Indeks nastrojów w branży maszyn i urządzeń rolniczych – wyniki zbiorcze z okresu czerwiec 2014 – marzec 2017
Poniższy raport dotyczy badania na temat nastrojów w branży rolniczej w Polsce, które zostało przeprowadzone przez Polską Izbę Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych na przełomie lutego i marca 2017. Jest to już szósty cykl badania, które zostało zapoczątkowane w czerwcu 2014 roku i powtarzane jest co pół roku. Celem badania jest zabranie opinii przedsiębiorców na temat aktualnej sytuacji w branży oraz przewidywań co do przyszłej koniunktury. Końcowym efektem jest współczynnik – barometr nastrojów, który w liczbowy sposób przedstawia wynik niniejszego badania. W poprzednich edycjach badanie prowadzone było tylko wśród firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. W tym roku po raz pierwszy ankieta wypełniana była również przez firmy spoza Izby, a poniższe wyniki dotyczą tylko tych które operują w szeroko pojętej branży maszyn i urządzeń rolniczych.
1. Ocena ogólnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Bez względu na to czy analizujemy wyniki dla całej branży czy tylko te udzielone przez firmy należące do PIGMIUR zdecydowana większość firm uważa, że ogólne warunki prowadzenia biznesu w Polsce są trudne, a otoczenie biznesu w postaci administracji państwowej, urzędów itp. nie sprzyja rozwojowi biznesu. W przypadku firm zrzeszonych w Izbie aż 68,8% firm uważa, że ogólne warunki przeszkadzają w rozwoju biznesu w stopniu niewielkim lub zdecydowanym. Dla wszystkich z firm z branży wynik ten to 62,6%. W obu przypadkach jest to wynik zbliżony do tego sprzed roku kiedy to podobne zdanie miało 66% badanych firm.
2. Ocena roku 2016 w branży maszyn i urządzeń rolniczych.
O ile w 2015 i 2016 r firmy oceniały pozytywnie minione lata działalności, tak obecnie ta tendencja zupełnie się odwróciła. Rok 2014 jako dobry lub bardzo dobry oceniony był przez 65 % firm, rok 2015 tak samo oceniony został przez 79% firm biorących udział w badaniu. Obecnie, miniony 2016 rok, jako rok udany dla branży, uznało tylko 2% firm należących do PIGMIUR i nieco ponad 19% patrząc całościowo na branżę. 78% firm biorących udział w badaniu i będących członkiem PIGMIUR miniony rok uznało za zły lub bardzo zły. Ponad 56% wszystkich firm z branży uznało tak samo. Co ciekawe lata 2014-2015 nie zostały ocenione jako bardzo złe przez ani jedną firmę. A zatem zmiana oceny minionych okresów działalności jest diametralna.
Podobnie jak całą branżę również wyniki własnej działalność w roku 2016 oceniane są jako zdecydowanie gorsze od roku poprzedniego. Ponad 67% firm z branży biorących udział w badaniu uznała rok 2016 za gorszy i zdecydowanie gorszy od poprzedniego. Jeszcze bardziej negatywnie miniony rok oceniły firmy należące do PIGMIUR i tu aż 80% firm wystawiło negatywne oceny uznając, że rok 2016 był dla nich gorszy niż rok 2015.
3. Przewidywania co do przyszłej koniunktury.
Po tak trudnym roku ciężko spodziewać się, że firmy oczekiwać będą podobnego. Dlatego w bieżącym roku zdecydowana większość oczekuje poprawy koniunktury. Widać to wyraźnie na wykresach poniżej, gdzie wskazań dotyczących zdecydowanego pogorszenia koniunktury jest tylko ok. 2%, a jeszcze pół roku wcześniej było to aż 55%. Ponad 52% firm z branży maszyn i urządzeń oczekuje poprawy koniunktury (nieco ponad 40% wśród firm PIGMIUR).
Podobne oczekiwania definiowane są w kwestii własnej sprzedaży. Ponad 50% firm z branży oczekuje lepszych wyników niż rok wcześniej. W zeszłym roku ten poziom oscylował od 4% w lutym do nieco ponad 7% w sierpniu. Około 40% firm prezentuje umiarkowany optymizm spodziewając się podobnego poziomu sprzedaży jak w roku 2016.
4. Zmiana wynagrodzeń.
Pozytywną informacją dla pracowników zatrudnionych w branży będą dane dotyczące planów co do zmian wynagrodzeń. Po raz pierwszy w naszym badaniu pojawiły się deklaracje dotyczące znaczących podwyżek wynagrodzeń. Dla całej branży to 3% wskazań, dla firm zrzeszonych w PIGMIUR 2,4%. O 100% wrosła ilość deklaracji dotycząca planowanych niewielkich podwyżek. W sierpniu 2016 roku takich firm było 18,5% obecnie bez względu, czy patrzymy na całą branżę czy na firmy z PIGMIUR jest to nieco ponad 36%. Spadła także do ok. 2% (z ponad 7% w sierpniu 2016) ilość firm deklarujących plany obniżek płac.
W stosunku do zeszłego roku zwiększa się ilość firm planujących w najbliższym czasie inwestycje. W połowie 2016 roku inwestycje planowało 37% firm. Obecnie wskaźnik ten jest zdecydowanie wyższy. Patrząc na firmy należące do PIGMiUR, ponad 46% deklaruje, iż w najbliższym czasie zamierza inwestować. Patrząc na całą branżę odsetek firm deklarujących plany inwestycyjne jest ponad 60%. Jednocześnie obserwujemy znaczny spadek deklaracji dotyczących rezygnacji z wcześniej zaplanowanych inwestycji. W sierpniu 2016 co czwarta firma rezygnowała z inwestycji, obecnie takich wskazań jest poniżej 15%.
Ostatnie badanie pokazuje, że po ciężkich czasach branża ma nadzieję na znaczną poprawę. Oceny ostatniego roku są zdecydowanie negatywne. Po tak ciężkim roku firmy z nadzieją patrzą w przyszłość i liczą na poprawę koniunktury, a co za tym idzie kondycji własnych firm.
Wyraźnie zmianę nastrojów oddaje index wyliczony na podstawie wyników odpowiedzi na poszczególne pytania. Wartość indeksu ponownie wróciła w rejony wartości dodatnich, co świadczy o przewadze nastrojów pozytywnych. Jego wartość jeszcze nigdy w historii badania nie była na tak wysokim poziomie. To tym bardziej pokazuje jak ciężki był miniony rok dla branży maszyn i urządzeń i jak bardzo przedsiębiorcy liczą na poprawę w bieżącym roku.
Jak liczony jest indeks? Wyniki, które można porównać we wszystkich cyklach badania i którym można przypisać wartości liczbowe zostały wykorzystane do jego wyznaczenia. Skrajnym ocenom dla poszczególnych pytań przypisane zostały wartości od + 10 do -10 punktów (+10 w przypadku 100% odpowiedzi skrajnie pozytywnych i -10 dla 100% odpowiedzi skrajnie negatywnych). Wartości pośrednie to odpowiednio + 5 i – 5 punktów. Parametr liczony jest jako średnia ocena dla wyznaczonych wartości.
Źródło: badania własne Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych