Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Nowa prasa kostkująca CLAAS QUADRANT 5300

Latem zeszłego roku w czasie prezentacji pras kostkujących QUADRANT 4200 i 5200 firma CLAAS zaprezentowała supłacz heavy-duty oraz automatyczną regulację ciśnienia i aktywne prowadzenie powietrza czyszczącego aparaty dla wymiaru bel 70 cm x 120 cm. W tym roku CLAAS wprowadza te innowacje także dla popularnego w Europie wymiaru bel 90 cm x 120 cm zastępując dotychczasowy model QUADRANT 3300 nowym modelem QUADRANT 5300.

 

Większa wydajność

Podczas opracowywania nowych pras kostkujących, w tym modelu QUADRANT 5300, najważniejsze było zwiększenie gęstości i bardziej stabilny kształt beli przy wyższej wydajności. W ten sposób podwyższono także moment obrotowy dla modelu 5300 przy sprzęgle rotora i sprzęgle zgarniacza, liczbę obrotów rotora i długość kanału prasowania (każdorazowo o ok. 12%).

 

Supłacz CLAAS HD

CLAAS wzmocnił swój aparat wiążący i na nowo zdefiniował każdy oddzielny etap procesu wiązania, dostosowując go do wyższych zgniotów i wydajności. Palec supłacza i podstawa zostały konstrukcyjnie zmienione w taki sposób, że pracują teraz z dłuższymi zakończeniami sznurka przy suple. Dlatego rozwiązanie węzła przy wysokich ciśnieniach prasowania nie jest już możliwe. Nowy wydajny supłacz pracuje ponadto z nowym aktywnym układem przytrzymywania sznurka. Mechanizm ten utrzymuje sznurek podczas wypełniania beli maksymalną siłą i zmniejsza ją podczas procesu wiązania przez co sznurek jest mniej naprężony. Pozwala to nowym prasom CLAAS osiągać wysokie zagęszczenie beli nawet ze sznurkami o gorszej jakości. Specjalną cechą aparatu wiązania modelu QUADRANT 5300 jest mimośrodkowe sterowanie igieł. Ten patent firmy CLAAS dba o to, aby prędkość igieł była jak największa w momencie przechodzenia przez bele oraz zwalniały one w czasie wejścia do aparatu. Daje to więcej czasu na proces wiązania gwarantując optymalne rezultaty wiązania.

 

Aktywne czyszczenie aparatów wiążących

Do efektywnego czyszczenia supłacza wysokowydajnościowa dmuchawa TURBO FAN wyposażona została w aktywny rozdział powietrza. Strumień powietrza przenoszony jest przez pracujące oscylacyjnie łopatki z prędkością 140 km/h nie tylko czołowo lecz także bocznie na supłacze. Te pozostają trwale czyste i mogą dalej pracować bez zarzutu.

 

Automatyczna regulacja ciśnienia prasy

Dzięki opatentowanej przez CLAAS automatycznej regulacji ciśnienia APC (AUTOMATIC PRESSURE CONTROL) także model QUADRANT 5300 można zawsze prowadzić przy wykorzystaniu maksymalnej wydajności. W tym celu operator przed sprasowaniem podaje w terminalu ISOBUS jedynie pożądaną gęstość beli oraz jakość sznurka do wiązania. W zależności od dwóch wartości, mierzonych przez trzy czujniki przy supłaczu i jednemu na ramie głównej, prasa samodzielnie automatycznie reguluje ciśnienie. Dzięki APC teraz także niedoświadczony operator może zawsze wykorzystywać maksymalną wydajność maszyny oraz wytrzymałość sznurka i niezależnie od jakości materiału wykonać bele o równomiernej masie.

 

W standardowym wyposażeniu APC znajdują się czujniki na trzech supłaczach. W opcji można także wyposażyć APC w sześć czujników rozwijając system do KCS (Knotter Control System – system kontroli wiązania). Nowy system KCS umożliwia operatorowi obserwowanie na terminalu w kabinie ciągnika jakości wiązania każdego poszczególnego supłacza.

 

Interfejs obsługi terminalu można przy nowych prasach indywidualnie ustawić według potrzeb użytkownika. Oprócz terminalu obsługi OPERATOR firma CLAAS oferuje obsługę ISOBUS za pomocą COMMUNICATOR II, S10 oraz wersję przeznaczoną na tablet z aplikacją „EASY on board App“.

 

Hydrauliczne podbieranie materiału

CLAAS jako pierwszy producent pras wprowadził w zeszłym roku wraz z modelem QUADRANT 5200 system hydraulicznego podbierania materiału. Mechanizm ten występuje teraz także w nowym modelu QUADRANT 5300. Dzięki hydraulicznemu napędowi podbieracza, POWER FEEDING SYSTEM (PFS) i tylnej rolki dociskającej można regulować prędkość wciągania, a w przypadku zatorów, wygodnie odblokować maszynę z kabiny ciągnika. W ten sposób operator niezależnie od rozłożenia pokosu zawsze spokojnie może prowadzić maszynę przy maksymalnym wykorzystaniu potencjału. Poprzez regulację prędkości pracy podbieracza można zmniejszyć straty liści w przypadku delikatnego materiału takiego jak siano z lucerny.

 

System tnący FINE CUT teraz w dwóch wersjach

QUADRANT 5300 jest nadal oferowany bez noży jako wersja ROTO FEED, z 25 nożami w wersji ROTO CUT oraz z 51 nożami z systemem tnącym FINE CUT. Firma CLAAS wprowadziła na rynek system tnący FINE CUT 15 lat temu razem z modelem QUADRANT 2200. W międzyczasie co druga prasa kostkująca firmy CLAAS zjeżdża z taśmy wyposażona w ten właśnie system tnący. Sprawdzona koncepcja jest teraz rozszerzana o dwa warianty. Oprócz sprawdzonego podziału na grupy noży (12-13-26-51) CLAAS oferuje teraz podział noży 13-25-26-51. Oferta ta jest skierowana do klientów, którzy preferują jazdę z 25 lub 26 nożami i dzięki temu mają na pokładzie zawsze dwa zestawy noży.

 

 

Źródło: CLAAS

Exit mobile version