Kilka dni temu przedstawiliśmy szczegółowe dane dotyczące nowej serii kombajnów John Deere X9 w oparciu o informacje z John Deere US. Dziś możemy poinformować, że dwa nowe modele kombajnów serii X stworzone z myślą o dużych gospodarstwach i firmach usługowych wchodzą do oficjalnej europejskiej oferty maszyn żniwnych firmy John Deere na rok 2021.
Nowy kombajn X9 1100 może zbierać pszenicę z imponującą wydajnością 100 ton na godzinę przy stratach ziarna na poziomie poniżej 1 proc. modele X9 zaprojektowano z myślą o terenach cechujących się wysoką wilgotnością i trudnymi warunkami separacji.
W przypadku zmiany warunków kombajn X9 może automatycznie wprowadzać poprawki ustawień za operatora, co pozwala utrzymać wydajność maszyny zawsze na najwyższym poziomie — mówi Jonathan Edwards, kierownik ds. marketingu produktów w firmie John Deere.
Kombajny serii X są wyposażone w najszerszy przenośnik pochyły na rynku, stanowiący podstawę ich wydajności. Współpracuje on z nowym podwójnym separatorem obrotowym oraz największym w branży koszem sitowym, co zwiększa przepływ materiału i wydajność zbioru.
Materiał odbierany z przenośnika pochyłego jest równomiernie podawany przez bęben przyspieszający przepływ masy o konstrukcji w kształcie jodełki w kierunku serca nowego kombajnu — podwójnego rotora serii X (XDS). Dzięki największym aktywnym powierzchniom omłotu i separacji materiał w separatorze XDS jest poddawany dziewięciu obrotom, co pozwala ograniczyć straty oraz zwiększyć wydajność zbiorów — dodaje Edwards.
Rotory XDS o długości 3,51 m wykorzystują sprawdzoną konstrukcję modułową znaną z kombajnów serii S, z wydzielonymi sekcjami omłotu i separacji. Z kolei kosz sitowy Dyna-Flo™ XL o powierzchni 7 m2 ma o 36 proc. większą powierzchnię czyszczenia, a dzięki nowemu systemowi wentylatorów zapewnia o 45 proc. większą wydajność czyszczenia w porównaniu z serią S.
Podczas zbiorów kombajny serii X mogą pracować do 14 godzin bez tankowania. Są napędzane całkowicie nowym sześciocylindrowym silnikiem wysokoprężnym John Deere PowerTech™ o pojemności 13,6 litra i mocy do 700 KM (515 kW). Podobnie jak samojezdne sieczkarnie polowe serii 9000, kombajn X9 wyposażono w HarvestMotion, wytrzymały układ napędu pasowego, który zapewnia o 20 proc. niższe zużycie paliwa oraz o 30 proc. większy moment obrotowy, a także umożliwia pracę przy niższej prędkości obrotowej silnika. Ponadto 1250-litrowy zbiornik paliwa w modelu X9 można zatankować do pełna w niecałe 2,5 minuty!
Przy opracowywaniu kombajnów serii X w firmie John Deere duży nacisk położono na wydajność zbiorów. Dzięki przełomowym osiągnięciom w dziedzinach przekładni, przepływu materiału, układów czyszczących i nowych noży rozdrabniacza słomy Xcel zapotrzebowanie na moc przy zbiorze zmniejszono o 120 KM (86 kW) przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Świadectwem dla tej koncepcji jest srebrny medal DLG przyznany maszynie X9 za „Pakiet rozwiązań w zakresie wydajności do dużych kombajnów” na targach AGRITECHNICA 2019.
Nowa przekładnia ProDrive™ XL charakteryzuje się płynnym działaniem i zapewnia kluczowe korzyści, takie jak:
- o 30 proc. większy moment obrotowy do pracy na zboczach oraz w mokrych i błotnistych warunkach;
- prędkość 25 km/h,
- zarządzanie prędkością obrotową silnika do 1700 obr./min w celu zmaksymalizowania osiągów na drodze.
ProDrive™ XL wykorzystuje system dwóch silników hydraulicznych, które włączają się natychmiast po uruchomieniu. Wraz ze wzrostem prędkości do przodu i zmniejszeniem zapotrzebowania na moment obrotowy zostaje ograniczona wydajność drugiego, co skutkuje zmniejszeniem zapotrzebowania na moc i paliwo. Kombajny serii X są dostępne w wersji na kołach lub na gąsienicach, a ich szerokość transportowa wynosi poniżej 3,5 m.
W przypadku obu modeli system JDLink™ jest dostępny bezpłatnie przez dwa lata. Umożliwia on komunikację między maszynami oraz ułatwia właścicielowi i operatorowi przesyłanie danych polowych oraz agronomicznych do i z maszyny, a także udostępnianie informacji o wydajności maszyny. Kombajny są również kompatybilne z systemem Connected Support™, które umożliwiają wykrycie i wyeliminowanie potencjalnego czasu przestoju, zanim on nastąpi.
Zbiornik ziarna w modelu X9 1000 może pomieścić 14 800 litrów, a w modelu X9 1100 nawet 16 200 litrów ziarna, przy wydajności rozładunku do 186 l/s.
Maszyny w Polsce będą dostępne również w przyszłym roku.
Źródło: John Deere