Pługi jednobelkowe zagonowe przeznaczone są do orki średniej oraz głębokiej na różnych glebach. Jeśli występują gleby zakamienione, polecane są pługi z zabezpieczeniem resorowym, zabezpieczające korpus przed uszkodzeniem. Głównym zespołem nośnym pługa jest rama nośna składająca się z przodka i wychylnych belek, umożliwiających regulację szerokości skiby. Trzypunktowy układ zawieszenia, umożliwiający połączenie pługa z ciągnikiem wyposażonym w II lub III kategorię, składa się z osi zawieszenia ze stojakiem i podparty jest długim zastrzałem. Przodek z TUZ-em wyposażony jest w dwie śruby regulacyjne, które umożliwiają regulację szerokości pierwszej skiby (regulacja poprzeczna) oraz nacisku płóz bocznych korpusów na ścianki bruzd (regulacja wzdłużna). Belki ramy z uchwytami korpusów płużnych połączone są z przodkiem ramy za pomocą sworzni i śruby regulacyjnej, która ustala kąt ich wychylenia. Ustawienie TUZ-u względem pierwszego korpusu przystosowane jest do klasycznej orki zagonowej. Grządziel korpusów płużnych mocowana jest w uchwycie ramy za pomocą sworznia i sprężyny resorowej, która zabezpiecza je przed przeciążeniem. Koło kopiujące ustalające głębokość orki w zakresie do 350 mm mocowane jest w uchwycie trzeciego kor
Opcją dodatkową są przedpłużki talerzowe, które zapewnią dobre (równomierne i płytkie) przyoranie masy organicznej. Przedpłużki talerzowe mocowane są na grządzielach korpusów za pomocą uchwytów, umożliwiających swobodną regulację względem elementów roboczych korpusu.
Małe szerokości skiby zaleca się stosować podczas orki siewnej, zwłaszcza na glebach ciężkich wymagających dobrego pokruszenia. Z kolei duże szerokości skib zaleca się stosować podczas orki przedzimowej, zwłaszcza na glebach lekkich i średnich. Konstrukcja pługa jest chroniona wzorem przemysłowym – numer rejestracji:001921388-0001.
źródło: www.bomet.pl