobieramy po 10-20 roślin z kilku różnych miejsc (uważamy, by nie uszkodzić węzła krzywienia). Następnie delikatnie je obmywamy.

2. Później, ostrym nożem lub nożyczkami przycinamy pędy na wysokości około 1,5 cm nad węzłem krzewienia. Można także przyciąć korzenie jeśli są zbyt długie. Tak przygotowane rośliny kładziemy do kuwety (lub innego pojemnika) wyłożonego papierem lub gazą lub innym podobnym materiałem. Następnie, po namoczeniu wodą oraz przykryciu folią odstawiamy kuwetę na do ciepłego i ciemnego pomieszczenia na 24 godz.

Po 24 godzinach dokonujemy ostatecznej oceny i możemy podzielić rośliny na następujące kategorie:

 

Wnioski:

Około 80% roślin przezimowało, co biorąc pod uwagę obsadę którą mamy dziś na polu nie jest wynikiem złym. Daje to dobrą podstawę do podejmowania decyzji związanych z nawożeniem azotowym (głównie ustaleniem pierwszej dawki) oraz stosowaniem regulatorów wzrostu.

 

 

Źródło: www.agro.basf.pl

Exit mobile version