Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Specjaliści UNII podpowiadają: odpowiednia uprawa przedsiewna podstawą wysokich plonów

Właściwa uprawa gleby przed siewem zapewnia terminowe i równe wschody roślin. Szybkie skiełkowanie oraz prawidłowy rozwój początkowy jest istotnym czynnikiem w budowaniu wysokiego plonu. Pole przed siewem powinno być równomiernie uprawione na całej powierzchni przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej struktury. Specjaliści firmy UNIA podpowiadają jakie maszyny i w jakim wyposażeniu rekomendują w zakresie uprawy przedsiewnej.

Efektywnym rozwiązaniem są bierne agregaty uprawowe łączące w sobie wiele narzędzi. Pozwalają na uprawę najcięższych gleb w jednym przyjeździe po orce. W stosunku do agregatów aktywnych mają mniejsze zapotrzebowanie na moc, a praca nimi jest znacznie wydajniejsza. Dobry agregat powinien utrzymywać stałą głębokość pracy, równomiernie kruszyć bryły, wyrównywać powierzchnię oraz konsolidować uprawioną glebę.



ZNIWELOWANIE NIEKORZYSTNEGO ZAGĘSZCZENIA KOŁAMI CIĄGNIKA

Pierwszym elementem agregatów uprawowych oddziałującym na glebę bezpośrednio za ciągnikiem są spulchniacze śladów, które unoszą, spulchniają i równają glebę zagęszczoną kołami. Aby zminimalizować niekorzystne ugniatanie gleby warto wyposażyć traktor w koła bliźniacze.

WSTĘPNE WYRÓWNANIE POWIERZCHNI

Stosowane w agregatach uprawowych przednie płozy i włóki mają za zadanie wstępnie zniwelować oraz rozkruszyć większe bryły. Dzięki wyrównanej powierzchni wszystkie zęby będą pracować z taką samą głębokością. Przednia płoza stosowana w agregatach UNIA posiada prostą, solidną i niezawodną konstrukcję. Jako opcję w agregacie ATLAS można zastosować włókę łopatową. Składa się z płyt o szerokości 150mm zamontowanych na sprężystych zębach, które podczas pracy wibrują.

PRZEDNI WAŁ STRUNOWY

Zadaniem przedniego wału strunowego jest kruszenie dużych brył jeszcze przed sekcją zębową. W agregatach UNIA stosowany jest wał o średnicy 400mm. Struny są zakręcone względem osi, dzięki czemu wał jest mniej podatny na zapychanie i zaklejanie, a efekt kruszenia jest jeszcze lepszy. W agregatach MAX zamiast przedniego wału strunowego można zastosować przednią listwę wyrównującą, jest to rozwiązanie dla lżejszych gleb.

SEKCJA ZĘBOWA

Ważną kwestią przy zakupie agregatu uprawowego jest dobór odpowiedniej sekcji zębowej. W zależności od potrzeb gleby i prowadzonych upraw w gospodarstwie agregaty MAX i ATLAS II można wyposażyć w cztery sekcje zębowe do pracy w każdych warunkach.

Sekcja zębów SV

Sekcja składa się z czterech rzędów zębów sprężynowych o szerokości redliczki 45mm. Przeznaczona na gleby od lekkich do średnio-ciężkich. Wąska redlica nie wyciąga na powierzchnie mokrych cząsteczek, dzięki czemu gleba zachowuje wilgoć. Jest to szczególnie ważne w wiosennej uprawie pod rośliny jare.

Sekcja zębów SX

Dwa rzędy zębów wyposażonych w szerokie redlice, które zapewniają pełne podcięcie profilu glebowego na zadanej głębokości, dzięki czemu powstaje jednolite łoże siewne. Trzon redlicy zamontowany jest na podwójnej sprężynie. Sekcja świetnie sprawdzi się w przygotowaniu gleby pod rzepak i zboża ozime.

Sekcja zębów SZ

Sekcja SZ różni się od SX zabezpieczeniem przeciw kamieniom. Elementy robocze zabezpieczone są zrywalnymi śrubami. Główną zaletą takiego rozwiązania jest ciągłe utrzymanie dokładnie takiej samej głębokości pracy. Zęby nie są zalecane do pracy na glebach mocno zakamienionych.

Sekcja zębów SE

Trzy rzędy zębów podcinają i mieszają glebę na całej szerokości. Ta sekcja znajdzie zastosowanie na ciężkich i zakamienionych glebach. Doskonale spulchnia i kruszy bryły. Świetnie sprawdzi się w uprawie pod rośliny okopowe.

 

KONSOLIDACJA

Pole po uprawie powinno zostać ponownie zagęszczone. Zapewnia to odpowiedni kontakt nasion z glebą, umożliwia poprawny podsiąk kapilarny wody. Dodatkowo odpowiednia konsolidacja gleby przez wały pozwala na pominięcie etapu osiadania gleby. Po jednym przejeździe ciężkim agregatem, pole jest gotowe do siewu, pozwala to zaoszczędzić czas i szczególnie ważną wilgoć. Agregaty UNIA w zależności od potrzeb mogą być wyposażone w wały strunowe lub wały crosskill.

Kombinacja dwóch wałów – crosskill 320mm i strunowy 280mm. Takie połączenie znajdzie zastosowanie na glebach średnio zwięzłych, przedni wał kruszy i zagęszcza, a tylny wał nadaje stateczną strukturę i wyrównuje powierzchnię. Wały stosowane w agregatach MAX CS.

Podwójny wał crosskill-crosskill o średnicy 320mm to ciężka kombinacja dwóch wałów złożonych z pierścieni crosskill. Jest ona idealnym rozwiązaniem na ciężkie i zwięzłe gleby. Wały zachodzą na siebie eliminując problem zaklejania. Listwa wyrównująca ostatecznie wyrównuje powierzchnię pola.

Agregat ATLAS II wyposażony może zostać w wał crosskill-crosskil o większej średnicy 400mm.

 

OSTATECZNE WYRÓWNANIE POWIERZCHNI

Uzębiona tylna włóka ostatecznie wyrównuje wszystkie niedoskonałości. Dociskana do powierzchni gleby dwoma sprężynami niweluje powierzchnię. Dzięki zachowaniu odpowiedniej odległości od wałów gleba nawet przy wysokich prędkościach nie jest przerzucana za włókę, stanowi ona swego rodzaju deflektor.

 

Źródło: UNIA

 

Exit mobile version