Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Tunele foliowe niezbędne w ogrodzie

tunel ogrodniczy

tunel ogrodniczy

Ogród to miejsce, które większości z nas służy przede wszystkim do wypoczynku, zabawy i spotkań w gronie bliskich.

Ale nawet niewielki ogród to również miejsce ze sporym potencjałem jeśli chodzi o uprawę roślin. I to nie tylko tych ozdobnych, ale również jadalnych – owoców i warzyw. Jak hodować rośliny? Zdecydowanie po osłoną! To efektywny sposób na zaopatrzenie swojej rodziny w nowalijki, pomidory, ogórki, truskawki… Tunel foliowy to doskonałe rozwiązanie do każdego ogrodu i dla każdego ogrodnika, również tego początkującego. Jak go wybrać i jak użytkować?

Dlaczego tunele ogrodnicze to dobry pomysł?

Polska jest krajem z umiarkowanym klimatem, a pogoda w ostatnich latach bywa kapryśna i nieprzewidywalna. Tunele ogrodnicze pozwalają zminimalizować wpływ niekorzystnej aury na wzrost i wegetację roślin, chroniąc je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki tunelom foliowym możemy z powodzeniem uprawiać rośliny od końca lutego nawet do listopada.

Nie straszne im będą wiosenne i jesienne przymrozki, a także część szkodników. Zbiory owoców i warzyw są szybsze (średnio o 1 miesiąc) i najczęściej zdecydowanie obfitsze niż w przypadku uprawy prowadzonej bez osłony. Ponadto tunele ogrodnicze są lekkie i z łatwością możemy je przestawiać co sezon, dwa lub trzy – w zależności od intensywności upraw pod nim prowadzonych i stopnia zubożenia ziemi z tego faktu wynikającego.

Jak wybrać idealny tunel foliowy?

Na rynku jest sporo produktów w tej kategorii, pochodzących od różnych producentów. Tunele różnią się między sobą kolorami, gabarytami, cenami i… jakością. Ten ostatni jest oczywiście kluczowa w kontekście trwałości i funkcjonalności całej konstrukcji. Na co zwrócić uwag wybierając tunel do ogrodu?

Tunel foliowy spełniający wszystkie wymienione wyżej kryteria znajdziemy np. tutaj.

Tunel dobrze dopasowany do ogrodu

Tunele foliowe dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwala na dobranie ich gabarytów do powierzchni, którą dysponujemy. Decydując się na konkretne wymiary tunelu, weźmy pod uwagę odpowiednią ilość przestrzeni wokół nich – powinniśmy móc swobodnie wchodzić do środka, a także mieć możliwość obejścia całej konstrukcji, choćby w celu sprawdzenia mocowań, czy odsłonięcia dodatkowych otworów wentylacyjnych („okienek”). Dopasowując tunel foliowy do ogrodu możemy również wybrać optymalny jego kolor.

Tunele najczęściej dostępne są w kolorach: zielonym i białym. Zielony tunel wtopi się w ogród pełen… zieleni, a biały będzie estetycznie wyglądał np. na tle budynku gospodarczego, czy tynkowanego garażu lub innej architektury ogrodowej, utrzymanej w jasnej kolorystyce.

Warto pamiętać, że jeśli chcemy rozpocząć ogrodnicze prace w tunelu w lutym – powinniśmy go postawić najpóźniej jesienią. Dlaczego? Ze względów czysto praktycznych! W styczniu i lutym gleba będzie jeszcze zamarznięta i trudne lub wręcz niemożliwe może okazać się bezpieczne posadowienie / zakotwiczenie konstrukcji tunelu w ziemi.

artykuł promocyjny

Exit mobile version