Firma RAUCH, specjalista w dziedzinie nawożenia, prezentuje pierwszy na świecie rozsiewacz nawozów, wyposażony w pełni automatyczny system regulacji obrazu wysiewu dostosowany do szerokości roboczej.
Dawka wysiewu jest kontrolowana w rozsiewaczu AXIS w sposób ciągły podczas pracy. System monitorowania w czasie rzeczywistym wykrywa zmiany właściwości fizycznych nawozu i kompensuje ich wpływ na wysiew i dozowanie. Obraz rozrzutu nie wymaga już kontrolowania za pomocą polowych zestawów testowych lub manualnej kalibracji.
Rewolucyjny system AXMAT od firmy RAUCH do pomiaru i regulacji wysiewu nawozu w czasie rzeczywistym na podstawie wskazań radaru w rozsiewaczach AXIS otwiera nowy rozdział w technologii nawożenia.
Innowacyjny bezobsługowy radar do pomiaru prędkości, umieszczony na elektrycznie sterowanym ramieniu o zakresie ruchu 180° znajdującym się bezpośrednio pod wylotem nawozowym, automatycznie kontroluje obraz rozrzutu podczas pracy maszyny. Na działanie systemu AXMAT nie wpływa pył, zanieczyszczanie czy warunki pogodowe.
Oprogramowanie systemu AXMAT niezwłocznie wykrywa czy obraz rozrzutu odpowiada wymaganej szerokości roboczej. Jeśli obraz rozrzutu różni się od optymalnych ustawień, system wysiewu AXIS automatycznie zmienia ustawienie. Współosiowy system regulacji punktu podawania nawozu na tarcze firmy RAUCH może być sterowany zdalnie i stanowi doskonałą bazę dla systemu AXMAT.
Równocześnie dawka wysiewu jest automatycznie regulowana przez system ważenia 100 Hz lub za pomocą elektronicznego system pomiaru przepływu masy EMC.
Dzięki temu, system AXMAT nie tylko w pełni automatycznie dostosowuje szerokość roboczą i dawkę wysiewu, ale również wykrywa i kompensuje zmiany przepływu nawozu spowodowane różnicami w jego właściwościach fizycznych lub warunkami pogodowymi (np. zbrylenie, wilgotność).
W ten sposób system AXMAT uzupełnia ostatnią lukę w automatyzacji nawożenia precyzyjnego i otwiera nowe możliwości wysiewu nawozów mineralnych pod względem ekonomicznym i ekologicznym.
System AXMAT otrzymał złoty medal na targach Agritechnica w 2013 roku oraz nagrodę za innowację techniczną na targach EIMA 2014.
źródło: Rauch/KUHN