Uprawa pasowa staje się coraz bardziej powszechna na polskich polach. Wielu ekspertów branży rolniczej twierdzi, że technologia strip till to jedyny sposób na suszę. Spółka CGFP z Wojnowa także zdecydowała się przetestować ten sposób uprawy. 23 kwietnia 2020 roku do Wojnowa (Kuj-Pom) zawitał na pokaz polowy Case IH Quadtrac 620 AFS z zestawem Horsch Focus w połączeniu z siewnikiem Horsch Maestro.
Zestaw wagi ciężkiej na surowym polu (trawa) przystąpił do pasowego siewu kukurydzy. Zadanie utrudniała panująca susza lecz 620 KM w połączeniu z napędami gąsienicowymi pozwala osiągnąć niesamowitą moc. Ciągnik pracował z wykorzystaniem tylko 40% mocy. Prezentowany zestaw do uprawy pasowej to agregat Horsch Fokus 8.75 ST i 8 rzędowy siewnik punktowy Horsch Maestro RV. Zestaw był skonfigurowany pod siew pasowy kukurydzy w rozstawie rzędów co 75 cm. Więcej o widocznychm zestawie dedykowanym technologii strip till objaśnia w repoortażu przedstawiciel firmy Horsch, Wojciech Ratuszny. Pokaz zorganizowała firma Zip Agro z Kurzejewa. Zapraszamy do obejrzenia drugiej części reportażu filmowego z tego wydarzenia w której przedstawiamy zestaw maszyn Horsch do uprawy I siewu pasowego.
Przypomnijmy – uprawa pasowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na uprawie poprzez spulchnienie tylko tych pasów gleby, w których zasiane będą rośliny. Pozostała powierzchnia gleby z reguły pozostaje nieuprawiona, pokryta resztkami pożniwnymi lub zieloną masą z międzyplonów. Zdarza się, że jest wykonywana powierzchniowa uprawa na całej szerokości w celu rozdrobnienia masy organicznej i wymieszania jej z wierzchnią warstwa gleby co ma ograniczać parowanie wody oraz erozję gleby. Podczas uprawy w technologii STRIP-TILL pasy gleby są spulchniane na głębokość nawet do 30 cm, co poprawia drenaż, ułatwia wzrost korzeni na większą głębokość, a czasami pomaga w zerwaniu powstałej wcześniej podeszwy płużnej. Uprawa pasowa może odbywać się wieloetapowo za pomocą kilku maszyn lub jednoetapowo przy wykorzystaniu jednej wielozadaniowej maszyny.
Korzyści materialne, jakie niesie uprawa pasowa płyną nie tyle ze zwiększenia plonu, co z ograniczenia nakładów i ryzyka związanego ze zmiennością warunków pogodowych. Z racji tego, że uprawa, nawożenie i siew odbywają się podczas jednego przejazdu oszczędzamy również czas co pozwala nam na dotrzymanie terminów siewu. Według entuzjastów uprawy pasowej, jej głównym atutem jest to, że także w suchych latach zapewnia pozytywny rozwój roślinom i glebie.
Zobacz także pierwszą część reportażu – prezentacja ciągnika Case IH Quadtrac 620
Produkcja: Szymon Śpiewak MDF
Opracowanie: M.K. / MDF