Tegoroczne AGRO SHOW było doskonałą okazją do zaprezentowania przez firmę Maschio Gaspardo nowych maszyn. To pług obrotowy UNICO oraz opryskiwacz polowy CAMPO 65.
PŁUG OBROTOWY UNICO
Pług Maschio model Unico NS został opracowany z myślą o stworzeniu maszyny o najwyższej wytrzymałości połączonej z prostotą regulacji oraz redukcji elementów wymagających konserwacji. Oficjalna premiera odbyła się na Agrotechnice w Hanowerze w 2015 r. Cechą charakteryzującą nowy model jest zastosowanie układu równoległobocznego połączenia ramy pługa z obrotnicą. Dzięki zastosowaniu tego układu podczas regulacji punktu ciągu, szerokość robocza pierwszego korpusu nie ulega zmianie. Na uwagę również zasługuje rozwiązanie kryjące się pod nazwą „automatyczna pamięć” – to nic innego jak siłownik liniowania z wbudowaną hydrauliczną regulacją punktu ciągu. Dzięki temu nie wymagane jest stosowanie żadnych mechanicznych łączników, używanie kluczy itp. Przy pierwszym ustawieniu pługa, po ustawieniu szerokości pierwszego korpusu wystarczy wyregulować punkt ciągu bezpośrednio z kabiny ciągnika. Po złożeniu ramy do obrotu, obrocie pługa i jego rozłożeniu siłownik liniowania dojdzie do ustawionego punktu i dzięki temu w jednym siłowniku mamy zastosowane dwie funkcje. Co więcej korekt punktu ciągu możemy dokonać w dowolnym momencie podczas pracy pługa. Produkowane są modele zawieszane z zabezpieczeniem NON-STOP hydraulicznym lub śrubowym, od 3 do 6 korpusów, ze skokową regulacją szerokości roboczej korpusu oraz pługi VARIO. Ramy w tych modelach zbudowane są zawsze z profili o grubości ścianki 10 mm w dostępnych rozmiarach: 110 x 110 mm, 120×120 mm, 140×140 mm, 160×160 mm co czyni pługi niezwykle wytrzymałymi a jednocześnie pozwala elastycznie dopasować model do posiadanego ciągnika. Dostępne są modele z rozstawem korpusów od 95 cm do 115 cm oraz prześwitem pod ramą od 75 do 95 cm. W modelu Unico istnieje możliwość zamówienia specjalnie opracowanej odkładnicy do współpracy z ciągnikami, których szerokość opon przekracza 800 mm. Klient może wybierać w szerokim wachlarzu akcesoriów, dostępnych kół, przedpłużków, odkładnic (w tym ażurowe), krojów talerzowychlub nożowych. Pomimo iż stosunkowo niedawno model Unico zadebiutował na rynku światowym w niespełna miesiąc po oficjalnej premierze największy 6 korpusowy model VARIO z zabezpieczeniem NON-STOP hydraulicznym został zakupiony przez polskiego rolnika z woj. łódzkiego. I to jest najlepszy dowód, że na pługi Maschio UNICO każdy planujący zakup takiej maszyny powinien zwrócić uwagę.
OPRYSKIWACZ POLOWY CAMPO 65
Zbiornik na ciecz roboczą wykonany w technologii o niskim środku ciężkości mającym bardzo duże znaczenie w poruszaniu się tym opryskiwaczem po drogach szybkiego ruchu. Wykonany z polietylenu, gładki w środku bez żadnych spoin z szeregiem mieszadeł eżektorowych oraz wspomagany mieszadłem hydraulicznym pozwalając tym samym w krótkim czasie przygotować ciecz roboczą. Wyposażony w systemem automatycznego czyszczenia ścian, przy częstej zmianie środka w którym został zamontowany suchym wskaźnikiem cieczy opcjonalnie elektroniczny. Nowa generacja ramiona o szerokości roboczej 36 m opcjonalnie do 42 m. Wykonane z wysokiej, jakości profili stalowych tworzących czworobok. Wzmocnione kratownicą poprawiającą amortyzację i trwałość belki opryskowej. Ostatnie 2 metry belki zostały wykonane z aluminium w celu obniżenia wagi ramion. Belka składana niezależnie prawa względem lewej strony. W standardzie składane są również niezależnie ćwiartki ramion. A ostatnie 2 metry ramion wykonane z aluminium składane są do góry również niezależnie co w bardzo łatwy sposób pozwala nam ominąć przeszkody. W nowej konstrukcji został zmieniony również system zawieszenia oraz została udoskonalona amortyzacja poprzeczna jak i wzdłużna belki. Zastosowanie nowych rozwiązań pozwoli na jeszcze lepsze prowadzenie i kopiowanie terenu przy tak dużych szerokościach. Głowice obrotowe 3 pozycyjne zamontowane na rurze ze stali nierdzewnej w standardzie wyposażone w 3 rodzaje rozpylaczy firmy TeeJet. Układ cieczowy został doposażony o recyrkulację cieczy w belce opryskowej. Rozbudowany rozdzielacz elektrohydrauliczny, korzystający z jednej pary wyjść hydraulicznych traktora. Odpowiadający za dystrybuowania oleju do 9 siłowników hydraulicznych zamontowanych na opryskiwaczu. Komputer Basic Terminal z systemem ISOBUS obsługujący do 13 sekcji roboczych z możliwością sterowania z joysticka. Automatyczne zamykanie sekcji, jazda równoległej, mapowanie pola lub automatyczne utrzymywanie belki opryskowej nad łanem to podstawowe funkcje tego komputera. Skrętne koła umożliwiające precyzyjne prowadzenie opryskiwacza w ślad za traktorem, zmniejsza ilość zgniecionych roślin, a co się z tym wiążę przyczynia się do zwiększenia wydajności upraw. System ten pozwala również korygować mruch maszyny podczas pracy na skłonach.
Źródło: PIGMIUR