Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

UNIA GROUP – z łąki pod folię

SKOSIĆ…

Pierwszym i niezbędnym ogniwem łańcucha produkcyjnego sianokiszonki jest kosiarka. Maszyny listwowe zostały już praktycznie wyparte z szerszego zastosowania przez znacznie wydajniejsze o działaniu rotacyjnym. Z kolei wśród kosiarek z wykorzystaniem siły odśrodkowej tendencja ukierunkowuje się na mniej energochłonne maszyny dyskowe. Nadal jednak zaleca się korzystanie z bębnowych kosiarek na gruntach zakamienionych i utrzymanych w kiepskiej kulturze. UNIA GROUP oferuje zarówno maszyny górnonapędowe MEWA oraz dolnonapędowe ALKA.

 

SPULCHNIĆ, PRZETRZĄSNĄĆ…

Tematem wielu dyskusji i rozważań jest stosowanie zintegrowanego z kosiarką kondycjonera. Przy przeznaczeniu trwałych użytków zielonych pod kątem produkcji sianokiszonki argumentacja na tak bierze jednak górę. Zdecydowanie korzystniejszy jest jednorazowy przejazd kosiarką z kondycjonerem niż osobny kosiarką i przetrząsarką. Przeszkodą może być jednak brak wystarczająco mocnego ciągnika w parku maszynowym gospodarstwa. Warto pamiętać, że przetrząsarka pracuje na podobnej zasadzie jak kondycjoner palcowy. Wszystkie kosiarki produkcji UNII GROUP mogą współpracować z firmowym spulchniaczem pokosu.

W przypadku roślin motylkowych zaleca się używanie kondycjonera walcowego, w który możemy wyposażyć wszystkie kosiarki dyskowe UNII GROUP. W razie braku zgniatacza pokosu lepiej kondycjonować zielonkę palcami spulchniacza niż przetrząsarki.

Cenne listki roślin motylkowych są bowiem wówczas mniej podatne na oderwanie od łodyg. Przesychanie zielonki w pokosie pod wpływem słońca i wiatru, przyjmując nawet wyłącznie sprzyjające warunki pogodowe, jest najbardziej ekonomiczne. Im dłuższe jednak przebywanie koszonki na łące, tym większe straty cennych składników pokarmowych. Dobór oraz czas między przejazdami sprzętu przygotowującego zielonkę do sprasowania jest zatem kwestią kompromisu. Rolnicy decydujący się na wybór przetrząsarki również znajdą ją w palecie UNII GROUP. Maszyna ta nosi nazwę SPAJDER.

 

ZGRABIĆ…

Przed sprasowaniem podsuszonej masy roślinnej niemal w każdym przypadku niezbędne jest zgrabianie. Wyjątkiem mogą być nastroszone gęste pokosy pozostawione po przejeździe zestawu kosiarek o znacznej całkowitej szerokości roboczej, z zamontowanym kondycjonerem i przenośnikami taśmowymi. Zgrabiarka jest często niedocenianą maszyną w łańcuchu zielonkowym. Uformowany przez nią ostatecznie wał materiału roślinnego może znacznie ułatwić, ale i utrudnić pracę prasy zbierającej. Do zgrabiania zielonki służy maszyna o nazwie RAK produkcji UNII GROUP.

 

SPRASOWAĆ…

Wybór pras na rynku jest ogromny. Zarówno pod względem modeli, jak i rodzaju konstrukcji. Pod kątem zbioru podsuszonej zielonki najbardziej zalecane są maszyny zwijające masę roślinną w okrągłe baloty. W przypadku tego materiału jak największe zagęszczenie w całej beli to podstawa. W tej kategorii dominują zmiennokomorowe prasy pasowe. Na drugim miejscu uplasować można walcowe maszyny belujące o stałej wielkości komory roboczej. W ofercie UNII GROUP znajdziemy każdy z wymienionych typów pras zwijających. O ile okrągłe bele owinięte sznurkiem wciąż wiodą prym na polskich polach i łąkach, to w przypadku zbioru zielonki zdecydowanie warto zainwestować w owijanie siatką. Argument w postaci szybszego owijania bel siatką jest wprawdzie ważny, jednak największą zaletą jest kształt beli, który determinuje dalszą jej obróbkę. Najlepsze efekty uzyskamy stosując siatkę nabrzegową typu coveredge, która pokrywa nie tylko powierzchnię czołową beli, ale także w niewielkim stopniu jej brzegi.

 

OWINĄĆ…

Ostatnim ogniwem produkcji sianokiszonki jest owijanie sprasowanych bel rozciągliwą folią samoprzylepną. Oferowane są też w naszym kraju specjalne worki foliowe do pakowania balotów z podsuszonej zielonki. Są wprawdzie rozwiązaniem tańszym, ale złym, bo nie zapewniają beztlenowych warunków fermentacyjnych. UNIA GROUP oferuje szeroką gamę owijarek do bel. UNIA GROUP przygotowała na 2012 r. wiele nowości produktowych oraz wyposażeniowych dla istniejących już maszyn z linii zielonkowej. Wśród nich jest m.in. wysokowydajna trzyczęściowa kosiarka dyskowa o szerokości roboczej do 8,6 m. Plany rozwojowe firmy na ten rok zakładają opracowanie jeszcze wydajniejszej maszyny tego typu. W najbliższej perspektywie planowane jest także wdrożenie do produkcji kompaktowej zmiennokomorowej prasy zwijającej, która ma być konstrukcją bardzo prostą w budowie i działaniu.

 

źródło: www.uniagroup.com

 

Exit mobile version