Poprzez liczne nowe technologie CLAAS jeszcze wyżej podnosi poprzeczkę w zakresie jakości sieczki, wydajności, niezawodności i komfortu dla sieczkarni polowych. Korzyści dla klientów JAGUAR obejmują teraz przede wszystkim nowe opcje, takie jak bęben tnący V-FLEX i analiza CSPS za pośrednictwem CLAAS connect, a także dostępne seryjnie optymalizacje w zakresie przepływu materiału i napędu.
Obecnie produkowane sieczkarnie polowe JAGUAR są owocem ponad 50 lat doświadczeń firmy wyniesionych z przeszło 46 000 zbudowanych do tej pory maszyn. To dziedzictwo, które zobowiązuje nas do konsekwentnego patrzenia w przyszłość, ciągłego przywództwa technologicznego i bezkompromisowego skupienia się na potrzebach Klienta. Zgodnie z tymi założeniami CLAAS opracował szereg gotowych do wprowadzenia innowacji w sieczkarniach serii JAGUAR 900, aby umożliwić Klientom jeszcze bardziej wydajne, ekonomiczne i wygodne korzystanie z sieczkarni polowych. Opinie Klientów korzystających z maszyn w szczególnie wymagających warunkach potwierdzają imponującą wartość dodaną nowych rozwiązań technologicznych dla klienta.
Bęben tnący V-FLEX dla sieczkarni JAGUAR 900: maksymalna wszechstronność przy minimalnym zużyciu.
Całkowicie nowy bęben V-FLEX stanowi kamień milowy w technologii bębnów tnących. Jest on dostępny jako opcja dla bębna V-MAX, a dzięki swojej nowej konstrukcji oferuje niezrównaną wszechstronność podczas montażu noży. W połączeniu z nowymi nożami V-FLEX wyznacza on nowe standardy w zakresie płynności pracy i żywotności noży, a także umożliwia wysoką przepustowość przy jeszcze lepszej jakości sieczki.
Sieczkarnie polowe CLAAS JAGUAR do tej pory pracowały ze znanymi i sprawdzonymi bębnami V-CLASSIC (JAGUAR 800) i V-MAX (JAGUAR 900/900 TERRA TRAC). Od teraz do grona opcjonalnych wariantów bębnów dostępnych dla serii JAGUAR 900/900 TERRA TRAC dołącza także V-FLEX. Nowa konstrukcja bębna tnącego ze zoptymalizowanym kątem V i nowymi nożami V-FLEX pozwala uzyskać wyższą przepustowość przy jednoczesnym obniżeniu poziomu hałasu i poprawie płynności pracy. Ponadto zwłaszcza w przypadku długości sieczki powyżej 12 mm można uzyskać znacznie bardziej równomierny przepływ materiału. Dzięki wysokiej stabilności noży i potrójnemu połączeniu śrubowemu możliwa jest również praca z mniejszą odległością od stalnicy, co skutkuje jeszcze lepszą jakością sieczki. Wszystkie te optymalizacje to także plus dla wydajności: zużycie paliwa na tonę zebranego materiału jest teraz jeszcze mniejsze.
Nowy bęben tnącyV-FLEX oferuje wszechstronność dla wszystkich zastosowań i długości sieczki z pełną obsadą lub połową noży, a także z nożami połówkowymi.
Bęben V-FLEX jest dostępny w czterech wersjach z 20, 24, 28 i 36 nożami i może zostać wyposażony w pełną obsadę noży, a dla dalszego rozszerzenia długości sieczki również w połowę lub jedną trzecią obsady noży, a także w noże połówkowe. Pozwala to na przykład na elastyczne wyposażenie V-FLEX 36 w 36 noży do pracy z pełną obsadą noży, w 12 noży do pracy z jedną trzecią obsady noży, w 18 noży do pracy z połową obsady noży lub w nowy wariant z 36 nożami połówkowymi w celu podwojenia długości cięcia przy najlepszym przepływie materiału i najwyższej jakości sieczki. Tym samym bębny V-FLEX z 20, 24, 28 i 36 nożami zapewniają wyjątkowo uniwersalny zakres długości cięcia od 3,5 do 53 mm. Podczas zbioru kukurydzy wszystkie bębny nożowe mogą być używane w połączeniu z corncrackerami MCC CLASSIC i MCC MAX, a także MCC SHREDLAGE.
Nowe noże V-FLEX: mniejsze zużycie dla wydłużenia czasu pracy
Nowo opracowane i opatentowane noże bębna nożowego V-FLEX dzięki 10-stopniowemu kątowi nachylenia względem stalnicy pracują niezwykle precyzyjnie i płynnie. Rozszerzona powłoka chroniąca przed zużyciem o grubości 23 mm sprawia, że noże są ekstremalnie odporne i pracują z wyjątkowo niskim zużyciem we wszystkich popularnych uprawach. Z punktu widzenia przepustowości przekłada się to na znacznie dłuższą żywotność noży, co dodatkowo optymalizuje koszty procesów w łańcuchu zbioru dla rolników i podwykonawców. „Dzięki swoim unikalnym właściwościom noże V-FLEX oferują obecnie najwyższą wytrzymałość na rynku” – wyjaśnia Stefan Look, Product Manager Self-Propelled Forage Harvester w CLAAS Selbstfahrende Erntemaschinen Harsewinkel. „W ten sposób nasi klienci mogą dłużej pracować z ostrymi nożami. Krótszy czas przezbrajania, dłuższa żywotność noży i mniejsze zużycie paliwa nie tylko poprawiają wydajność i efektywność nie tylko naszych sieczkarni JAGUAR, ale też całego łańcucha zbioru”.
Nitowane łyżki zapewniają jednorodny transport plonu. Noże V-FLEX są dostępne jako noże do trawy i noże do kukurydzy. Są one mocowane do wysoce odpornego na zużycie korpusu za pomocą trzech śrub i odpowiednich zacisków (noże połówkowe: po dwie śruby i zaciski). Dzięki wstępnie zdefiniowanemu położeniu noży na bębnie ich wymiana jest szybka i nie wymaga wyrównania noży względem stalnicy.
Nowo opracowane noże V-FLEX mają szereg wyjątkowych właściwości w zakresie ochrony przed zużyciem, optymalizacji przepustowości i płynności pracy.
System ostrzenia został przez CLAAS opracowany na nowo, aby był jeszcze bardziej przyjazny dla operatora. Oprócz opcji „ostrzenie noży” i „oddzielna regulacja stalnicy” operator może teraz skorzystać z kolejnej, jeszcze wygodniejszej możliwości: Połączenie ostrzenia noży i regulacji stalnicy przy wcześniej ustalonych cyklach ostrzenia można uzyskać w ciągu zaledwie jednej minuty, a to wszystko za pomocą jednego dotknięcia ekranu CEBIS. Również oparta na czujnikach regulacja stalnicy została dodatkowo zoptymalizowana. Dla wszystkich procesów w CEBIS dostępne jest teraz również wskazanie statusu z czasem procesu, opisem stanu i wizualizacją. Dzięki temu operator może lepiej oszacować czas przestoju i optymalnie wykorzystać okres oczekiwania. Interwał ostrzenia tak jak dotychczas określany jest w zależności od czasu lub przepustowości na podstawie rejestracji przepustowości QUANTIMETER.
Corncrackery (zgniatacze ziarna) CLAAS: większa różnica liczby obrotów i więcej miejsca
Koncepcja CLAAS MULTI CROP CRACKER (MCC) z MCC CLASSIC, MCC MAX i MCC SHREDLAGE od lat oferuje najszerszy wybór typów i wariantów corncrackerów (zgniataczy ziarna) do wysoce wydajnego kondycjonowania ziarna i resztek pożniwnych – od krótkiego cięcia przez długie cięcie aż do SHREDLAGE®. W przypadku MCC CLASSIC z profilem w kształcie zębów piły i MCC MAX z efektem cięcia i ścinania dzięki unikalnym segmentom pierścieni zwiększono różnicę liczby obrotów z 30 do 40 procent, co pozwala na bardziej intensywne kondycjonowanie ziarna. Dla MCC CLASSIC opcjonalnie dostępne jest również drobne uzębienie ze 190 zębami piły dla wyjątkowo drobnych ziaren, takich jak sorgo.
Tak zwana przestrzeń konserwacji oferuje teraz więcej miejsca na montaż i demontaż corncrackera, co ułatwia konwersję. Oznacza to krótszy czas przezbrajania podczas zbiorów i więcej czasu na pracę w polu.
MCC CLASSIC i MCC MAX pracują teraz z różnicą liczby obrotów do 40%, a MCC CLASSIC jest również dostępny w wariancie z drobnym uzębieniem. Dzięki większej przestrzeni konserwacji montaż i demontaż modułu corncrackera jest szybszy i wygodniejszy.
Określaj stopień kondycjonowania ziarna na polu: analiza CSPS za pośrednictwem smartfona i CLAAS connect
Wartość CSPS (Corn Silage Processing Score / stopień kondycjonowania ziarna) jest ważnym wskaźnikiem jakości pracy zgniataczy ziarna. Do tej pory można ją było określać tylko w laboratorium. Poprzez aplikację CLAAS connect firma CLAAS po raz pierwszy oferuje rolnikom i podwykonawcom rozwiązanie, które umożliwia określenie CSPS w ciągu kilku minut podczas pracy sieczkarni na polu.
Aby określić wartości, najpierw pobierana jest litrowa próbka sieczki, którą rozprowadza się jako pojedyncze próbki na należącej do zestawu kontrolnego niebieskiej tacy w rozmiarze DIN A4. Następnie próbki są fotografowane smartfonem i wysyłane do analizy na serwer, który w ciągu kilku minut przesyła wynik z powrotem do smartfona. Dzięki temu, możliwe jest dokonywanie korekt ustawień corncrackera (zgniatacza ziarna) bezpośrednio podczas zbioru. Pozwala to na konsekwentne zapewnianie żądanej lub wymaganej jakości kondycjonowania – w szczególności podczas świadczenia usług zbioru kukurydzy w porozumieniu z Klientem.
Wcześniej wymagało ono badań w laboratorium, a teraz można je wykonać bezpośrednio na polu podczas zbioru: określanie stopnia kondycjonowania ziarna za pomocą aplikacji w nowym CLAAS connect.
PICK UP 300: zoptymalizowany przepływ materiału i mniej strat
W obszarze PICK UP 300 zoptymalizowano geometrię ślimaka w środkowej części i wyposażono go w cztery naprzemiennie przesunięte względem siebie łopatki podające. Zapewnia to jeszcze bardziej równomierny przepływ materiału, co z kolei ma pozytywny wpływ na przepustowość. Płaskie lub ząbkowane listwy kryjące lub listwy ścieralne łopatek podających można łatwo wymienić.
Siatka przeciwpyłowa pokrywa teraz całą szerokość roboczą przyrządu roboczego PICK UP. Zmniejsza ona zabrudzenie obudowy zespołu wciągania i bębna oraz przedniej szyby, a także skutecznie zapobiega stratom podczas zbioru drobnych części roślin lub liści lucerny. Siatka o grubych oczkach nadal zapewnia przy tym dobry widok na przepływ materiału z fotela operatora. Ponadto na potrzeby prac konserwacyjnych siatkę przeciwpyłową można w całości i w łatwy sposób odchylić do tyłu.
Nowy PICK UP 300 dla sieczkarni JAGUAR 800, 900 i 900 TERRA TRAC charakteryzuje się mniejszym wytwarzaniem pyłu i bardziej równomierną, lekko zwiększoną przepustowością.
Inne nowości w skrócie:
- Nowa oś tylna Carraro o nośności 9 ton i 10-otworowych obręczach w wariancie POWER TRAC pozwala na załączanie napędu na wszystkie koła pod obciążeniem. Ponadto dla osi standardowej, a także dla osi napędu na wszystkie koła POWER TRAC możliwe jest poszerzenie śladu poprzez elementy dystansowe i przedłużenie drążków kierowniczych o 460 lub 620 mm.
- Poprzez dwukrotne kliknięcie na dźwigni wielofunkcyjnej CMOTION operator może w łatwy sposób aktywować funkcję „Automatyczna zmiana przyczepy” dla automatycznego systemu napełniania przyczepy AUTO FILL. Klapa wyrzutowa przesuwa się wówczas z maksymalną prędkością do wcześniej zapisanej pozycji, dzięki czemu zmiana przyczepy odbywa się podczas jazdy przy minimalnych stratach i maksymalnym komforcie dla operatora sieczkarni polowej i kierowcy pojazdu z przyczepą.
Najważniejsze nowości w skrócie:
- Nowy bęben V-FLEX dla sieczkarni JAGUAR 900 / JAGUAR 900 TERRA TRAC jako opcjonalna alternatywa dla bębna V-MAX dla zapewnienia jeszcze większej wszechstronności.
- Noże V-FLEX: Najwyższa trwałość dzięki warstwie chroniącej przed zużyciem o grubości 23 mm i precyzyjny zbiór we wszystkich uprawach ciętych na sieczkę dzięki nowej geometrii z 10-stopniowym kątem cięcia. Znacznie mniejszy poziom hałasu przy jednoczesnej poprawie jakości sieczki.
- Zoptymalizowane zarządzanie procesem dla ostrzenia noży i regulacji stalnicy – również jako opcja kombinowana dla jeszcze krótszych czasów przestoju.
- Dostępna fabrycznie różnica liczby obrotów 40% dla corncrackerów MCC CLASSIC i MCC MAX oraz nowy MCC CLASSIC z drobnym uzębieniem do pracy np. w sorgo.
- Większa przestrzeń konserwacji dla szybszej i wygodniejszej wymiany modułu corncrackera.
- Określanie CSPS za pomocą aplikacji w nowym CLAAS connect: ustalanie stopnia kondycjonowania ziarna w ciągu kilku minut podczas zbioru jako cyfrowe narzędzie do optymalizacji ustawienia corncrackera
- PICK UP: bardziej równomierny przepływ materiału ze zmniejszonymi skokami momentu obrotowego i większą przepustowością dzięki nowemu ślimakowi wciągającemu z czterema łopatkami podającymi.
- Nowa oś tylna Carraro z załączaniem napędu na wszystkie koła pod obciążeniem i możliwym poszerzeniem śladu o 460 lub 620 mm.
- Nowa funkcja „Automatyczna wymiana przyczepy” za pomocą dwukrotnego kliknięcia na dźwigni wielofunkcyjnej CMOTION: wymiana przyczepy bez straty czasu przy minimalnych stratach podczas przeładunku i maksymalnym odciążeniu operatora.
źródło: CLAAS