Nowy Novag T-ForcePlus 250 – siewnik no-till na suche i mokre pola

Francuski producent maszyn rolniczych Novag rozszerza swoją ofertę nowoczesnych siewników bezorkowych (no-till) w segmencie mniejszych rozmiarów. Nowy Novag T-ForcePlus 250 oferuje zmienne szerokości robocze od 2 do 3 m, do 12 redlic i wypełnia lukę między modelami Novag T-ForcePlus 150 (1 do 2 m, maksymalnie 8 redlic) i Novag T-ForcePlus 350 (3 m, maksymalnie 18 redlic).

Podczas gdy mniejszy model Novag T-ForcePlus 150 jest używany w uprawie winorośli a większy model Novag T-ForcePlus 350 jest używany w gospodarstwach o powierzchni od 100 do 400 ha, firma Novag opracowała nowy model Novag T-ForcePlus 250, kompaktową maszynę specjalnie dostosowaną do małych gospodarstw. Nadaje się zarówno do użytku własnego jak i do działalności usługowej.

Obserwujemy rosnące zainteresowanie rolnictwem bezorkowym i konserwującym ze strony gospodarstw rodzinnych – czy to w przypadku upraw ornych, czy użytków zielonych. Martwią się głównie dużymi wahaniami plonów i uznają związek między glebą a zdrowiem zwierząt” — wyjaśnia Cedric Köster, kierownik ds. sukcesu klienta w firmie Novag GmbH, Niemcy.

Oprócz małych pól i zboczy wyzwaniem są ciężkie gleby, które zwykle są twarde w okresach suszy na wiosnę i mokre jesienią o niskiej nośności. Tutaj potrzebna jest kompaktowa technika bezorkowa, która jesienią nie obciąża nadmiernie gleby ale wiosną zapewnia wystarczający nacisk redlic.

Sercem naszej technologii uprawy bezorkowej jest nasz unikalny system redlic wysiewających Novag T-SlotPlus, którego zalety udostępniamy teraz rodzinnym gospodarstwom dzięki nowemu modelowi Novag T-ForcePlus 250. Jest to możliwe tylko dzięki umożliwieniu nam do zrzucania balastu na stromych powierzchniach w mokrych warunkach”, mówi Ramzi Frikha, dyrektor generalny i kierownik ds. eksportu w firmie Novag. Jest kreatywnym szefem firmy i twórcą nowego Novag T-ForcePlus 250.

Novag opracowuje i buduje technologię uprawy bezorkowej dla koncepcji rolnictwa konserwującego (CA), która opiera się na rezygnacji z mechanicznej uprawy roli, trwałej pokrywy glebowej i różnorodności upraw co najmniej trzech gatunków w płodozmianie. Dlatego technologia musi być w stanie poradzić sobie z gęstymi warstwami ściółki, a czasem z twardymi glebami. W związku z tym jest solidnie zbudowany i wyposażony w unikalny system redlic, który działa bezproblemowo z prędkością 12 km/h, nawet przy ciężkich resztkach pożniwnych.

System redlic Novag T-SlotPlus

System redlic T-SlotPlus składa się z dużej, pionowej tarczy tnącej (576 mm) z dwoma oddzielnymi stopami siewnymi. Tarcza tnąca tnie zielony materiał lub ściernisko, rozdrabniając glebę. Stopa wysiewająca oczyszcza bruzdy siewne i umieszcza nasiona lub nawóz po prawej i lewej stronie tarczy tnącej oraz powyżej jej głębokości roboczej. Tworzy to obraz odwróconej litery T w przekroju gruntu. Tarcza tnąca wciąga leżące nad nią resztki słomy w glebę poniżej warstwy siewnej. Ziarno jest transportowane strumieniem powietrza z pneumatycznego systemu dystrybucji do poziomej kieszeni redlic wysiewających, gdzie ma optymalny kontakt z glebą, ale nie styka się z resztkami słomy. Dwie tylne rolki dociskowe w kształcie litery V zamykają szczelinę siewną. System Novag T-SlotPlus ingeruje w glebę tylko minimalnie. 90% pokrycia gruntu pozostaje nienaruszone podczas siewu. Chroni to przed wysychaniem i znacznie zmniejsza ilość chwastów, ale w zależności od twardości gleby i intensywności wzrostu biomasy wymaga dużego nacisku redlic do 500 kg i dużego balastu maszyny.

Nowy Novag T-ForcePlus 250, w swojej największej wersji, również o szerokości roboczej 3 m i maksymalnej liczbie 12 redlic w stanie pustym, waży nieco ponad połowę (3,6 t) modelu Novag T-ForcePlus 350 dzięki czemu może siać nawet w mokrych, jesiennych warunkach. Latem w trudnych warunkach gruntowych oś można w razie potrzeby dociążyć do 1,95 t. W tym celu dostępnych jest łącznie 39 obciążników o wadze 50 kg każdy, które można ustawiać jeden na drugim i przykręcać bezpośrednio do osi i nad oponami.

Novag T-ForcePlus 250 ma mniejszy zbiornik (800 l materiału siewnego + 300 l nawozu) i mniejsze opony. Jest o 1,2 m krótszy, bardziej zwrotny i wymaga ciągnika o mocy 70-120 KM. Jego zmniejszona wysokość całkowita (2,35 m) z niżej położonym środkiem ciężkości jest szczególnie korzystna na pochyłym terenie, dlatego Novag widzi go również do siewu międzyplonów w sadach lub na plantacjach sadowniczych. Najmniejsza wersja o szerokości 2 m nadaje się również do uprawy winorośli, w zależności od odległości między rzędami winorośli.

Możliwość niestandardowych konfiguracji

Novag wykonuje każdą maszynę na zamówienie i umożliwia indywidualne konfiguracje. W nowym Novag T-ForcePlus 250 klient może wybrać szerokość roboczą od 2 do 3 m oraz liczbę redlic maksymalnie do 12. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych modeli, rozstaw rzędów wynosi 16,67 cm, 18,75 cm i 25 cm są dostępne fabrycznie, a głębokość siewu można indywidualnie regulować w zakresie od 0 cm do 10 cm. Wszystkie modele Novag są standardowo wyposażone w system automatycznej regulacji nacisku redlic IntelliForcePlus, którym można sterować za pomocą 7-calowego monitora i joysticka. Hydraulicznie reguluje nacisk na redlice od 100 do 500 kg. Do jednoczesnego dozowania materiału siewnego i nawozu, wszystkie siewniki Novag są wyposażone w dwuczęściowy zbiornik główny. W nowym Novag T-ForcePlus 250 dostępne są opcjonalnie dwa dodatkowe 50-litrowe zbiorniki, na przykład na środki do zwalczania ślimaków, drobne nasiona lub specjalne mikroelementy. Dozują one do strumienia powietrza w głównych zbiornikach lub rozprowadzają na dużym obszarze przed lub za maszyną. Wszystkie cztery zbiorniki są sterowane z monitora i każdy z nich jest wyposażony w hydrauliczny dozownik, czujniki pojemnościowe i indywidualną kalibrację. Wszystkie agregaty Novag oferują opcję wysiewu specyficznego dla miejsca. Pierwszy Novag T-ForcePlus 250 z 12 redlicami i szerokością roboczą 3 m trafi do gospodarstwa rolnego o pagórkowatym i nierównym terenie w Toskanii, które przechodzi na rolnictwo bezorkowe z powodu intensywnych problemów związanych z erozją.

 

Więcej o siewnikach Novaq typu no-till uzyskasz w firmie Agrihandler…

 

Źródło: Novag