Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Nowe kombajny CLAAS EVION zdobyły uznanie polskich rolników

Nowa rodzina CLAAS EVION to największa kombajnowa premiera tego roku. Maszyny zaprezentowane były na uroczystej premierze w lipcu br. przed międzynarodowym gronem dziennikarzy. Równolegle już pracowały przy tegorocznych żniwach. Oto opinie użytkowników z Polski!

EVION to seria zupełnie nowych modeli kombajnów CLAAS. Są następcami serii AVERO oraz TUCANO. Uzupełniają portfolio poniżej serii TRION i LEXION.

 

Nowe maszyny skonstruowano głównie z myślą o gospodarstwach rodzinnych, które chcą dysponować swoim własnym kombajnem, stawiających na niezależność. To także oferta dla małych firm usługowych. Własny kombajn można docenić zwłaszcza w dobie coraz większej zmienności klimatycznej. Coraz węższe i kapryśne okna pogodowe nie pozwalają planować z długim wyprzedzeniem kalendarza prac żniwnych. A mając własny i wydajny kombajn, łatwiej elastyczne dostosować się do warunków pogodowych.

Obok niezależności, użytkownicy decydujący się na własny kombajn, liczą na: komfort, wydajność oraz niezawodność. Czy rzeczywiście cała seria EVION spełnia te oczekiwania? Oto pierwsze opinie na temat trzech różnych modeli kombajnów serii EVION: 410, 430 i 450 zebrane od polskich użytkowników:

EVION 410 w Świętokrzyskim

To maszyna, z którą z pewnością zaprzyjaźni się każdy użytkownik. Jest bardzo wydajny, przyjazny dla portfela pod względem spalania, , a kabina zapewnia duży komfort i świetną widoczność. To kombajn, którym naprawdę przyjemnie się pracuje. EVION 410 na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem i uznaniem wśród nowych użytkowników

EVION 430 na Lubelszczyźnie

Razem z synem prowadzimy rodzinne gospodarstwo. W tegoroczne żniwa mieliśmy przyjemność przetestowania nowego kombajnu z rodziny CLAAS.. Kombajn zbożowy CLAAS EVION 430 zachwycił nas pod względem wydajności, komfortu, i niskiego spalania. Jego obsługa jest łatwa i intuicyjna, a konserwacja przebiega w bardzo prosty i i przemyślany sposób. – przyznaje Celestyn z województwa lubelskiego z synem Hubertem

EVION 450 na Podlasiu

Miałem okazję przetestować kombajn CLAAS EVION 450 na swoim polu. Maszyna spełnia moje oczekiwania. Ma bardzo komfortową kabinę i jak na swoje gabaryty dobrą wydajność.– relacjonuje Dominik z woj. podlaskiego.,

Kilka słów o kombajnach EVION

Nowa seria EVION oferuje obecnie trzy modele maszyn, dwie linie wyposażenia, pakiety oraz opcje indywidualne. W kombajnach połączono jednobębnowy styczny zespół młócący z dużym bębnem młócącym o średnicy 600 mm. Jest on zsynchronizowany z bębnem odrzutnika z pięcioma wytrząsaczami klawiszowymi o długości 4,40 m każdy na szerokości kanału 1420 mm. Przekłada się to na wysoką przepustowość przy zachowaniu najwyższej jakości ziarna. Prędkość obrotową bębna młócącego można płynnie regulować z poziomu terminala CEMIS 700.

W wersji CLASSIC można korzystać z zakresu prędkości od 480 do 1150 obr./min (z zestawem redukcyjnym 420 – 1080 obr./min). W EVION MAXI dzięki dwustopniowemu napędowi pasowemu możliwe są zakresy prędkości od 220 do 630 i od 415 do 1150 obr./min. Regulacja szczelin klepiska odbywa się hydraulicznie z kabiny. Rozwiązanie doskonale znane z większych kombajnów TRION oraz LEXION.

Oprócz zabezpieczenia przed przeciążeniem na klepisku, do bezpieczeństwa pracy w dużym stopniu przyczynia się również opcjonalne monitorowanie przepływu materiału. Rozwiązanie znane już z większych braci, pozwala pracować bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Skrzynia sitowa jest wyposażona w przeciwbieżne sito górne i dolne, a jej całkowita powierzchnia przesiewania wynosi 4,80 m2. Konstrukcja sit ze zoptymalizowanymi pod kątem przepływu otworami sprawdziła się już w Lexionach i Trionach. Oprócz elektrycznej regulacji sit wyposażenie standardowe wszystkich modeli nowej serii obejmuje również czujnik pomiaru strat. W standardzie również mamy zamontowany czujnik na wytrząsaczach.

Pakiet wyposażenia Business obejmuje między innymi układ czyszczenia 3D, który może wyrównywać do 20% nachylenia poprzecznego podczas pracy na zboczach. Zintegrowany za kabiną zbiornik ziarna ma pojemność 5600 l w modelu 410. Jest większy – 6500 l w modelu 430 i 8000 l w modelu 450.

Podczas opróżniania wszystkie trzy modele korzystają z rury rozładowczej zbiornika ziarna o średnicy 330 mm i tym samym możliwej prędkości opróżniania 90 l/s – dzięki temu wyładunek trwa od 1 do 1,5 minuty.

Wszystkie trzy modele Evion są wyposażone w silnik Cummins B6.7 zgodny ze Stage V o pojemności skokowej 6,7 l. Sześciocylindrowa jednostka Common Rail jest znana z serii TRION. Charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym przy niskich prędkościach obrotowych.

Moc znamionowa 204 KM (EVION 410), 231 KM (EVION 430) i 258 KM (EVION 450) jest w pełni dostępna już przy 1900 obrotach silnika. Prędkość obrotowa biegu jałowego wynosi zaledwie 800 obr./min (1200 obr./min z aktywnymi funkcjami hydraulicznymi). 

W dostępnej poprzez uchylane schody wejściowe kabinie oprócz dużej ilości miejsca uwagę zwraca nowoczesny podłokietnik (znany z innych kombajnów) z ergonomiczną dźwignią wielofunkcyjną CMOTION i terminalem dotykowym CEMIS 700. 7-calowy terminal CEMIS 700 można indywidualnie dostosować do potrzeb operatora, a wyświetlacz o wysokim kontraście umożliwia niezakłócone monitorowanie funkcji maszyny nawet przy silnym nasłonecznieniu.

Wywołanie zapisanych ustawień dla wszystkich popularnych roślin omłotowych pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy z maszyną i łatwe, oszczędzające czas przełączanie między gatunkami zbóż. Operator może zmieniać zapisane ustawienia w dowolnym momencie podczas omłotu i dostosowywać je do warunków pracy.

CEMIS 700 posiada pamięć zleceń i dokumentuje zużycie paliwa osobno dla jazdy po drogach, jazdy polowej, litrów na godzinę i litrów na hektar.  

Kombajny EVION mogą współpracować ze znanymi z serii TRION i LEXION przyrządami żniwnymi do zbioru zbóż o szerokości roboczej do 6,80 m oraz ze zrywaczem kukurydzy z maksymalnie sześcioma rzędami.

 

Podsumowując: wygląda na to, że nowy kombajn ze stajni CLAAS przypadł do gustu polskim rolnikom. Cenią sobie wysoki komfort pracy, dużą kabinę, bogate wyposażenie standardowe i łatwość obsługi. Najważniejsza jest jednak wydajność, pozwalająca efektywnie – przy niskim zużyciu paliwa – zebrać plon, zanim zamknie się okno pogodowe. Ta niezależność w przypadku gospodarstw rodzinnych i małych firm usługowych jest wprost na wagę złota.

 

Źródło: CLAAS

 

Exit mobile version