Na przestrzeni lat marka New Holland aktywnie promowała rolę mechanizacji rolnictwa w wizji zrównoważonego rozwoju. Realizowała ten cel poprzez m.in. wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii.
Wizja zrównoważonego rolnictwa New Holland wzbudziła szerokie zainteresowanie odwiedzających tegoroczną wystawę Expo Milano 2015. Marka zaprezentowała dalsze postępy w opracowywaniu innowacyjnego prototypu ciągnika napędzanego metanem oraz praktyczne rozwiązania, które pomogą w realizacji nadrzędnego celu, jakim jest wyżywienie rosnącej światowej populacji.
„Nasza aktywność w promowaniu wizji zrównoważonego rolnictwa stała się faktem już w 2006 roku, kiedy rozpoczęliśmy realizację strategii Lidera Czystej Energii”- skomentował Carlo Lambro, Prezydent New Holland Agriculture. „Obecność na wystawie Expo Milano 2015 rozszerza nasze dotychczasowe działania o kolejny poziom, pozwala dotrzeć do wyjątkowo licznej publiczności. Chcemy pokazać, w jakim kierunku powinno podążać globalne rolnictwo. Wysoka jakość produktów, czysta energia i opłacalność na każdym etapie produkcji stanowią elementy składowe pozytywnego cyklu. Dziś znamy rozwiązania, które mogą nam to zapewnić. Odzwierciedlenie naszej wizji zrównoważonego rozwoju demonstruje koncepcja Gospodarstwa Niezależnego Energetycznie.”
Realizacją wizji zrównoważonego rolnictwa New Holland jest ciągnik napędzany metanem
Generowanie alternatywnych źródeł energii jest jednym z centralnych elementów koncepcji Gospodarstwa Niezależnego Energetycznie marki New Holland, realizowanej w formie pilotażowego gospodarstwa La Bellotta i zaprezentowanej na wystawie Expo Milano 2015. Jej celem jest wytwarzanie przez gospodarstwo rolne energii potrzebnej do pracy i zasilania maszyn rolniczych wyłącznie z uprawianych w nim plonów. New Holland uczyniło postępy w opracowywaniu ciągnika napędzanego metanem i prezentuje swój pierwszy prototyp Methane Power na dachu Pawilonu Zrównoważonego Gospodarstwa Rolnego.
Prototyp drugiej generacji oparty jest na standardowym ciągniku T6.175 marki New Holland i napędzany jest silnikiem Nef 6 o mocy 175 KM (129 kW) opracowanym przez firmę FPT Industrial, osiągającym moment obrotowy 740 Nm. Dziewięć cylindrów na gaz, mogących łącznie pomieścić aż 300 litrów (52 kg) sprężonego metanu, daje maszynie mniej więcej pół dnia autonomii podczas normalnej pracy. Ciągnik drugiej generacji Methane Power może przynieść oszczędności kosztów paliwa sięgające nawet 40%. Jeżeli chodzi o aspekt ekologiczny, charakteryzuje się on emisjami zanieczyszczeń niższymi o 80% w porównaniu do standardowego ciągnika z silnikiem dieslowskim i już teraz spełnia przyszłe ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, przewidujące zmniejszenie emisji w Europie o 20% do roku 2020.
Emisje CO2 można dodatkowo obniżyć poprzez wykorzystanie biometanu, czyli metanu pozyskiwanego z biomasy. Nie wymaga to wprowadzania żadnych zmian w obrębie ciągnika ani modyfikacji związanych z siecią dystrybucji paliw, co otwiera drogę do ogromnych możliwości, pozwalających osiągnąć globalne cele związane z emisją gazów cieplarnianych. W kontekście Gospodarstwa Niezależnego Energetycznie, będącego w stanie uprawiać biomasę na potrzeby wytwarzania własnego biometanu, możliwe byłoby nie tylko wyeliminowanie emisji, ale również obniżenie kosztów paliwa aż o 40%.
Kolejną z głównych zasad zrównoważonego rolnictwa, z którą mogli zapoznać się zwiedzający wystawy Expo Milano 2015, jest chronienie jakości gleb i ich składników odżywczych. Marka New Holland zaprosiła do współpracy swojego długoletniego partnera i jednocześnie wiodącego producenta opon dedykowanych maszynom rolniczym – markę Michelin. Dzięki tej współpracy zaprezentowano innowacyjne rozwiązania, których celem jest minimalizacja niekorzystnej ingerencji w podłoże przy pracach polowych. Firma Michelin dostarczyła również opony do wszystkich maszyn New Holland zaprezentowanych w Pawilonie Zrównoważonego Gospodarstwa Rolnego. Wśród nich znalazły się m.in.: ciągniki należące do serii T6 Methane Power i T7.270, kombajn żniwny CR 9.90 oraz kombajn do zbioru winogron Braud 9060L.
MDF / Holland Agriculture