Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

NEW HOLLAND Big Baler – wielkogabarytowa prasa nowej generacji

Seria obejmująca cztery modele umożliwia produkcję bel o wymiarach od 80 x 70 cm do 120 x 90 cm. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne zapewniają elastyczność przy zmianie rodzaju zbioru oraz doskonałe osiągi zarówno w przypadku plonów tradycyjnych, jak i nietypowych, takich jak trzcina cukrowa czy kukurydza pastewna, co idealnie sprawdza się w rozwijającym się sektorze biomasy.

„Dzisiejsza gama dużych pras do formowania bel stanowi kulminację ponad 25-letniej działalności w zakresie doskonalenia i rozwoju pras i stanowi najważniejszy obszar naszej szerokiej oferty w tej dziedzinie”, powiedział Bob Hatz, kierownik ds. produktów odpowiedzialny za produkcję maszyn do zbiorów siana, pasz i słomy. „Prasa produkowana jest w naszym Centrum Doskonałości Maszyn Żniwnych w Zedelgem w Belgii i została zaprojektowana w taki sposób, aby spełniała rygorystyczne wymogi dotyczące jakości, wydajności i niezawodności stawiane przez nowoczesne gospodarstwa, w których wytwarzane są kostki wielkogabarytowe. Zanim pierwsza duża prasa do belowania zjechała z linii produkcyjnej, wyprodukowano ponad 200000 bel, co odpowiada wynikowi osiąganemu w ciągu dziesięciu sezonów.” – zakończył swoją wypowiedź.

Nowy mechanizm zbierający MaxiSweep™

Mechanizm zbierający MaxiSweep™ został zaprojektowany całkowicie od nowa, aby zapewnić bezpieczne zbieranie co do ostatniego źdźbła cennego plonu. Wytrzymałość palców podbieracza w modelach CropCutter™ uległa znacznej poprawie dzięki zastosowaniu 6-milimetrowych prętów w standardzie, co zwiększa trwałość podczas prac na trudnych terenach i kamienistych polach.

Górne wałki podbieracza zapewniają płynny przepływ plonu z pokosu do prasy belującej i zapobiega jego zakłóceniom, co przekłada się na produkcję jednorodnych bel. Przepływ plonów z pokosu został dodatkowo zoptymalizowany dzięki profilowanym osłonom bocznym mechanizmu podbierającego. Ich charakterystyczny kształt przypominający literę „S” pozwala zebrać wszystkie plony, nawet w ciasnych rogach i płynnie przesuwa pochwycone plony do mechanizmu podającego. Krawędź mechanizmu zbierającego obecnie wyposażona jest w prowadnice, które ułatwiają ostatnim zębom zebranie plonu co do źdźbła.

Nowy wałek wspomagający podawanie znajduje się za osłoną i wyposażony jest w system składający się z dwóch górnych i jednego dolnego podajnika śrubowego, które obracają się w przeciwnych kierunkach i przemieszczają plon z mechanizmu zbierającego ku wirnikowi lub podajnikowi, w zależności od modelu, równocześnie łącząc przepływ plonu, aby dokładnie dostosować go do szerokości podajnika. Następnie wałek wspomagający przepływ kieruje skoncentrowany plon ku podajnikowi, co pozwala uzyskać zwiększony, stały przepływ masy.

Różnorodność opcji przetwarzania zbiorów

Prasa wielkogabarytowa dysponuje trzema systemami podawania zbiorów. Standardowy mechanizm podający wyposażony jest w podwójne widły posiadające po sześć pojedynczych zębów w modelach 870 i 890 oraz potrójne widły posiadające po dziewięć pojedynczych zębów w modelach 1270 i 1290. Ta tradycyjna technologia podaje plon bezpośrednio do komory kompresji wstępnej, co pozwala uzyskać długie, niepołamane źdźbła słomy lub siana.

Wariant łączący mechanizm podający z tnącym, dostępny w modelach 870 i 890, posiada trzy lub sześć par wideł z podwójnymi zębami i sześcioma wyjmowanymi nożami. Opcja ta zapewnia maksymalną elastyczność przetwarzania plonów i umożliwia rolnikom dostosowanie produkcji bel do indywidualnych wymagań klientów.

Bele o największej gęstości, idealnie nadające się do produkcji biomasy, wytwarzane są przez modele wyposażone w rozdrabniacze CropCutter™. Wirnik w kształcie litery „W” został zaprojektowany specjalnie z myślą o każdej z pras do belowania i umożliwia konfigurację długości rozdrabniania. Posiada on również wyjmowaną szufladę noży, co ułatwia konserwację i pozwala uzyskać konfiguracje noży dostosowane do indywidualnych potrzeb. Modele 870 i 890 mogą być wyposażone bądź w dziewięć noży o średniej długości cięcia, bądź w 19 krótkich noży, natomiast modele 1270 oraz 1290 wyposażone są odpowiednio w 15 lub 29 noży. Noże te można indywidualnie regulować celem precyzyjnego dostosowania długości cięcia: średnie ustawienie odpowiada długości około 8 cm, co sprawdza się w przypadku cięcia słomy dla bydła, natomiast krótkie ustawienie tnie plon na długość zaledwie 4 cm. Ta opcja sprawdza się w przypadku paszy lub słomy do kurników, jak również do wytwarzania biomasy.

System czujników podawania SmartFill™

Sprawdzona technologia komór kompresji wstępnej zastosowana w dużych prasach do belowania została dodatkowo udoskonalona poprzez wprowadzenie czujników przepływu SmartFill™. System ten wykorzystuje sieć czujników, zamontowanych na wejściu do komory kompresji wstępnej, które monitorują przepływ plonu do komory, gwarantując bele o równych krawędziach i jednorodnej gęstości. Informacje te wyświetlane są na monitorze IntelliView™ w kabinie, dzięki czemu operator natychmiast widzi, czy plon jest równomiernie podawany i czy nie dochodzi do jego gromadzenia po jednej stronie, ponadto jest błyskawicznie informowany przez duże strzałki na ekranie o konieczności przemieszczenia się w lewo lub w prawo na obszarze pokosu.

Zwiększona prędkość tłoka do 48 skoków na minutę

Całkiem nowa, przeznaczona do eksploatacji w trudnych warunkach przekładnia główna, umożliwiła 14-procentowy wzrost prędkości tłoka, co przyspiesza przepływ plonu do komory belującej i umożliwia zwiększenie prędkości jazdy. Oznacza to znaczną optymalizację wydajności w przypadku plonów wrażliwych na wilgoć lub takich, które formowane są na obszarach, w których panują niestabilne warunki atmosferyczne. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu koła zamachowego o większej średnicy i większej masie bezwładności, które neutralizuje zmiany przepływu masy.

Stylizacja nowych pras

Nowe prasy otrzymały stylizację charakterystyczną dla wszystkich największych maszyn New Holland. Maszyny wyróżniają się eleganckimi, opływowymi liniami przecinającymi powietrze, stanowiącymi kwintesencję wzornictwa New Holland. W praktyce nowa stylizacja przekłada się na korzyści pod względem sprawności i bezpieczeństwa obsługi nowych pras.

Ultraszeroka, jednoczęściowa maska przednia otwierana jest przez sprężyny gazowe, co zapewnia nieograniczony dostęp do wszystkich ruchomych części, jak również do automatycznej smarownicy i olejarki, co skraca czas przestojów związanych z codzienną konserwacją. Jednoczęściowe osłony boczne tworzą hermetyczne uszczelnienie wokół komory na sznur, co zapobiega przedostawaniu się pyłu i kurzu, optymalizując zarówno działanie aparatu wiążącego, jak i środowisko konserwacji. Płaski pomost u góry prasy ułatwia serwisowanie, równocześnie zmniejszając obszary, w których mogą się gromadzić zanieczyszczenia.

Dla poprawienia bezpieczeństwa pracy operatorów wprowadzono system, umożliwiający otwieranie maski przedniej tylko po całkowitym zatrzymaniu maszyny: po wyłączeniu WOM i włączeniu hamulca koła zamachowego. Drzwi boczne można otwierać w całkowicie bezpieczny sposób, gdyż jedynie zakrywają one komory na sznur i nie umożliwiają dostępu do żadnych poruszających się podzespołów.

Na podstawie ponad 25-letniego doświadczenia w technologii podwójnych węzłów, firma New Holland wprowadziła zmodernizowane osłony chroniące aparat wiążący przed zanieczyszczeniami. Ponadto możliwe jest mapowanie przepływu powietrza wokół aparatu wiążącego przy użyciu najnowocześniejszych programów do dynamicznego obliczania. Zidentyfikowane zostały obszary zastoju przepływu powietrza, w których precyzyjnie rozmieszczono trzy wentylatory, automatycznie wydmuchujące wszelkie zanieczyszczenia, zanim zablokują one system.

System sterowania

W przypadku prac w najbardziej ekstremalnych warunkach, takich jak na przykład belowanie kukurydzy paszowej, możliwe jest zainstalowanie opcjonalnego zestawu wydmuchującego powietrze, obsługiwanego przez hamulce pneumatyczne ciągnika. Ten automatyczny system, sterowany za pośrednictwem monitora IntelliView™ IV, samoczynnie kieruje strumień powietrza o dużej prędkości, aby dodatkowo zwiększyć skuteczność czyszczenia.

Nowe prasy można wyposażyć w standardowy monitor IntelliView™ III bądź szerokoekranowy monitor IntelliView™ IV. Umożliwia on między innymi analizę i regulację długości, gęstości i stopnia wilgotności bel w trakcie jazdy. Za pośrednictwem ekranu można nawet sterować wentylatorami aparatu wiążącego oraz automatycznym smarowaniem. Prasa BigBaler jest również w pełni kompatybilna z magistralą ISOBUS, stosowaną w technologii wykorzystującej pojedynczy ekran, poprawiającej widoczność i stanowi doskonałe uzupełnienie ciągników wyposażonych w podłokietnik SideWinder™ II.

Udoskonalone oświetlenie

Zaprojektowane od nowa oświetlenie optymalizuje rozpraszanie światła wokół maszyny i pozwala na pracę do późnych godzin nocnych. Ponadto w obrębie mechanizmu zbierającego zainstalowane zostały dwa specjalne światła robocze LED, które zalewają cały jego obszar światłem, ułatwiając operatorowi pracę w słabo oświetlonych miejscach bądź po zmroku.

Z myślą o transporcie…

Prasę zaprojektowano z myślą o transporcie i można ją skonfigurować tak, aby spełniała ograniczenie szerokości do 2,55 m, montując odpowiednie warianty opon. Oś kół typu „tandem”, charakteryzująca najlepsze modele w gamie, znacznie zmniejsza nacisk na grunt, co sprzyja szybszemu ponownemu wzrostowi plonów – rozwiązanie to idealnie sprawdza się w przypadku zbiorów siana czy pasz, ścinanych kilkukrotnie w trakcie jednego sezonu. Ponadto wszystkie konfiguracje opon mieszczą się w przedziale trzech metrów, co zapewnia stabilną jazdę z dużą prędkością pomiędzy polami. Dzięki profilowi ramy zachowana została wysoka zwrotność maszyny.

Zarządzanie danymi bel PLM

Prasa wielkogabarytowa oferuje zaawansowane rozwiązania PLM, takie jak ważenie bel, które można kontrolować i analizować przy użyciu nagrodzonej elektronicznej technologii ważenia bel w trakcie jazdy ActiveWeigh™, umożliwiającej rejestrację zawartości wilgoci, daty i godziny oraz lokalizacji uformowanych bel za pomocą systemu GSM. Wszystkie dane dotyczące każdej z bel można zapisać na przenośnej pamięci USB, tworząc precyzyjne dane mapowania plonów i pól, pozwalające precyzyjnie dostosować dane wejściowe w celu zwiększenia wydajności i opłacalności w kolejnych sezonach. System Crop ID™ może przesłać wszystkie wyżej wymienione dane do znacznika o częstotliwości radiowej, dzięki czemu można je skonsultować w późniejszym terminie celem śledzenia bel. Rozwiązanie to udostępnione zostanie począwszy od sezonu 2013.

Rozdrabniacz przedni TwinCutter™

Gama dużych pras do belowania jest w pełni kompatybilna z rozdrabniaczem przednim TwinCutter™. Ząbkowany wirnik wyposażony w 88 noży z możliwością odwrócenia kierunku zapewnia jednorodne, precyzyjne rozdrabnianie niezależnie od panujących warunków. Dzięki temu uzyskuje się bele o większej gęstości, znacznie lepiej nadające się do spalania i idealnie sprawdzające się w elektrowniach opalanych słomą. Tak precyzyjne rozdrobnienie zapewnia również doskonałe źródło surowych włókien, stanowiących cenny dodatek do pasz zwierząt hodowlanych.

Ewolucja w nazewnictwie pras wielkogabarytowych

Firma New Holland zastosowała swoją strategię numeracji w gamie dużych pras do belowania, aby ułatwić klientom błyskawiczne rozszyfrowanie parametrów maszyn. Model maszyny stanowią litery „BB” a pierwsza cyfra lub dwie pierwsze cyfry, czyli 8 lub 12, oznaczają szerokość bel w centymetrach: 8 odpowiada szerokości 80 cm, natomiast 12 szerokości 120 cm. Dwie ostatnie cyfry odnoszą się natomiast do wysokości bel w centymetrach, wynoszącej 70 lub 90 cm.

 

 

Model

Szerokość bel (cm)

Wysokość bel (cm)

Prędkość tłoka (skoki/min.)

Opcje wyposażenia

 

BB 870

 

80

 

70

 

48

Standard/ Packer Cutter / Rozdrabniacz CropCutter

 

BB 890

 

80

 

90

 

48

Standard/ Packer Cutter / Rozdrabniacz CropCutter

BB 1270

120

70

48

Standard / Rozdrabniacz CropCutter

BB 1290

120

90

48

Standard / Rozdrabniacz CropCutter


źródło: New Holland Agriculture


Exit mobile version