TRADUS poszerza funkcjonalności wskaźnika porównującego ceny używanych maszyn

Indeksy cen i narzędzia do porównywania ofert działały do tej pory w handlu używanymi samochodami poprawnie, jednak nabywcy i dealerzy ciężarówek, koparek i innych maszyn z drugiej ręki nie mogli korzystać z tego typu orientacyjnej pomocy. Na rynku używanych urządzeń brakowało dotychczas przejrzystości – przepełniali go pobierający wysoką marżę pośrednicy oraz dealerzy doliczający prowizję za renomę danej marki, co sprawiało, że tego typu platformy uchodziły za nieuczciwe i niebezpieczne.

TRADUS, międzynarodowa platforma oferująca używane pojazdy i maszyny ciężkie, wprowadziła w marcu br. algorytm pozwalający ocenić realną wartość danego pojazdu w porównaniu do średnich cen rynkowych. Początkowo rozwiązanie funkcjonowało w kategoriach transport i rolnictwo. Indeks cen świetnie wpisał się w potrzeby kupujących, dlatego TRADUS poszerzył jego zakres o kategorię „budownictwo”. Zakładany cel to znaczne ułatwienie zarówno kupującym, jak i sprzedającym, handlu używanym, ciężkim sprzętem.

Wraz z pojawieniem się algorytmu wartości rynkowej (TMV) dotychczasowa sytuacja uległa zmianie. TRADUS jako pierwszy zaoferował takiego typu rozwiązanie w handlu ciężkim sprzętem. Prawidłową wycenę danego produktu umożliwia analiza Big Data – dzięki niej kupujący i sprzedający mogą natychmiast stwierdzić, czy wyświetlana cena oferty jest niska, wysoka, czy też odpowiada aktualnej sytuacji rynkowej.

Indeks cen: Jak działa TMV?

TMV opiera się na inteligentnych algorytmach oraz Big Data. Poprzez ocenę aktualnych ofert rynkowych, transakcji i typowych cen katalogowych porównywanych maszyn, sztuczna inteligencja pomaga określić ich adekwatną wartość rynkową. Na te zaawansowane obliczenia mają wpływ tysiące parametrów cenowych, takich jak m.in. marka, model, typ napędu, moc silnika, rok produkcji oraz klasa emisji czy sprawności. Pod uwagę brane są także dodatkowe funkcjonalności, m.in wyposażenie, przebieg, godziny możliwej pracy, a nawet fizyczna lokalizacja maszyny.

Prowadzenie internetowej platformy handlowej wymaga od nas przede wszystkim znajomości Big Data i wiedzy o branży, w której działamy. Nasi specjaliści od danych oceniają wszystkie dostępne informacje, aby dostarczyć kupującym i sprzedawcom ważnych wiadomości o rynku i kierunkach jego rozwoju. Dzięki temu mogą oni skutecznie działać” – wyjaśnia Joost Goedhart, Sales Lead Europe w TRADUS.

Nowoczesne technologie w handlu elektronicznym

Po ponad pół roku od wprowadzenia TMV w kategoriach transport i rolnictwo okazało się, że kupujący doceniają możliwość korzystania ze wskaźnika cen. Analizując dane, TRADUS wykazał, że ogłoszenia maszyn z TMV są przez nich najczęściej wybierane. W celu określenia wpływu algorytmu na sprzedaż i ruch na stronie, firma porównała miesięczne wzrosty zainteresowania maszyn z TMV w 2019 roku z tymi w 2018 roku, a także z ogólnym rozwojem kategorii (transport lub rolnictwo).

Zauważyliśmy, że kategorie wspomagane algorytmem TMV osiągały średnio pięciokrotnie większe zainteresowanie internautów. Ponadto odnotowały o 100 procent wyższy wzrost od momentu wprowadzenia tego rozwiązania” – dodaje Joost Goedhart. „TMV gwarantuje przejrzystość i buduje zaufanie klientów. Obydwa te elementy stanowią podstawę dobrze prosperującego handlu. Indeks cen umożliwia kupującym szybkie i niezawodne oszacowanie cen. Decyzje dotyczące zakupów podejmowane są dzięki niemu szybciej. Z drugiej strony, także sprzedawcy zyskują wgląd w aktualną sytuację rynkową i cenową, dzięki czemu mogą obrać właściwą strategię lub łatwo określić wartość swoich zasobów”.

TMV jest obecnie dostępny w następujących kategoriach:

Transport Budowa Rolnictwo
  • Ciągniki siodłowe
  • Vany
  • Ciężarówki
  • Przyczepy
  • Naczepy
  • Autobusy
  • Pojazdy użyteczności publicznej
  • Koparki
  • Ładowarki
  • Platformy powietrzne
  • Żurawie
  • Uchwyty teleskopowe
  • Sprzęt do budowy dróg
  • Ciągniki
  • Zbiory

Źródło: TRADUS