Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Rolnictwo 4.0 z John Deere – jak rozpocząć swoją przygodę?

Czym jest rolnictwo 4.0? Cztery elementy technologii niezbędne na początek

Wielu może wykorzystywać termin jako marketingową etykietkę, ale jest on również synonimem zaangażowania w rozwój rolnictwa, poprawę jego efektywności oraz działanie na rzecz planety i komfort operatorów maszyn. Wszystkie nazwy: rolnictwo inteligentne, 4.0, precyzyjne oraz precyzyjna uprawa roli są zamienne, a najistotniejsze jest oferowanie rozwiązań, które faktycznie pozwolą wejść producentom rolnym na wyższy poziom prowadzenia swojej działalności. Dodatkowo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju1 wskazuje, że rolnictwo 4.0 skupia się na czterech obszarach: pomiarach bazujących na geolokalizacji, działaniu opartym o robotykę, transmisji danych wykorzystującej big data oraz czasie, w kontekście którego ważne są urządzenia autonomiczne.

Rolnictwo 4.0 zbiera jak w soczewce wszystkie najważniejsze wyzwania i kierunki branży. W odpowiedzi John Deere oferuje rolnikom rozwiązania kompleksowe i maksymalnie praktyczne, a przede wszystkim optymalizujące pracę dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu danych.

Rozpoczęcie przygody z rolnictwem 4.0 nie musi być skomplikowane. Potrzebne są zaledwie cztery składowe technologii rolnictwa precyzyjnego:

Szczegółowe informacje o wszystkich z powyższych technologii można otrzymać u swojego dealera.

Rolnictwo inteligentne jest na wyciągnięcie ręki. Jak otrzymać dofinansowanie?

Aby ułatwić sobie start w świecie rolnictwa precyzyjnego, warto skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań. Jak wygląda kwestia konkretnych korzyści finansowych z takiego działania? Według raportu NCBR z 2023 roku „Rolnictwo 4.0. Identyfikacja trendów technologicznych”2, w Polsce aż 90% rolników stosujących technologie z obszaru Rolnictwa 4.0 uważa, że ich wdrożenie było dla nich opłacalne.

John Deere proponuje dwa rozwiązania, które są wsparciem na dobry start w rolnictwie 4.0:

Dofinansowania pomogą zwiększyć decyzyjność i sprawczość nad działaniami w swoim gospodarstwie, a w tym również włączyć się w tworzenie innowacji na poziomie krajowym. Raport NCBR pokazuje, że aż 100 największych polskich firm z branży rolno-spożywczej jest odpowiedzialnych za 95% ogółu innowacji w rolnictwie. Dziś każdy może włączyć się w proces innowacyjnych zmian.

 

Źródło: John Deere

1 „Rolnictwo 4.0 – początek rewolucji?”, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, gov.pl.

Exit mobile version