W dniach 24 – 26 września po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wraca wystawa rolnicza Agro Show w Bednarach. Na tak prestiżowej imprezie targowej branży agro nie zabraknie marki Fendt. Oto co zobaczymy na stoisku Fendt (sektor C, nr `88).
Ciągniki Fendt serii 500, 900 i 1000 Vario z nową filozofią obsługi FendtONE
FendtONE to nowe stanowisko pracy charakteryzujące się większą powierzchnią wyświetlania w postaci 10” deski rozdzielczej, 12” terminalowi na podłokietniku i 12” terminalowi w podsufitce. Więcej opcji obsługi w postaci wielofunkcyjnej dźwigni sterującej i joysticka 3L pozwala na sterowanie wieloma funkcjami maszyn współpracujących z ciągnikiem. Personalizacja pozwala przystosować elementy obsługowe do potrzeb nie tylko maszyny i wykonywanej pracy, ale także do preferencji operatora. Możliwość zapisania ustawień dla każdego z operatorów jest dodatkowym atutem. Prosta obsługa, gdyż wszystkie elementy obsługowe znajdują się w jednym miejscu a ich intuicyjna obsługa (podobna do obsługi smartfonów i tabletów) ułatwi pracę kierowcom z mniejszym doświadczeniem. Dodatkowo płaskie menu i kolorystyczne kodowanie pozwala na szybkie znajdowanie tych funkcji, których właśnie szukamy. Dla kadry menadżerskiej Fendt przygotował rozwiązanie FendtONE offboard, które jest platformą do zarządzania maszynami i danymi agrotechnicznymi, aby mieć je pod stałą kontrolą. Oddelegowanie konkretnego personelu do poszczególnych zadań, wykorzystanie maszyn oraz zadania można lepiej zaplanować, zorganizować i udokumentować, oszczędzając przy tym cenny czas pracy w terenie.
Innowacje wprowadzone w serii 500 Vario
Dzięki połączeniu joysticka 3L i ładowacza czołowego Fendt Cargo z trzecim zaworem hydraulicznym po raz pierwszy mamy możliwość wykonywania aż trzech funkcji jednocześnie i zmianę kierunku jazdy bez odrywania ręki. Do profesjonalnych zastosowań ładowacza czołowego klienci mają do wyboru ładowacze czołowe Fendt Cargo i Fendt CargoProfi z systemem sprzęgania Cargo Lock i prowadzeniem równoległym z kinematyką Z. Aby elastycznie można było podłączać maszyny do dyspozycji mamy też gniazdo ISOBUS z przodu ciągnika. Nowością jest też nowa opcja kabiny z drzwiami po prawej stronie i przednią szyba na całej długości.
Innowacje wprowadzone w serii 900 i 1000
Ciągniki Fendt 900 i 1000 Vario znajdują zastosowanie w dużych gospodarstwach rolnych na całym świecie. Dzięki innowacjom takim jak system samoczyszczących filtrów powietrza i dodatkowe opcje ogumienia obie serie w jeszcze większym stopniu spełniają globalne wymogi profesjonalnych, dużych gospodarstw rolnych. Fendt jest pierwszym producentem oferującym opcjonalny, montowany fabrycznie samoczyszczący filtr powietrza przeznaczony do zastosowań w regionach o szczególnie dużym zapyleniu. System filtrujący łączy w sobie ciągłe odsysanie pyłu z aktywnym oczyszczaniem filtra w 30-sekundowym cyklu czyszczenia. Przedmuchiwanie odbywa się podczas jazdy, co pozwala wyeliminować przestoje na ręczne czyszczenie filtra. W trakcie cyklu czyszczenia filtr jest przedmuchiwany dwukrotnie. Filtr przeciwpyłowy wyposażony jest w zbiornik sprężonego powietrza o ciśnieniu 12 bar. Przepływ sprężonego powietrza jest kontrolowany przez zawór. Na krótko przed wydmuchaniem zwiększa się prędkość wentylatora, który kontynuuje pracę jeszcze przez krótki czas po oczyszczaniu. Wzmacnia to efekt. Czyszczenie jest sygnalizowane przez wyskakujące okienko w terminalu i może być sterowane ręcznie lub na życzenie w całkowicie zautomatyzowany sposób. Żywotność filtra wynosi około dwóch lat. System wymaga specjalnie opracowanego wkładu filtrującego. Dla rynków wykorzystujących duże ciągniki do prac międzyrzędowych Fendt wprowadził do oferty opony o rozmiarze 480/95R54, które mogą występować w wersji bliźniaczej ze sterowaniem ciśnieniem systemem VarioGrip. Zwiększa to powierzchnię styku z podłożem celem ochrony gleby. Do standardowego wyposażenia największych ciągników Fendt wprowadzona została też warstwowa szyba przednia, która może być ogrzewana. Obniża ona jeszcze bardziej poziom hałasu w kabinie a nie tłukąc się zwiększa bezpieczeństwo.
Ładowarka teleskopowa Fendt Cargo T 955
Ładowarka teleskopowa Fendt Cargo T955 charakteryzuje się unikalną, podnoszoną kabiną z amortyzacją drgań i wytrzymałą, trwałą konstrukcją. Dzięki udźwigowi 5,5 t i wysokości podnoszenia 8,5 m Fendt Cargo T jest w stanie sprostać najwyższym wymogom podczas prac załadunkowych. Jeżeli chodzi o przemieszczanie ładunków w górę i w dół, od lat bestsellerem jest opracowany i zrealizowany w zakładach Fendt ładowacz czołowy Fendt Cargo. Nowa ładowarka teleskopowa wyróżnia się również doskonałością zaawansowanych rozwiązań w zakresie ładowania. Stąd też bierze się jej nazwa; Cargo plus T dla ładowarki teleskopowej. Model Fendt Cargo T955 został skonstruowany we współpracy z firmą SENNEBOGEN Maschinenfabrik GmbH, doskonale znaną z produkcji dużych maszyn przemysłowych, włącznie z dźwigami portowymi i maszyn do przenoszenia materiałów. Firma ta szczyci się ponad 15-letnim doświadczeniem w zakresie ładowarek teleskopowych do zastosowań przemysłowych w dziedzinie przenoszenia materiałów. Maszyny te zaprojektowane są pod kątem wymagających zastosowań. Model Fendt Cargo T955 łączy w sobie zalety tradycyjnej ładowarki teleskopowej – takie jak wysokość podnoszenia, zasięg, niewielka wysokość podwozia, duża zwrotność przy równoczesnym zachowaniu wyjątkowej stabilności – z osiągami ładowarki kołowej należącej do tej samej kategorii wagowej. Informacja prasowa fendt.com/pl 3 Cechy takie jak wyjątkowo wytrzymała stalowa konstrukcja, ogromna siła ciągu, maksymalny udźwig wynoszący aż 5,5 t, kinematyka Z zapewniająca doskonałą siłę zrywania czynią go ładowarką kołową wśród ładowarek teleskopowych. Ładowarka Fendt Cargo T955 posiada unikalną kabinę podnoszoną, która może być podnoszona do wysokości 4,25 m gwarantującej imponującą widoczność. Już podniesienie kabiny o zaledwie 20 – 30 cm zapewnia doskonałą widoczność w zakresie 360°, z jaką do tej pory można się był zetknąć tylko w przypadku ładowarek kołowych lub teleskopowych ładowarek kołowych. Zamiast deski rozdzielczej zasłaniającej dolną część ciągłej szyby przedniej operator cieszy się nieograniczoną widocznością otoczenia od podłogi do sufitu. Wraz z podnoszoną kabiną zapewnia to operatorowi idealną widoczność podłączonego narzędzia w niemal każdej pozycji roboczej. Ładowanie przebiega z jeszcze większą precyzją, a operator ma zapewniony komfort pracy w długie dni robocze. Kabina jest amortyzowana, więc kierowca cieszy się wysokim komfortem jazdy, jakiego zwykliśmy oczekiwać od marki Fendt. Napęd inteligentnie reguluje rozdzielanie mocy, oferując zmienne prędkości jazdy sięgające aż 40 km/h. Ta ładowarka dostępna jest z różnymi opcjami ogumienia przeznaczonych do przeważających zastosowań na utwardzonym podłożu oraz szerokimi oponami do wymagających zastosowań polowych. Opcjonalny zaczep z regulowaną wysokością i układ pneumatyczny do obsługi hamulca przyczepy czyni ją wysoce wszechstronną, jeżeli chodzi o prace transportowe.
Przyczepa samozbierające kombi Fendt Tigo VR
Poprzez wprowadzenie modelu Fendt Tigo VR firma Fendt rozszerza swój asortyment przyczep samozbierających. Dzięki systemowi TIM i układowi Fendt Stability Control Fendt Tigo VR oferuje wiele inteligentnych rozwiązań przy zachowaniu kompaktowych wymiarów cechujących model Fendt Tigo PR. Seria Fendt Tigo VR obejmuje dwa modele: Fendt Tigo 65 VR o pojemności załadunkowej 38 m³ oraz Fendt Tigo 75 VR o pojemności załadunkowej 44 m³ (wartości wg DIN). Obie wersje są standardowo wyposażone w układ VarioFill z wielofunkcyjną przednią ścianą. Dzięki szerokości roboczej podbieracza wynoszącej 2 m (wartość wg DIN) model Fendt Tigo spełnia wymogi stawiane przez gospodarstwa rolne. Szeroki podbieracz zapewnia dużą powierzchnię zbierania nawet podczas pokonywania zakrętów. Napęd hydrauliczny, z bezstopniową regulacją prędkości w zakresie 70-150 obr./min umożliwia idealnie dopasowanie do rodzaju upraw i warunków zbiorów. Działanie głównego układu napędowego jest zabezpieczone momentem 2 500 Nm. Opcjonalnie model Fendt Tigo VR jest również dostępny z dwoma lub trzema walcami dozującymi. Klienci mają też możliwość zakupu ostrzałki do noży FlexSharp znanej już modeli Fendt Tigo XR, a teraz dostępnej również w nowym modelu Fendt Tigo VR. Ostrzałka FlexSharp umożliwia bezpośrednie ostrzenie noży w samej przyczepie samozbierającej. Opcjonalny automatyczny układ poziomowania Fendt Stability Control zapewnia bezpieczną pracę na zboczach i stabilne trzymanie się drogi. Układ poziomowania zapewnia zawsze pełny skok zawieszenia niezależnie od stanu obciążenia i przeciwdziała kołysaniu. Całkowicie zautomatyzowana kontrola przepustowości może być teraz przeprowadzana w przyczepach Fendt Tigo VR przy pomocy systemu TIM (Tractor Implement Management). Przyczepa samozbierająca kombi reguluje prędkość jazdy ciągnika w zależności od obciążenia podbieracza i jego prędkości obrotowej. Oznacza to, że podczas procesu napełniania prędkość jazdy ciągnika ulega automatycznemu zmniejszeniu, gdy objętość pokosu jest duża, bądź automatycznemu zwiększeniu, gdy objętość pokosu jest niewielka. Przyczepa samozbierająca kombi Fendt Tigo VR samodzielnie reguluje i optymalizuje swoje działanie, dzięki czemu zawsze pracuje wydajnie.
Źródło: Fendt / AGCO