Przyczepa samozbierająca typu ROTO przeznaczona jest do zbioru traw świeżych, traw na sianokiszonkę oraz słomy i siana. Dzięki systemowi 23 noży docinających, uzyskujemy podczas pracy, pięciocentymetrową długość sieczki co jest wielkością wystarczającą aby trawa na silosie była dobrze ugnieciona. Z drugiej strony pasza z takiej długości sieczki jest odpowiednio długa aby była chętnie przyjmowana przez bydło. Poprzez hydraulicznie łamany dyszel, przyczepa doskonale sprawdza sie w pracy na silosie a wysoko uniesiony podbieracz nie przeszkadza przy wjeździe na pryzmę. Sterowanie wszystkimi mechanizmami przyczepy odbywa sie poprzez układy hydrauliczne a te z kolei sterowane są poprzez wygodny panel elektroniczny umieszczony w kabinie ciągnika. Przyczepa posiada system automatycznego załadunku, kontrolowany przez zamontowane w skrzyni ładunkowej czujniki. Wygodny dostęp do panela elektrohydrauliki, mechanizmów przyczepy oraz wysuwana klamra nożowa, powodują że obsługa przyczepy nie stwarza trudności.
{gallery}metaltech roto{/gallery}
W tym roku zadebiutowały jeszcze inne maszyny firmy ZM Metaltech. Nowością są dwu i trzy osiowe przyczepy serii PB na obrotnicy do przewozu bel słomy lub sianokiszonki. O ładowności i możliwościach przewożenia ładunków przestrzennych decyduje długość przyczepy oraz odpowiedni dobór kół. Przyczepy do bel produkowane w Mirosławcu cieszą sie dużym powodzeniem. Jak zapewnia producent, konstrukcja przyczep PB jest przemyślana i praktycznie bez zastrzeżeń. Przyczepy do bel są produkowane w dwóch długościach, 7550 mm i 10750 mm. Oba wymiary podane są przy maksymalnie wysuniętej ścianie tylnej. PBD8 to dwuosiowa przyczepa na obrotnicy, gdzie przy rozmiarze ogumienia 14/65 16 może zabrać 15m3 ładunku o łącznej masie 8000 kg. Przyczepy serii PB mogą się poruszać z prędkością technicznie dopuszczalną 40km/h. PB11 to trzyosiowa przyczepa na podobnym ogumieniu jak jej mniejszy odpowiednik. Jednak dłuższa o 3300 mm i wyposażona jeszcze w jedną oś, może zabrać o 8m3 i 3000 kg więcej.
Kolejną parą przyczep do bel to PBD13 i PB 16. One również różnią sie długością i ilością osi a to co je łączy to rozmiar kół.. Występują one na ogumieniu o rozmiarze 385/65 22,5′ lub 550/60 22,5′ które używane są do przyczep poruszających sie na grząskim i podmokłym gruncie. Popularne 550tki sprawują sie idealnie. Ich duża powierzchnia bieżnika doskonale rozkłada siły nacisku.
{gallery}metaltech PB{/gallery}
PB 8 i 11 przeznaczone są do bel słomy a PB 13 i 16 zbudowane były z przeznaczeniem do bel słomy i zielonki zwiniętej pod sianokiszonkę. W zależności od średnicy bel, można zabrać na PB 16tkę 38 bel. PB 16 PH jest przyczepa doposażona w hydrauliczne ramiona które służą do szybkiego zabezpieczenia przewożonego ładunku. Zabezpieczenie bel pasami jest czasochłonne a przy kilku kursach dziennie jesteśmy w stanie znacząco skrócić czas pracy.
Zmodernizowano również przyczepy trójstronnego wywrotu serii DB, oprócz nowych naklejek przyczepy doczekały się ledowego oświetlenia. Tylne lampy zespolone, obrysówki i rogówki typu led mają dłuższą żywotność oraz są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Tego typu oświetlenie poprawi widoczność przyczepy na drodze, a co za tym idzie, również bezpieczeństwo całego zestawu co na pewno zrekompensuje odrobinę wyższą cenę. W serii przyczep DB od 10 do 20 ton, zastosowano także obrotowy kosz koła zapasowego, który ułatwia rolnikowi ewentualną wymianę. Metaltech po raz pierwszy pokazał takie oświetlenie na targach Agro Show w Bednarach. Jak okazało sie na jesiennej Agritechnice, nowy pomysł znalazł wielu naśladowców. Wychodząc z założenia że dobre pomysły należy chronić, Metaltech złożył stosowne dokumenty do Urzędu Patentowego.
{gallery}Metaltech DB{/gallery}
Do tegorocznych nowości ZM Metaltech możemy zaliczyć jeszcze nową przyczepę skorupową TS 16010. Mniej spawów i inne rozwiązania pozwoliły na obniżenie masy całkowitej pojazdu co przekłada się oczywiście na jej ładowność. Poszerzono również gamę rozrzutników obornika. W tej chwili można zamówić rozrzutniki od 6 do 14 ton ładowności zwiększając ich ładowność co 1000 kg. Znane już wersje RO zostały dodatkowo oznaczone np: RO6+ i oznacza to, że rozrzutnik ten będzie o ładowności 7 ton. Analogicznie, na rozrzutnik RO8+ będzie można załadować 9 ton obornika a na RO 10+ 11 ton.
źródło: ZM Metaltech
foto: ZM Metaltech