Rolnictwo precyzyjne sposobem na oszczędności i większą skuteczność w ochronie roślin

Coraz więcej rolników stawia na rolnictwo precyzyjne. W ten sposób chcą oni zmaksymalizować plony a jednocześnie zminimalizować użycie środków ochrony roślin. Rolnictwo precyzyjne jest nowoczesną metodą uprawy, która wykorzystuje analizę danych i technologię. Cel: zwiększenie wydajności i nowoczesności gospodarstw rolnych.

Centralnym aspektem rolnictwa precyzyjnego jest ukierunkowane stosowanie środków ochrony roślin. Rolnicy wykorzystują do tego czujniki, drony i satelity. Dzięki tej technologii monitorują stan swoich pól, uzyskując w ten sposób istotne informacje o zapotrzebowaniu na środki ochrony roślin. W rezultacie stosowanie środków chemicznych można ograniczyć do konkretnych obszarów, maksymalizując plony, zmniejszając negatywny wpływ na środowisko i obniżając koszty.

Mapy aplikacyjne oparte na danych satelitarnych pozwalają rozpoznawać różne strefy i wykorzystywać je do stosowania środków ochrony roślin zgodnie z potrzebami danych fragmentów pola. Moduł Crop View od 365FarmNet pozwala szybko i łatwo generować mapy aplikacyjne dla wysiewu, nawożenia i ochrony roślin.

Rolnictwo precyzyjne w połączeniu ze środkami ochrony roślin ma zatem potencjał, aby uczynić rolnictwo bardziej zrównoważonym – kombinacja ta jest również korzystna dla konsumentów, ponieważ sprzyja jakości i bezpieczeństwu żywności. Podsumowując, rolnictwo precyzyjne staje się coraz ważniejsze, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na żywność bez dodatkowego obciążania środowiska. W połączeniu z wydajnym stosowaniem środków ochrony roślin jest to znaczący krok w kierunku zrównoważonego rolnictwa dzięki nowoczesnym technologiom.

Stosowanie środków ochrony roślin jest jedną z najważniejszych praktyk w nowoczesnym rolnictwie. Pozwala ona bowiem zmaksymalizować plony i zminimalizować straty w uprawach spowodowane przez szkodniki i choroby.

Nowoczesne technologie oprysku stanowią fundamentalną część dzisiejszego rolnictwa. Wspierają one rolników w optymalizacji ilości i sposobu wykorzystania środków chemicznych oraz w ograniczaniu do minimum negatywnego wpływu na środowisko. Dzięki technologii GPS, czujnikom i cyfrowej informacji rolnicy przyczyniają się do wydajniejszego stosowania środków ochrony roślin i wspierania zrównoważonego rozwoju rolnictwa.

Strategie stosowania środków ochrony roślin

Dla stosowania środków ochrony roślin rolnicy mogą wykorzystywać różne strategie. Jedną z nich jest rolnictwo precyzyjne oraz zintegrowana ochrona roślin (Integrated Pest Management, IPM), która ma na celu utrzymanie populacji szkodników i chorób na akceptowalnym poziomie. W tym celu łączy się kontrolę biologiczną, metody uprawy i środki ochrony roślin.

Regularna rotacja środków ochrony roślin pomaga zapobiegać powstawaniu odporności u szkodników lub patogenów. Wykorzystywane są różne klasy substancji czynnych i miejsca aplikacji. Timing i dozowanie to zoptymalizowane stosowanie środków ochrony, które odbywa się na podstawie prognoz pogody, modeli szkodników i chorób oraz systemów monitorowania.

Bardzo ważna jest także wiedza i doświadczenie rolników w zakresie ochrony upraw. Szkolenia i doradztwo to niezastąpione elementy innowacyjnego rolnictwa. Aktualnie rolnicy mogą korzystać z wielu szkoleń i porad ekspertów w zakresie środków ochrony roślin. Ponadto dostępne są szkolenia na temat cyfryzacji rolnictwa – takie szkolenia organizuje także platforma cyfrowa 365FarNet – tu sprawdzisz szczegóły…

 

Źródło: 365FarmNet