Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

ROPA prezentuje – Pantera nadchodzi.

 

Już na pierwszy rzut oka Pantera robi wrażenie. Potężne i niespotykane są przede wszystkim jej nowe opony Michelin. Nowe ogumienie na przedniej osi 800/70 R38 Ultraflex/CHO i 900/60 R38 Ultraflex/CHO na tylnej umożliwia długotrwałą dbałość o podłoże. Przy maksymalnym załadowaniu zasobnika potrzebne jest tylko 2 bar ciśnienia w oponie. Grunty orne chronione są również dzięki jednoczesnym ulepszeniu właściwości tłumiących i polepszonemu komfortowi jazdy w klasie 2-osiowych kombajnów. Krótko rzecz ujmując, duży rozmiar opon (średnica 2050 mm) oferuje pewność użycia nawet przy mokrym podłożu.

Imponująca jest również nowa taśma wyładowcza, która znajduje się między obiema osiami bezpośrednio za przegubem ramy. Jest specjalnie wydłużona, dlatego również 3-krotnie składana. Posiada 1400 mm szerokości, co ułatwia układanie 10 metrowych pryzm i bezproblemowy przeładunek na pojazd transportujący. Zabieraki o długości 150 mm gwarantują lepszą wydajność w transporcie przy krótkim czasie rozładunku. Automatyczne napełnianie zasobnika umożliwia, bez względu na warunki kopania, optymalną trakcję przy odpowiednim rozłożeniu ciężaru. Dzięki dwóm czujnikom ultradźwiękowym mierzy się zawartość zasobnika, zsumowane ładunki (również proporcjonalnie) zostają automatycznie zapisane w systemie.

Optymalny wgląd na agregat wyorywujący, przy wygodnej i odpowiadającej fizjonomii pozycji siedzącej, zapewnia nowa kabina euro z wyraźnie ulepszoną regulacją. Przyjazne wyposażenie nowej kabiny jest, w połączeniu z izolacją dźwięków, gwarancją przyjemności prowadzenia. Praktyczny i jasny w obsłudze jest również wielofunkcyjny terminal z kolorowym wyświetlaczem i wizualną kontrolą pracy poszczególnych jednostek. Godne uwagi są także ergonomicznie ułożone elementy obsługi w połączeniu z nowym wielofunkcyjnym joystickiem ROPA (zintegrowany z mini joystickiem). To wszystko stwarza wspaniałe miejsce pracy na miarę ekstraklasy.

Przenoszenie energii w kombajnie euro-Panther z silnikiem o mocy 530 PS / 390 KW (Mercedes Benz 6-cylidrowy z AdBlue i SCR KAT euro-Mot 4) jest jeszcze bardziej wydajne, przy czym zmniejsza się zużycie paliwa. Maksymalny moment obrotowy wynosi ni mniej ni więcej jak 2450 nm a przeniesiony zostaje dzięki zoptymalizowanemu stopniowi działania nowego napędu Rexroth, przy prostoliniowym prowadzeniu wałów kardana na obu osiach. Duże planety osi przekładają wysoki moment obrotowy na odpowiednio duże koła. Podczas pracy na polu euro-Panther osiąga prędkość 15 km/h, w trakcie jazdy po drodze zwinnie dochodzi nawet do 32km/h.

Jedyne w swoim rodzaju wśród kombajnów do zbioru buraków cukrowych jest automatyczne poziomowanie maszyny na stoku, które następuje przy pomocy 4 cylindrów hydraulicznych i sensoryki. Cała maszyna pochyla się na zboczu i przez to zatrzymuje się w poziomie tak, że agregat wyorywujący pozostaje cały czas w trybie wyorywania. W zależności od stopnia nachylenia maszyna sama dostosowuje się do poziomu stoku, co w odróżnieniu do innych kombajnów zapobiega jej przechyleniu. Zdecydowanie poprawia to komfort jazdy, gdyż operator zawsze pozostaje w prostej pozycji siedzącej i nie grozi mu ześlizgnięcie z siedzenia.

Za dodatkowe odciążenie podczas procesu wyorywania odpowiada najnowsze oprogramowanie zamontowane w maszynie, które posiada liczne automatyczne parametry kontroli. Element oprogramowania stwarza możliwość do zapisania i przeniesienia ustawień maszyny. Zmieniające się na kombajnie euro-Panther dyżury umożliwiają operatorowi zapisanie jego indywidualnych ustawień wyorywacza, czyszczenia czy nawet klimatyzacji. Za pomocą przenośnej pamięci USB podłącza się do komputera kolejny operator i tym samym ładuje swoje ostatnie ustawienia. Dzięki temu nie traci on czasu na każdorazowe ustawianie parametrów maszyny, a tym samym polepsza wydajność i osiągi na polu.

Również w kwestiach techniki wyorywania ROPA ustala nowe kryteria. Za główny cel obszernej pielęgnacji przyjęto maksymalizację wydajności z buraka przy równoczesnej redukcji kosztów użytkowania. ROPA, próbując sprostać wymaganiu zbierania buraków z główką jednakże bez liści, znalazła rozwiązanie, które w równej mierze bierze pod uwagę wymagania plantatorów, usługodawców i cukrowni! ROPA Micro-Topper wykazał się po testach praktycznych przekonującymi wynikami i zaczął być produkowany seryjnie. ROPA oferuje za pomocą systemu Micro-Topper pełne wykorzystanie plonu buraka cukrowego. Powołując się na łańcuch wartości, mając przy tym na uwadze koszty użytkowania, dzięki Micro-Topper możliwe jest osiągnięcie najwyższych możliwych zysków bez dodatkowych środków.

ROPA wprowadza na rynek nowoopracowane lemiesze, które mogą być regulowane na pod względem odległości oraz pod kątem na 6 pozycjach. Dopasowanie ich w sposób właściwy na różnym podłożu redukuje zawartość ziemi i prowadzi do ostrożnego obchodzenia się z burakami.

Wydajność gwarantuje również nowy i inteligentny trójpunkt zintegrowany z systemem pomiaru. Umożliwia on delikatne kierowanie w celu utrzymania optymalnej głębokości wyorywania. Za zaletę można podać jeszcze lepszą pracę wyorywacza, przy jednoczesnej redukcji strat w wyorywaniu.

źródło: ROPA Polska

Exit mobile version