Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Uprawa bezorkowa i ultra-płytka – Rolmako i ekoschematy

Dla wielu rolników ekoschematy to nie tylko sposób na uzyskanie znacznych dofinansowań, ale przede wszystkim na bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska prowadzenie gospodarstwa. Marka Rolmako uznaje praktyki w ramach ekoschematów za przyszłość rolnictwa, dlatego postawiła sobie za cel dostarczanie swoim Klientom najwyższej klasy maszyn do uprawy bezorkowej i ultra-płytkiej. Jakie narzędzia Rolmako są najczęściej wybierane do realizacji ekoschematów?

Wielofunkcyjny kultywator uprawowy U436

Wielofunkcyjny kultywator uprawowy U436 to doskonała alternatywa dla pługa. Ta maszyna rolnicza znajduje wszechstronne zastosowanie: do uprawy ścierniskowej, intensywnego mieszania resztek pożniwnych na średniej głębokości, uprawy płytkiej przedsiewnej, a także głębokiego spulchniania ziemi i tradycyjnych systemów uprawowych. Uniwersalne przeznaczenie kultywatora bezorkowego U436 wynika z tego, że urządzenie to jest tak naprawdę kombinacją narzędzi uprawowych. Daje możliwość uprawy w systemie jednoprzejazdowym, dzięki czemu skraca czas realizacji obróbki ziemi i znacznie ogranicza wydatki na paliwo.

Kultywator uprawowy U436 występuje w wielu różnych wariantach, co umożliwia idealne dobranie akcesoriów do pola i prowadzonej uprawy. Bezorkowy trzy-belkowy agregat od Rolmako to wiele różnych wersji, w tym składane hydraulicznie, kilkadziesiąt opcji dodatkowego wyposażenia i cała gama alternatywnych wałów tylnych. Parametry techniczne maszyny prezentują się następująco:

Zęby zamontowane są na trzech belkach i oferują możliwość pracy na różnych głębokościach w zakresie 5-35 cm (głębokość robocza regulowana hydraulicznie). Elementy robocze występują w trzech opcjach: ze stali borowej, napawane i z węglikiem spiekanym. Duży prześwit pod ramą zapobiega zapychaniu się agregatu. Koła nośne znajdują się przed wałem doprawiającym. Agregat półzawieszany ma niewielki promień skrętu – to bardzo istotny parametr biorąc pod uwagę gabaryty maszyny. Przewymiarowanie sprawia, że nie ma potrzeby dodatkowego obciążania przy pracy na większej głębokości lub na glebach ciężkich.

Kultywator można zaopatrzyć w redlice różnego kształtu, aby dostosować go do potrzeb pola i uprawy. Często wybieranym opcjonalnym wyposażeniem są koła podporowe, które stabilizują pracę agregatu zwiększając tym samym płynność pracy i odciążając podnośnik ciągnika (TUZ). Jeśli zaś chodzi o wały, Klienci najchętniej stosują U-ring Tandem idealny do ciężkich maszyn uprawowych.

W wersjach składanych hydraulicznie parametry robocze nie zależą od wariantu, zmienia się zaś zasadniczo budowa ramy. U436 H STANDARD zawsze jest maszyną zawieszaną, której nie można rozbudować do wersji półzawieszanej, U436 H PRO – zawieszaną lub półzawieszaną, a U436 HP – półzawieszaną. Wersje zawieszane mają dużą wagę i długość, dlatego często wymagają dociążenia przodu ciągnika balastem (ponad 1200 kg).

Pług dłutowy U624

Pług dłutowy/głębosz U624 został zaprojektowany w celu poprawy struktury gleby w pionie oraz na boki w strefie korzeni. Tylne wały pomagają wprowadzać resztki pożniwne do wierzchniej warstwy ziemi, co zwiększa ilość materii organicznej. To doskonałe narzędzie zastępujące tradycyjny pług, ponieważ spulchnia glebę bez jej odwracania. Regulowane boczne skrzydła zapewniają dalsze spulchnianie ziemi na całej szerokości roboczej narzędzia, a wał kolczasty za zębami od razu wyrównuje podłoże.

Głębosz U624 zrywa nieprzepuszczalne warstwy gleby, co pozwala unikać zastoin wodnych i ułatwia korzeniom roślin wzrost. Maszyna ma dobrze rozłożony ciężar, więc może pracować na dużych głębokościach nawet w twardej ziemi. Duży prześwit pod ramą zapobiega zapychaniu się narzędzia, a kształt zębów pozwala jednocześnie uprawiać warstwę orną i mieszać resztki pożniwne. Już po jednym przejeździe pole jest spulchnione, napowietrzone, wyrównane i przygotowane na dalsze zabiegi uprawowe.

Pług dłutowy U624 występuje w czterech wariantach różniących się przede wszystkim szerokością oraz liczbą zębów. Parametry narzędzia wyglądają następująco:

Standardowe wyposażenie pługa obejmuje ząb Ripper z bocznymi podcinaczami z redlicą ze stali borowej oraz wał kolczasty o średnicy 560 mm z hydrauliczną regulacją głębokości. Rama jest chroniona przed uszkodzeniem (np. w przypadku trafienia na kamień), ponieważ elementy robocze mają śrubą zrywalną, opcjonalnie zabezpieczenie hydrauliczne Non-Stop. Dodatkowo pług można wyposażyć m.in. w zęby napawane lub z węglikiem spiekanym, osłony boczne niwelujące czy przednie tablice odblaskowe. U624 to nie jedyny model pługa dłutowego. Oferta obejmuje jeszcze dwie maszyny U624 Lite oraz ciężki pług dłutowy U624 DeepTiller, który może pracować głębiej (do 65 cm).

Brona talerzowa SpeedCutter

Brona talerzowa SpeedCutter do ultra-płytkiej uprawy została zaprojektowana do pracy na minimalnej głębokości, która wynosi 2-5 cm lub po wymianie talerza na standardowy klasycznie do 15 cm. Przerywa to parowanie wody oraz pobudza wschody samosiewów i chwastów. Jednak narzędzie to można używać także na większej głębokości, więc jest ono bardzo uniwersalne.

Geometria talerzy ułatwia pracę nawet na ściernisku po rzepaku, w ściernisku zbożowym i po orce oraz pomaga w rozdrabnianiu roślin okrywowych. Konstrukcja narzędzia sprawia, że nie jest ono wrażliwe na duże ilości resztek pożniwnych. Gumowe elementy sprężynujące LongLife pozwalają na dopasowanie się talerzy do gleby, co chroni ramę i zapewnia bezobsługowość zabezpieczenia bez konieczności zmniejszania prędkości roboczej.

Maszyna ma następujące parametry:

Brona talerzowa SpeedCutter występuje w różnych wariantach. Klienci Rolmako na swoich polach często stosują połączenie wału nożowego ProCut z przodu oraz brony SpeedCutter z tyłu. Bronę talerzową można doposażyć w przedni wał nożowy, co sprawdzi się zwłaszcza przy trudnych do uprawy poplonach.

Standardowe wyposażenie brony obejmuje gumowe amortyzatory, bezobsługowe piasty AgriHub i wał rurowy o średnicy 500 mm. Brony o szerokości 5-6 m posiadają również hamulec pneumatyczny, a maszyny zawieszane – osłony chroniące ciągnik przed kamieniami. W każdej wersji głębokość robocza jest regulowana hydraulicznie. Opcjonalne wyposażenie to aż kilkanaście różnych akcesoriów oraz wałów doprawiających.

Rolmako posiada w ofercie całą gamę maszyn do ultra-płytkiej uprawy gleby:

Dlaczego warto stosować maszyny Rolmako do uprawy bezorkowej i ultra-płytkiej?

Wszystkie maszyny Rolmako stosowane do ultra-płytkiej i bezorkowej uprawy zostały zaprojektowane tak, żeby rolnik mógł jak najlepiej zadbać o swoje pole, zapewnić roślinom optymalne warunki rozwoju, a także wykonać jak najwięcej prac uprawowych w jednym przejeździe. Stosowanie ich przynosi korzyści ekonomiczne i środowiskowe na różnych płaszczyznach. Zapewnia lepszą kondycję gleby, zmniejsza zużycie paliwa i emisję gazów cieplarnianych oraz poprawia plony.

Źródło: Rolmako

Exit mobile version