Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Kärcher – zalety urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody

Podstawową zaletą stosowania urządzeń wysokociśnieniowych firmy Kärcher jest maksymalne skracanie czasu potrzebnego do wykonania prac czyszczących, nawet o 70% w porównaniu do tradycyjnych metod. W efekcie wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące zużywają nawet 9 razy mniej wody niż to jest konieczne przy tradycyjnych metodach czyszczenia, minimalizując problemy z zagospodarowaniem zużytej, brudnej wody. Dodatkowo dzięki myciu z użyciem gorącej wody oraz przy pomocy środków czyszczących Kärcher, skraca czas mycia o kolejne 40%, nie wymagając przy tym dużego zużycia wody i środka czyszczącego.

Urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody

W ofercie Kärcher można spotkać urządzenia podgrzewające wodę. Kotły tych urządzeń wysokociśnieniowych podgrzewają wodę poprzez spalanie oleju napędowego, opałowego, biodiesla jak również mogą być wyposażone w kotły elektryczne, które można wykorzystywać np. dużych kuchniach, basenach i innych pomieszczeniach zamkniętych. Przy pełnej wydajności i poziomie ciśnienia roboczego (około 700 l/h do 120 bar – urządzenie średniej klasy), woda pod wysokim ciśnieniem jest podgrzewana do maksymalnie 85 ° C. Przez zmniejszenie ilości wody, wytwarzana jest w nagrzewnicy do 155 ° C para wodna, która idealnie nadaje się do czyszczenia wszelkiego rodzaju powierzchni.

Zalety wysokiej temperatury wody

Energia cieplna odgrywa kluczową rolę w przyspieszeniu procesu czyszczenia i poprawia jego skuteczność. Oprócz działania mechanicznego (strumień wody pod wysokim ciśnieniem: punktowy, płaski, obrotowy), działania chemicznego i czasu, temperatura jest jednym z czterech współzależnych parametrów, które składają się na sukces procesu czyszczenia zgodnie z cyklem Sinner’a (model wymyślony przez dr Sinner do opisania procesów czyszczenia). Każdy wie z doświadczenia, że ​​ciepło lub ciepła woda jest ważne, na przykład, gdy próbuje się zmyć olej z naszych rąk. Mycie je zimną wodą – nawet jeśli używa się mydła – jest mało skuteczne. Pełnego efektu nie ma dopóty, dopóki nie wprowadzi się ciepłej wody.

Efekt ten odnosi się również do profesjonalnych prac czyszczących. Mycie wysokociśnieniowe przy użyciu ciepłej wody sprawia, że ​​brud i smary (oleje, tłuszcze) szybciej odspajane są od powierzchni i usuwane. Każdy wzrost o 10 ° C temperatury przyspiesza procesy chemiczne oraz zmniejsza o połowę czas reakcji. Praktyczne przykłady zastosowania począwszy od garażu lub warsztatu samochodowego po duże zakłady przemysłowe, pokazują, że używanie ciepłej wody może zmniejszyć całkowity czas czyszczenia nawet o 40%. Prowadzi to do obniżenia kosztów pracy. Innym kluczowym czynnikiem przemawiającym za stosowaniem urządzeń z podgrzewaniem wody jest skrócony czas suszenia. Powierzchnie, które są czyszczone ciepłą wodą pozostają w stanie lekkiego podgrzania i dlatego wysychają szybciej.

Skuteczność gorącej wody w walce z drobnoustrojami

O ile urządzenia wysokociśnieniowe bez podgrzewania wody uzyskują bardzo dobre efekty czyszczenia dzięki m.in. zastosowaniu środków czyszczących, o tyle urządzanie z podgrzewaniem wody mogą osiągnąć podobne rezultaty przy pomocy gorącej wody i mniejszej ilości chemii. W wielu przypadkach nie trzeba żadnego środka czyszczącego w ogóle. Zyskuje na tym nie tylko środowisko ale również portfel przedsiębiorcy.

Urządzenia wysokociśnieniowe są szczególnie popularne w branżach, w których wymagane jest utrzymanie wysokich standardów higieny i potrzeba skutecznego niszczenia bakterii i innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Naukowe badania wykazują, że urządzenia z podgrzewaniem wody pracują efektywniej niż urządzenia na wodę zimną powodując, że 70-80% wszystkich drobnoustrojów i patogenów można skutecznie usunąć. Przeprowadzona zaraz po myciu dezynfekcja (idealna temperatura 40 ° C) daje wspaniałe wyniki i gwarantuje bezpieczeństwo np. w produkcji rolnej czy w hodowli zwierząt np. dojarni. Innym powodem, dla którego rolnicy używają urządzeń z podgrzewaniem wody jest utrzymanie dzięki ich zastosowaniu temperatury pokojowej, istotnej dla trzymanych zwierząt np. młodego bydła czy piskląt, które są szczególnie wrażliwe na działanie niskich temperatur.

Łagodne dla wrażliwych powierzchni

Urządzenia z podgrzewaniem wody idealnie nadają się do najbardziej wymagających zadań, gdzie działania mechaniczne i środki czyszczące są niewystarczające. Korzystając z funkcji pary wytwarzanej w urządzeniach wysokociśnieniowych w temperaturze do 155 ° C, nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia można delikatnie usunąć bez konieczności stosowania środków czyszczących i dysz rotacyjnych, które charakteryzują się największą siłą działania mechanicznego. Ta procedura jest szczególnie odpowiednia dla czyszczenia powierzchni wrażliwych, gdzie pełny efekt czyszczenia można osiągnąć się przy znacznie niższym ciśnieniu roboczym, mniejszym wydatku wody i zastosowaniu dysz trójstopniowej czy parowej. Ponadto, tryb parowy jest przyjazny dla środowiska podczas usuwania powłok bitumicznych, farb, porostów czy glonów ponieważ mniejsze zużycie wody oznacza mniej ścieków do odprowadzenia. Ponadto warto pamiętać, iż użycie gorącej pary pozwala wyeliminować do 99% bakterii i zarazków.

Niezwykle wydajne

Najważniejszą zaletą urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody jest ich wysoki poziom efektywności ekonomicznej. Realne korzyści widoczne są wtedy, gdy urządzenie jest regularnie wykorzystywane przez firmy. Im dłużej i częściej korzysta się z urządzenia, tym bardziej oczywista staje się przewaga korzyści ekonomicznych.

Urządzenie wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody może kosztować co najmniej dwa razy więcej niż urządzenie bez podgrzewania wody z porównywalnymi parametrami pracy (ciśnieniem roboczym i wydatkiem wody). Jednak dzięki niższym kosztom pracy i eksploatacji, koszt zakupu jest bardzo szybko amortyzowany.

Powodem wysokiej ceny zakupu urządzeń z podgrzewaniem wody jest wysoki koszt poszczególnych podzespołów, przede wszystkim palnika. Ponadto, przy rozpatrywaniu kosztów utrzymania urządzenia, należy brać pod uwagę zwiększone zużycie energii systemu grzewczego. Jednakże koszty te bardzo szybko bilansowane są wysokimi oszczędnościami, jakie uzyskuje się na zmniejszonych kosztach eksploatacji i utrzymania. Wysokie koszty wytwarzania ciepła szybko niwelowane są oszczędnościami uzyskanymi na znacznie mniejszym zużyciu wody i środków czyszczących. Analiza rentowności pokazuje, że czas użycia urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem jest krótszy o kolejne 40% w porównaniu z urządzeniami bez podgrzewania. Nic więc dziwnego, że coraz więcej profesjonalistów decyduje się na urządzenia z podgrzewaniem wody.

źródło:  Kärcher

 

Exit mobile version