Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Rolnicza hala magazynowa – gwarancja bezpieczeństwa maszyn?

 Polskie rolnictwo coraz częściej korzysta ze zdobyczy technologii – nowoczesne maszyny ułatwiające pracę nie należą już do rzadkości na wsi. Ponieważ urządzenia tego typu stanowią dużą inwestycję, a ich garażowanie zapewnia dłuższą żywotność, warto zadbać o odpowiednie miejsce do ich przechowywania.

 

Pojazdy i maszyny rolnicze, bez których nie może obejść się obecnie żadne większe gospodarstwo rolne, to niemały wydatek. Nowoczesne ciągniki, kombajny, czy inny sprzęt ułatwiający wykonywanie prac na roli, musi więc być garażowany – to nie tylko gwarancja przedłużenia ich żywotności, ale również duża wygoda w sytuacji, kiedy takie maszyny trzeba serwisować. Tradycyjne budynki gospodarcze wznoszone z cegieł, pustaków lub drewna powoli odchodzą do przeszłości, a na polskich wsiach coraz częściej widuje się hale stalowe, które mogą mieć wiele zastosowań – od magazynów na płody rolne i pasze, poprzez chlewnie i obory, aż po garaże dla sprzętu rolniczego.

 

Warunki przechowywania maszyn

Maszyny i urządzenia rolnicze są użytkowane przez stosunkowo krótki okres czasu w ciągu roku. Po zakończonych pracach polowych konieczne jest jednak ich dokładne oczyszczenie z resztek ziemi i roślin oraz konserwacja. Najlepszym miejscem do przechowywania tego typu sprzętu jest zamknięte pomieszczenie o twardym podłożu, które skutecznie zabezpieczy maszyny przed szkodliwym działaniem wiatru i śniegu. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń o skomplikowanej budowie i konstrukcji najbardziej narażonej na wilgoć.

Właśnie dlatego coraz częściej jako miejsce garażowania maszyn rolniczych wykorzystywane są hale stalowe. Dawniej rolnicy decydujący się na takie rozwiązanie musieli adaptować na swoje potrzeby projekty przeznaczone dla działalności przemysłowej. Dziś producenci obiektów stalowych mają w swojej ofercie specjalną propozycję również dla rolników, a do największych zalet hal stalowych należą z pewnością solidne wykonanie, szybka realizacja i stosunkowo niskie koszty wzniesienia obiektu.

 

Obiekt na miarę potrzeb

Hale stalowe mogę mieć niemal dowolną wielkość, a ograniczona jest jedynie przestrzeń pomiędzy podporami, czyli jej szerokość. Zazwyczaj jednak wynosi ona od 8m (w przypadku konstrukcji wykorzystującej proste dwuteowniki) do prawie 50m (przy konstrukcjach kratownicowych). Większa niż 35 m odległość pomiędzy podporami sprawia, że całość należy dodatkowo wzmocnić, a to pociąga za sobą dodatkowe koszty – warto więc już na etapie projektowania hali rozważyć możliwość dostawienia dodatkowych słupów. Długość obiektu można dowolnie modyfikować dostawiając kolejne przęsła. Jedyne ograniczenie stanowi tylko wielkość terenu, na którym powstaje hala.

Dużą zaletą takich obiektów jest również krótki czas ich wznoszenia, który zazwyczaj wynosi od 6 do 8 tygodni. Ponadto niektóre firmy mają w swojej ofercie gotowe stopy fundamentowe, a inne – jak np. BORGA – także belki podwalinowe zajmujące przestrzeń pomiędzy podłożem, a ścianą. Oba te rozwiązania znacznie przyspieszają czas montażu i wznoszenie całego obiektu.

 

Podsumowanie

Hale stalowe są stabilne i odporne na korozję, dzięki specjalnym zabezpieczeniom oferowanym przez producenta. Ponieważ mogą mieć dowolną niemal wielkość, dostosowanie ich rozmiarów na potrzeby konkretnego gospodarstwa nie sprawia żadnej trudności, a specjalna włóknina montowana pod blachą dodatkowo zapobiega skraplaniu się pary wodnej zapewniając optymalną wilgotność. Jest to więc idealne rozwiązanie dla wszystkich rolników poszukujących bezpiecznego miejsca na przechowywanie maszyn.

BORGA/artykuł sponsorowany

 

Exit mobile version