Szybkie przezbrojenie kombajnu na rzepak, jęczmień i podstawowe zboża

Coraz bardziej kapryśne okna pogodowe, nałożenie się na siebie małych i dużych żniw skłaniają do szukania kombajnu uniwersalnego. Takiego, który pozwoli szybko przestawić maszynę z rzepaku i jęczmienia – na zboża podstawowe i inne gatunki. Sprawdźmy jakie rozwiązania pomogą operatorowi kombajnu w szybkim przygotowaniu maszyny od zbioru różnych rodzajów upraw.

Tegoroczny przebieg pogody: majowe upały, momenty suszy oraz lokalne opady deszczu spowodowały zaburzenia w wegetacji zbóż. Zatarł się dotychczasowy podział na żniwa małe i duże. Gotowość zbiorczą uzyskały ozime prawie równocześnie: rzepak, jęczmień i zboża podstawowe – pszenica, pszenżyto. Ba, nawet jare mieszanki zbożowe.

Jednoczesne ogarnięcie takiego szerokiego frontu robót, przy dodatkowo krótkich oknach pogodowych – to nie lada wyzwanie logistyczne. Z pomocą przychodzi rodzina kombajnów CLAAS. Maszyny te, od największych z serii LEXION, poprzez TRION i najnowszą serię EVION – dedykowaną do gospodarstw rodzinnych, już założenia konstrukcyjnego cechują się bardzo dużą uniwersalnością i szybkością łatwością nastaw. Ważne aby maszyny tez, doskonale radziły sobie w trudnych warunkach np. zielony rzepak. Do tego dochodzi ich pełna kompatybilność z przyrządami żniwnymi (hederami) do różnych gatunków roślin.

Kilka słów o samych kombajnach

Odpowiednio ustawiony kombajn

Podczas regulacji kombajnu w zależności od rodzaju zbieranego gatunku, w pierwszej kolejności trzeba oprzeć się na elektronicznych systemach wspomagania. Pokładowe terminale kombajnów CLAAS mają wstępne nastawy do wielu roślin, co bardzo ułatwia start. Dodatkowo system CEMOS pozwoli podpowiedzieć i zoptymalizować wiele ustawień, odciążając operatora. W ramach pełnego pakietu CEMOS AUTOMATIC poszczególne funkcje spełniają swoją rolę optymalizując ustawienia maszyny do aktualnych warunków:

– CRUISE PILOT – reguluje prędkością zbioru;

– AUTO CROP FLOW – chroni całość maszyny i hederu przed przeciążeniami;

– AUTO CLEANING – steruje czyszczeniem, regulując otwarcie sit i obroty dmuchawy;

– AUTO SEPARATION – czuwa nad prędkością obrotów rotora i ustawieniem klap dla optymalnej separacji ziarna;

– AUTO TRESHING – jest odpowiedzialny za dobranie właściwej szczeliny na klepisku i obroty bębna młócącego.

Przypominamy podzespoły konstrukcyjne kombajnu, które podlegają modyfikacjom do pracy na innym gatunku rośliny. Dzięki opracowanej przez CLAAS uniwersalności maszyny, zmiany dokonuje się łatwo i w dużej części automatycznie. Szczegóły zostały przedstawione TUTAJ.

Młocarnia

Czas przezbrajania z jednego rodzaju rośliny na inny jest krótki. Dlaczego? Bo wszystkie elementy główne młocarni pozostają w maszynie. W razie czego segmenty klepiska wstępnego można łatwo wyciągnąć przez chwytacz kamieni lub z boku maszyny.

Dla błyskawicznej reakcji na zmianę rodzaju roślin w obszarze omłotu, operator może z zewnątrz ręcznie włączać klapę klepiska wstępnego i klepiska młocarni. Warto zaznaczyć, że w opcji klapa klepiska młocarni jest również dostępna z regulacją hydrauliczną. Można ją obsługiwać wygodnie z kabiny; jest zintegrowana z CEMOS AUTO THRESHING.

W klepisku znajduje się ponadto wychylna listwa domłacająca. W razie przejścia na inny rodzaj roślin można ją regulować hydraulicznie poprzez CEBIS z kabiny operatora. Przestawiane klepisko pozwala pracować w trudnych warunkach, np. podczas zbioru jeszcze niezasuszonych, zielonych łodyg rzepaku, co chroni maszynę przed zapchaniem.

Do dyspozycji jest kilka wariantów klepiska i zestawów do przezbrajania. Zależnie od rodzaju powierzchni zbioru można znaleźć idealną młocarnię do ryżu, kukurydzy, roślin strączkowych i zbóż o wysokich lub niskich plonach.

Liczbę obrotów bębna młócącego można wygodnie dostosować do wszystkich warunków i rodzajów roślin. CLAAS wprowadził także synchronizację regulacji liczby obrotów bębnów. Można ją przestawiać bezstopniowo w CEBIS w zakresie od 330 do 930 obr./min. Liczba obrotów bębna przyspieszającego, bębna młócącego i doprowadzającego podlega wówczas płynnym zmianom i jest zgrana w czasie. Stwierdzono, że tego rodzaju synchroniczna praca bębnów pozwala uzyskać ziarno wysokiej jakości.

Dodajmy też, że kombajny serii TRION oraz LEXION posiadają standardowo zamknięty bęben. To pozwala skrócić czas przezbrajania na kukurydzę.

Układ oddzielania finalnego

Po wymłóceniu dalszej obróbce podlega mieszanina słomy, ziarna i plew. Przechodzi ona do sekcji rotorowych. Poprzez CEBIS można hydraulicznie zmieniać dopasowanie powierzchni separacji ziarna. Regulacji podlegają aż cztery segmenty rotora. To rozwiązanie świetnie sprawdza się m.in. podczas jazdy po falistym terenie, automatycznie reagując na przechyły poprzeczne kombajnu i automatycznie otwierając/domykając klapy. W ten sam sposób – sterując klapami – można regulować separacją ziarna.

Później, dla jeszcze lepszego oddzielania ziarna i odciążenia skrzyni sitowej, biomasa trafia przez oddzielną półkę zwrotną na podsiewacz. Dalej przez stopnie opadania dostaje się do sit.

Zarządzanie słomą

Podczas bieżących żniw trzeba myśleć o kolejnych zasiewach. Rozdrobiona słoma staje się cennym nawozem organicznym, budującym zawartość próchnicy. W kombajnach CLAAS może być wbudowany siekacz z uniwersalnymi nożami. Nie trzeba wtedy ich wymieniać, przechodząc między rzepakiem, zbożem tradycyjnym czy kukurydzą. To także odciąża operatora.

Zakresy prędkości siekacza można oczywiście zmieniać bez wychodzenia z kabiny, a opcjonalne czujniki dopasowania kierunku wyrzutu słomy zatroszczą się, by została ona równomiernie rozprowadzona na polu nawet, gdy wieje boczny wiatr.

Przyrząd żniwny może być uniwersalny

Uniwersalność kombajnu wspomaga także odpowiedni przyrząd żniwny. Kombajny CLAAS automatycznie rozpoznają przyłączony heder. Wielofunkcyjne przystawki radzące sobie dobrze z różnymi gatunkami roślin to:

VARIO – najlepszy wybór do standardowych rozwiązań

Jest najlepszym wyborem do standardowych rozwiązań. Świetnie daje sobie radę w zbożach podstawowych, ale sprawdza się przy gatunkach łatwo się osypujących: rzepaku, prosie, gryce itp.

Urządzenie łatwo przezbroić z trybu standardowego zbożowego, bo blachy do rzepaku są zintegrowane w stole przystawki. Dodatkowo montaż kosy do rzepaku odbywa w bardzo prosty sposób.

VARIO oferuje bezstopniową drogę przesuwu 700 mm. Napęd belki kosy odbywa się przez przekładnię planetarną. Przy przesuwaniu stołu przyrządu żniwnego teleskopowo przesuwa się także wałek przegubowy napędu. Ślimak wciągający i napęd kosy są oddzielnie zabezpieczone sprzęgłami przeciążeniowymi.

Trzy największe modele VARIO 1380, 1230 i 1080 mają dzielony nagarniacz i ślimak wciągający oraz dzieloną belkę kosy. Wszystkie modele są wyposażone w dodatkową środkową parę czujników, co pozwalana na lepsze automatyczne kopiowanie ukształtowania terenu.

CONVIO FLEX – nisko przy ziemi

Przyrząd żniwny CONVIO FLEX wyposażony jest taśmę i elastyczną kosę. Pracować może ze zbożami,. Jest także skonstruowany dla takich roślin, które plonują nisko ziemi. To np. soja, grochy, łubiny czy bobowate drobnonasienne.

Maszyna jest seryjnie wyposażona w hydropneumatyczne odciążenie ACTIVE FLOAT. Rozwiązanie to umożliwia dopasowanie nacisku listwy nożowej na podłoże w zależności od warunków zbioru. Wszystko po to, aby minimalizować straty zbioru.

ROVIO – do zbioru kukurydzy na ziarno

Ten przyrząd żniwny jest skonstruowany do profesjonalnego zbioru kukurydzy. Maszyna zrywa kolby. Jej przepustowość jest o ok. 30% wyższa w porównaniu z poprzednią serią zrywaczy. Po dokupieniu odpowiedniego doposażenia, obsłuży

maxresdefault Szybkie przezbrojenie kombajnu na rzepak, jęczmień i podstawowe zboża

Mówiąc o słoneczniku, trzeba jednocześnie zaznaczyć, że uniwersalność kombajnów CLAAS i wielofunkcyjnych przystawek można wykorzystać również dla innych gatunków niż typowe rośliny małych czy dużych żniw. Polscy rolnicy coraz chętniej eksperymentują bowiem ze słonecznikiem, soją i bobowatymi.

Słonecznik to ciekawa alternatywa dla gorszych gleb. W 2020 r. uprawiano go w Polsce na 9,6 tys. ha, a rok później już na 19,5 tys. ha, a w 2023 r. już 54 tys. ha. Także areał soi podwoił się na przestrzeni ostatnich lat i wynosił 44 tys. ha w 2023 r.

Zmiana struktury upraw w Polsce postępuje. Choć nadal dominuje pszenica, to jednak spadek cen podstawowych zbóż skłania rolników do poszukiwania lepiej płacących gatunków. Tym więc bardziej cenna będzie uniwersalna maszyna żniwna, którą szybko można przygotować dla zbioru innej uprawy. Cała rodzina kombajnów CLAAS jest gotowa do takich wyzwań: nawet najmniejsze maszyny serii EVION, czy średnie TRION czerpią z wypróbowanych rozwiązań serii LEXION. Warto wziąć pod uwagę opcje ułatwiające szybkie przezbrojenie kombajnu do zbioru różnych roślin, Jest ważne przed zakupem maszyny a szczególnie teraz, kiedy rozpoczęła się kampania przedsmak.pl, w której można uzyskać atrakcyjny vourcher na dodatkowe wyposażenie w nowym kombajnie zamówionym do 30.09.2024.

 

źródło: CLAAS