W 1963 roku Holender Piet Zweegers junior dokonał ważnego wynalazku: kosiarki bębnowej, która na zawsze zmieniła świat sianokosów. Dziś kosiarka bębnowa PZ, nazwana na cześć jej wynalazcy, jest nadal produkowana i rozwijana w firmie KUHN-Geldrop w Holandii. Oczywiście w jeszcze bardziej udoskonalonej wersji.
Od belki tnącej do kosiarki bębnowej
Przez dziesięciolecia standardem było koszenie za pomocą belki tnącej. Kosiarki rotacyjne składają się jednak z bębnów, wzdłuż których obracają się noże. Dużą zaletą jest to, że zapewniają odpowiedni pokos i są łatwe w utrzymaniu, nawet w trudnych warunkach.
PZ technologia kosiarek bębnowych
Dlaczego technologia PZ nadal cieszy się tak dużym powodzeniem na rynku? Od ponad 60 lat kosiarki bębnowe sprawdzają się w każdych warunkach i przy różnych rodzajach prac rolniczych.
Do największych zalet należą:
- Aktywny przepływ plonu i czysto odkładany pokos dzięki konstrukcji PZ – składającej się z dwóch dużych bębnów zewnętrznych i dwóch małych bębnów wewnętrznych.
- Niskie zapotrzebowanie na moc dzięki dużym otworom przelotowym między bębnami.
- Czyste cięcie dzięki płaskim bokom bębnów i swobodnie obracającym się talerzom.
- Przyjazna dla użytkownika i szybka wymiana noży.
Obecnie KUHN jest jedynym producentem, który dostosował swoje kosiarki bębnowe zarówno do małych, jak i dużych ciągników oraz wymagających warunków pracy.
Dzięki 8 różnym modelom Kuhn oferuje szeroką gamę produktów na rynku:
- 3 modele przednie o szerokościach roboczych 2,69 – 3,19 m
- 4 modele tylne o szerokości roboczej od 1,65 do 3,04 m
- zestawy kosiarek bębnowych o maksymalnej szerokości roboczej 8,84 m
źródło: KUHN