Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Ulepszony system zarządzania automatycznym żywieniem Lely Vector

Hodowcy bydła mlecznego i mięsnego mają dostęp do większej liczby informacji i posiadają większą kontrolę nad procesem żywienia i jego efektami. W ten sposób możliwe jest zwiększenie zwrotu z inwestycji. W oparciu o opinie użytkowników firma Lely dokonała zmian w strukturze całego oprogramowania. Ustawienia i analizę dawek można przeprowadzać na komputerze stacjonarnym, smartfon natomiast służy do zarządzania bieżącymi działaniami. Oprogramowanie dostępne jest dla wszystkich dotychczasowych i nowych użytkowników systemu Vector.

 

Korzystanie z robota mieszająco-zadającego Lely Vector oraz systemu zarządzania Lely T4C pozwala hodowcom zoptymalizować stosowaną strategię żywienia. Dzięki systemowi Vector każda grupa zwierząt otrzymuje odpowiednią dawkę kilka razy w ciągu dnia. Każda grupa zwierząt w stadzie otrzymuje właściwą ilość paszy dostosowaną do wieku i fazy cyklu laktacji. System Lely Vector ogranicza potrzebne nakłady pracy, pozwala obniżyć koszty paszy i zużycie paliwa oraz dostarcza krowom świeżej paszy, pomagając im zachować zdrowie i wysoką produktywność.

 

Komputer i smartfon

Wersja systemu do zarządzania Lely T4C na komputer zawiera raporty podające bardziej dokładne informacje o kosztach żywienia w stosunku do wielkości produkcji mleka i mięsa. Raporty te pomagają hodowcom bydła mlecznego i mięsnego ocenić precyzję i skuteczność doboru dawek paszy oraz podejmować decyzje w oparciu o informacje dostarczane w czasie rzeczywistym. Dostępność takich informacji jest szczególnie przydatna w przeprowadzanym wspólnie z doradcami żywieniowymi planowaniu i ocenie dawek paszy i strategii żywienia. Oprogramowanie na smartfon zostało opracowane pod kątem codziennego użytkowania. Służy ono do zarządzania systemem żywienia Vector i pozwala użytkownikom na bieżąco kontrolować sytuację i podejmować odpowiednie działania.

 

Łatwiejsze użytkowanie

Lely wykorzystuje opinie wielu użytkowników do wprowadzania zmian ułatwiających korzystanie z oprogramowania T4C. Aby poprawić precyzję zadawania paszy, do chwytaka przypisano domyślne ustawienia dla niemal wszystkich rodzajów pasz. Na ich podstawie urządzenie pobiera paszę dokładnie w takiej ilości, jaka wymagana jest do uzyskania wymaganej masy. Ustawienia dawek dotyczące poszczególnych grup zwierząt można wprowadzać za pośrednictwem jednego ekranu o przejrzystym układzie. Hodowcy bydła mięsnego mogą również zadawać paszę zwierzętom zgodnie z indywidualnymi wykresami przybierania na masie. System Vector automatycznie dobiera dawki do wieku zwierząt.

 

Wyższy zwrot z inwestycji w system żywienia

Nowe oprogramowanie zostało opracowane tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępną paszę. Zapewnia więcej możliwości konfiguracji kolejności załadunku i procesu mieszania, pozwalając uzyskać lepiej wymieszane porcje. Zwiększono także maksymalną liczbę grup żywieniowych i rodzajów paszy, tak aby żywienie wszystkich zwierząt odbywało się zgodnie z ich potrzebami. Istnieje również możliwość wprowadzenia minimalnej wysokości paszy w zależności od pory dnia. W ten sposób system można dostosować do dziennych zmian w poborze paszy spowodowanych dojem (jeżeli w oborze znajduje się hala udojowa), wypasem, warunkami atmosferycznymi, konserwacją maszyn itp. Zadawanie krowom paszy w pełni zgodne z ich potrzebami pozwala ograniczyć do minimum straty ilościowe i jakościowe paszy oraz zapewnić maksymalny zwrot z inwestycji.

 

Więcej informacji dotyczących nowego oprogramowania Lely Vector można uzyskać, kontaktując się z wybranym Lely Center.

 

Źródło: Lely 

Exit mobile version